folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Günlük Kullandığım Pc De Mining Mümkün Mü? Mining Ne Kadar Cpu Yer ?

Günlük Kullandığım Pc De Mining Mümkün Mü? Mining Ne Kadar Cpu Yer ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

masaüstü bilgisayarım bütün gün açık, şu an onboard ekran kartını kullanıyorum. 

6 çekirdek 12 thread işlemcim var (ryzen 4650g)

bunun yanına bitane gpu takıp onla mining yapsam ve grafik çıkışı için yine onboard ekran kartını kullansam, bilgisayarım kullanılmaz hale gelir mi ? 

edıt : bir de bu calculator ne kadar güvenilir : https://www.nicehash.com/profitability-calculator

yolbulucu tarafından 25/Oca/21 05:42 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

ne var ne yok %100'de çalışır. soğutmanız stabil değilse sıkıntı olabilir stres testi yapıp bakmak lazım sıcaklıklara. ömrü de azalır full yükte çalışırken.

ama şunu söylemeden edemeyeceğim. her artışta aynı konu açılıyor be. rtx3000 kartları dizmeden yapılan mining size kar getirmez. kar oranı düşük olduğundan atıyorum 8 bin lira donanım harcadın 1 senede 9 bin lira kazandın 1000 lira kâr elde ettin. +8 bin liralık donanımın oldu. yani değdi mi o kadar uğraşa? belki kart bozulacak vs. zarar edeceksin. git o parayla yatırım yap büyük ihtimalle daha çok kazanırsın.

ha illa deneyeceğim diyorsan hocam ethereum, monero vb. kasıp 3 kuruş kazanacağınıza hacmi düşük coinleri kazın. belki ilerde değerlenir de güzel paralar kazanmış olursunuz. 

https://coinmarketcap.com/coins/ şuradan filtrelerden mineable seçip bakabilirsiniz.

https://coinmarketcap.com/currencies/scprime/ evimde güzel bir masaüstü olsa mesela bunu kazardım ben. güzel projeye benziyor. 

https://coinmarketcap.com/currencies/zel/ bu da olabilir. belki bunlardan biri top100'e girer kazdığınız coinler x20 yapar. belki de çöp olur. bilemeyiz. :d harbi kumara döndü artık ya. 

HACKEROKAN!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    GuArDiAn55 bunu yazdı

ne var ne yok %100'de çalışır. soğutmanız stabil değilse sıkıntı olabilir stres testi yapıp bakmak lazım sıcaklıklara. ömrü de azalır full yükte çalışırken.

ama şunu söylemeden edemeyeceğim. her artışta aynı konu açılıyor be. rtx3000 kartları dizmeden yapılan mining size kar getirmez. kar oranı düşük olduğundan atıyorum 8 bin lira donanım harcadın 1 senede 9 bin lira kazandın 1000 lira kâr elde ettin. +8 bin liralık donanımın oldu. yani değdi mi o kadar uğraşa? belki kart bozulacak vs. zarar edeceksin. git o parayla yatırım yap büyük ihtimalle daha çok kazanırsın.

ha illa deneyeceğim diyorsan hocam ethereum, monero vb. kasıp 3 kuruş kazanacağınıza hacmi düşük coinleri kazın. belki ilerde değerlenir de güzel paralar kazanmış olursunuz. 

https://coinmarketcap.com/coins/ şuradan filtrelerden mineable seçip bakabilirsiniz.

https://coinmarketcap.com/currencies/scprime/ evimde güzel bir masaüstü olsa mesela bunu kazardım ben. güzel projeye benziyor. 

https://coinmarketcap.com/currencies/zel/ bu da olabilir. belki bunlardan biri top100'e girer kazdığınız coinler x20 yapar. belki de çöp olur. bilemeyiz. :d harbi kumara döndü artık ya. 

o zaman siktiredeyim ya, şey diye düşünmüştüm. bi ekran kartı alıp takayım, belki arada oyun oynarım. oynamadığım zamanlarda da ne kadar sik sok coin varsa kazsın, dediğin gibi ilerde belki değerlenir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

evet mümkünmüş beyler, günlük kullandığım pcye ekran kartını taktım, (dahili gpu da var) ekran kartı arkada çalışıp mine ediyor , günlük kullanımımı hiç etkilemiyor. minerdan başka bişey açmazsam cpu/ram yemiyor hiç miner.

windows 10 daki çoklu masaüstü muhabbetiyle miner penceresini de başka masaüstüne aldım, alt tab yaparken falan önüme gelmiyo sıkıntı çıkarmıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

evet mümkünmüş beyler, günlük kullandığım pcye ekran kartını taktım, (dahili gpu da var) ekran kartı arkada çalışıp mine ediyor , günlük kullanımımı hiç etkilemiyor. minerdan başka bişey açmazsam cpu/ram yemiyor hiç miner.

windows 10 daki çoklu masaüstü muhabbetiyle miner penceresini de başka masaüstüne aldım, alt tab yaparken falan önüme gelmiyo sıkıntı çıkarmıyor.

