folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Güzellik Algısı

Güzellik Algısı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Güzellik algısı neye göre oluşuyor ve değiştirilebilir mi sizce ?

Yani bu algı doğuştan mı gelen birşey yoksa çevresel faktörlerle ilerleyen bir durum mu ?

Yeni doğan bir erkek çocuğu bir mağarada kapalı tutsaydık, hiç başka bir insan görmemiş olsaydı ve 16 yaşında dışarı çıkardığımızda, önüne Adriana Lima ile Huysuz Virjini koysaydık, seçimi hangisi olurdu ?

Ve bu seçim neye göre belirlenirdi ?

ozgunlu tarafından 14/May/16 16:07 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İçgüdü. Doğuştan bazı şeyler dna'mıza kodlanmış ve bizde bunlara göre hareket ediyoruz. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

seçimi yoldan geçen maymun olurdu :D 

hocam ben de bilmiyorum. nasıl bir bilimsel açıklama yapabiliriz ki deney yapmadan :)

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Soyunu devam ettirme içgüdüsüyle Adriana 'yı seçerdi. :))

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Arz talep meselesi bana göre.

Nadir olan şeyler değerlidir.

Altın yerine gümüş çok daha az bulunsaydı gümüş değerli olurdu.

Yine altın yerine yakut daha çok bulundasydı altın daha değerli olurdu. Yakut'un arkasından konuşurken amk iletken bile değil denirdi.

Edit. Miranda Kerr'i seçerdim.

Kaan tarafından 14/May/16 16:37 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

karşısına ikisini aynı anda çıkartırsak tabi ki içgüdüsel olarak adriana'ya gider.. ama aynı anda değil de,

önce en tipsizinden bir kezban, 1 ay sonra birazcık daha tiplisinden bir kezban, 1 ay sonra azcık daha tiplisi..

böyle adım adım vasatı, daha üstü, dahası ve adriana lima seviyesine kadar karşısına çıkartmaya devam etsek, sınırsız hormon salgılanması ve aşk sağlayabileceğimiz kanaatindeyim.

tabi en son seviyeye gelince, geri döndürüp ilk aşkına baktırsak nasıl bir mide sallantısı geçirir ve nasıl bir ruh haline bürünür, ne hisseder bu da ayrıca üzerinde çalışılası bir konu =P

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Geçen benzerini otobüsteki çiftleri gözlerken düşündüm.

Kimseyi gücendirmeden şu örnekleri vereyim;

Bir cüce genelde bir cüce ile yaşamını sürdürmeyi tercih ediyor.

Siyahi birisi genelde siyahi bir eş tercih ediyor.

Kalıcı kilo problemi olan benzer problemi olan bir eş seçimi yapıyor.

Manken, oyuncu dediğimiz süs objeleri yine benzer sektörden benzer bezenmiş insanları tercih ediyorlar.

Aynı yaş aralığındaki insanlar genelde birbirlerini tercih ediyorlar.

Ya da benzer statüdeki insanların genelde kendi statülerinden tercih yaptığı biliniyor.

Ben bunun sadece kalıtımsal tercihe bağlı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta göz var izan var dediğimiz çiftlerle de karşılaşmıyor muyuz? Sırf parası yüzünden eş seçenleri biliyoruz değil mi? Ya da 70 yaşındaki bir kodamanın 18 yaşındaki bir genç kızla evlendiğini hiç mi görmedik? Burada çıkar söz konusu. Bunları hesaba katmak lazım. Ama bunların gerçek mi sahte mi olduğunu nasıl anlayacağız?

Olayın sadece iyi döl seçimi etrafında dönmediğini, kültürel etkenlerin çokça etkili olduğunu biliyorum. 21. yüzyıldayız. Orman kanunları geçerli olsa dediğinize hak verebilirdim. Daha kaslı erkeğin tercih edilmesini, yaşamının daha uzun süreceğini tahmin ettiği bir bireyden, daha az hastalıklı bir bireyden soyu devam ettirmeyi o devirde düşünürdünüz. Ama bugün tüm tercihler hala buna mı bağlı? Zannetmiyorum.