Bir de o gpu yu şöyle çamaşır makinasından çıkma motorla yapılmış rüzgar güzgar gülüyle beslemek en büyük hayalim. beleş para.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

monero tarzı acid mining karşıtı cyrptolar kasılabilir sanırım. Güç yönetiminden de limit koyarsınız %70 civarı, aşırı ısınmayı da engeller. Bazı programlar çekirdek yönetimi de yapabiliyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PathfindeR00 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Bir de o gpu yu şöyle çamaşır makinasından çıkma motorla yapılmış rüzgar güzgar gülüyle beslemek en büyük hayalim. beleş para.

psu 650 wat, 80% verimlilikle calisiyo, duvardan (650/80)*100 = 812 wat cekiyo. 1kw elektrik uretsen kafi aslinda. yerine gore halledilir bu.

ama en buyuk giderin elektrik degil ki , donanim gideri daha fazla. elektrik cok bi fark yaratmayacak, gunde 5 liralik falan elektrik yakiyo 2 ekran karti.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

psu 650 wat, 80% verimlilikle calisiyo, duvardan (650/80)*100 = 812 wat cekiyo. 1kw elektrik uretsen kafi aslinda. yerine gore halledilir bu.

ama en buyuk giderin elektrik degil ki , donanim gideri daha fazla. elektrik cok bi fark yaratmayacak, gunde 5 liralik falan elektrik yakiyo 2 ekran karti.

iyi de evde elektrik yapabilirsin ama gpu yapamazsın. sıkıntı orada :D 

undervolt edilmiş kartlarla elektrik de bedava olursa çok uzun süreler mine yapabilirsin. Şuan kartlar ebesinin hörekesi oldu. Kriptolar 2017 de ki gibi çökerse etraf kart bolluğuna girerse belki denerim. Çok güzel minik güneş eneri sistemleri yapmışlar. 

https://www.youtube.com/watch?v=tEQWI41rF68&t=21s

Bu videoda adam 1200 wat diyor sisteme.  Biraz eli tornavida tutan, araştırmayı seven birisinin yapamayacağı iş değil. 6  gpu rig'i 8 saat besliyor diyor videoda, ayrıca adam rigi evin altına kurmuş. Kışın oradan gelen sıcak havayı filtreleyip evi ısıtıyormuş. Yazın da evin klimaları önce evi soğutuyormuş. Sonra evdeki soğuk havayı riglere veriyormuş. Sonra o sıcak hava da tahliye ediliyordur herhalde.  Sistem şebekeyi batarya olarak kullandığı için batarya masrafı filan da yok. 

Benim aklımda çamaşır makinası yada hurdadan aldığım bir elektrik motorunu buradaki rüzgar gülleri gibi kurup altınada, kriptoların çökmesi ve kartların ikinci elde ucuzlaması halinde, orta düzey bir kart koymak. Evim müstakil olduğu için de bunu bahçeye sabitleyeceğim. Günlük 10 tl mi geldi, 10 tl 10 tldir. Kafasında deneysel bir şey. Panel masrafına girmeden, bilgisayara çok masraf yapmadan, küçük bir batarya ile çalışan, batarya %10 a düştüğünde kendisini kapatan, tekrar şar olduğunda açan bir otonom sistem.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Ben gt 480m kartlı laptopla mining yapmıştım zamanında. feather coin kazmıştım. O coin hala değersiz olmasına rağmen çok az kazabiliyordum. Zaten 2 gün sonra laptop ekran kartı doğru düzgün çalışmamaya başladı. En son oyun oynarken laptoptan dumanlar çıktı bir anda kapandı :D

ride or die..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Ben gt 480m kartlı laptopla mining yapmıştım zamanında. feather coin kazmıştım. O coin hala değersiz olmasına rağmen çok az kazabiliyordum. Zaten 2 gün sonra laptop ekran kartı doğru düzgün çalışmamaya başladı. En son oyun oynarken laptoptan dumanlar çıktı bir anda kapandı :D

Ekran ve Kapak kapalıyken, arka planda da birşeyler indirirken, Sabaha karşı kapağını açtığımda Power jack'ına yakın bir yerden Beyaz Duman atarak yandı.

oda da öyle çok nemli değildi. 

oluyor yani öyle. ^^` 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

sistemi öğrenmek için denenebilir fakat para kazanma amacı güdüyorsan attığın taş ürküttüğün kuşa değmez.

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
Toplam Hit: 1287 Toplam Mesaj: 11
mining mining gpu