Tamamen izole bir insanın tercihini açıkçası merak ediyorum. Bir kültürden, tercihlerden izole birisi ne tercih yapardı ya da tercih yapar mıydı orasını denemeden söyleyemeyiz gibi geliyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Hiçbir çıkarımızın olmadığını ve iki bayan arasında (ya da bayanlar için iki erkek arasında)  seçim yapacağımızı düşünsek?

Biri çok güzel, dolgun;

diğeri de normal biri öyle çok çirkin değil. 

Hangisini seçerdik?

Ha bunların dışında, özellikle günümüzde, para konuşur o ayrı. Kendine müteahhit diyen görgüsüzün biri küçük hanım, ortanca hanım, büyük hanım diye bir sınıflandırma yapıyorsa, ve o kadınlarda bu durumdan memnunsa, paranın gücünü görüyoruz. :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ya ben kadın olayını ilgi çeksin, örnek olsun diye verdim. Herkes ordan vuruyor. :D

@Kaan Miranda Kerr bi tanedir de konuyu dağıtmiyim :D

Mesela şu köpeği gözümüzde güzel yapan şey nedir ?

Beynimiz doğduğumuzdan bu yana, trilyonlarca (anlaşılsın diye böyle yazdım, daha yukarıdır tabiki : https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_say%C4%B1lar%C4%B1n_adlar%C4%B1) görüntü kaydediyor.

Ve bunlar içinde sen Miranda Kerr' i ilk kez gördüğünde, bütün eskilerle kıyaslayıp mı güzel sınıfına koyuyor yoksa bunun belli başlı şeyleri mi var ?

Mesela burnu küçük olacak vs., ama neden burnun küçük olması onu güzel kılıyor onun gözünde ? 

Çoğunluğa benzediği için mi yoksa insan kafasında kusursuz bir kadını zaman içinde oluşturuyor ve ona benzediği için mi ?

Peki eğer öyleyse, kafasındaki kusursuz kadını oluşturan etmenler neler ?

Yani kadın üzerinden gidiyorum da mesela şu köpeği benim ve herkesin gözünde tatlı, güzel yapan şeylerin oluşma sebebi ne ? 

Tam anlatamıyorum ne demek istediğimi de, bu mağaradaki çocuğu farklı metotlar kullanarak yetiştirirsek güzellik algısını değiştirebilir miyiz ? 

Allah çarpacak ama Adriana Lima' ya çirkin dedirtebilir miyiz ?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orheyn
    orheyn's avatar
    Erkek

Adriana lima'yı tercih ederdi bence sonuçta ormanda daha az var bir de çekiciliği fazla! Edit: Bir de dışarı çıkmak istemeyebilir bu unutulan bir nokta :) Adriana lima'dan bile korkup kaçabilir yerine göre :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

@SkynetX

Senin güzelinin benim güzelim olduğunu nasıl belirleyeceğiz?

Mesela senin eh idare eder, gözlüklü, tıknaz, kısa boylu dediğin kızları daha çekici buluyor isem ne olacak?

Aslında güncel pek çok güzellik tercihi bize ait değil. Bize adapte edilen güzellik yansımalarını, bize yaptırılan tercihleri seçiyoruz. Reklamlarda tek tip manken kullanımı, belirli ölçülerde kadın/erkek seçilmesi tesadüf değil. Medyanın bu kadar yaygın olmadığı devirde mesela bugün toplu dediğimiz kadın figürünün tercih edildiğine dair bir makale okuduğumu hatırlıyorum. Şimdi yoldan geçerken görsen bakımsız, kendine münhasır diyeceğin kadınların tercih edildiği bir devir varmış. Hatta o devirlerde basılan yerel gazetelerde reklam yapılacaksa bu tip model kullanılıyormuş.

Tabi şimdi işin cinlikleri, algıyla oynama eğitimleri vs. arttıkça medyanın bize sunduğu 'ideal' kadın ve erkek tipleri de değişti. Üretilen ve potansiyel alıcılara sunulan ürünlerin tercih edilmesi için bu güzeldir, bunu seçin algısının bombardımanı altındayız. Bunlarla yoğrulan birisinin Adriana Lima, Miranda Kerr gibi tercihlerde bulunması çok doğal.

Toplam Hit: 1384 Toplam Mesaj: 15
güzellik algısı