folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Hacca Gitmeyle İlgili Soru

Hacca Gitmeyle İlgili Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar,

Babaannemi hacca göndermek istiyorum, malum diyanetin kotası falan var.. 70 bin kişi sanırm. Demin aradım 2015 yılı için ocak ayında açıklama yapacaklarmış, suudi arabistan ile ilgili bi durum var galiba yeni kayıt alınıp alınmayacağı ile ilgili.

Neyse sorum şu, bazen çarşıda umre-hac yolculuğu düzenleyen firmalar görüyorum bunlar diyanete mi bağlılar yoksa harici olarak mı götürüyorlar? Yani diyanetin kurasında çıkma ihtimali biraz düşük gibi, o yüzden bu harici kurumlar nasıl işliyor bilgim yok.

Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca babaannem tek giderse nasıl olacak, refekatçı v.s. olacak mı? sonuçta yaşlı kadın.. Bu konuda çevremizde hacca giden pek olmadığı için bilgim yok.. Varsa bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Bu arada, ben isviçre de yaşıyorum, babaannem türkiyede. mesela isviçre deki diyanet'in de bir kontenjanı var. Acaba oradaki kontenjan aracılığı ile gönderme şansım var mı? Oradaki diyanete vakfına sordum ama cvp alamadım henüz

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Firmalar var hocam . örneğin türkiyede 70bin kişi veriyorlar izin libya da giden yok bizim firmalar gidip libya üştünden gidiyorlar.

nenem öyle gitti. yani bakan lazım. yemek felan işi öğle sıkıntı imiş. bide çok kalabalık anne annem geldi yeme içmeden dolayı hasta oldu kadın hava felanda baya zorluyor.yani bir akraba kadın ile gitse daha iyi olur. 

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efgo
    efgo's avatar
    Erkek

En kolay yolu yurtdışı yaşadığın yer veya Almanya üzerinden göndermendir.Özel firmaların kontenjanı Diyanetten ayrıdır ve özel firmalar zaten yurtdışı başka ülkelerin kontenjanlarını kullanıyorlar ve öyle gidiliyor.Bildiğim kadar Diyanet mevcut yazılan Hacı adaylarını iki veya üç sene eritene kadar yeni kayıt almıyor.Muhtemelen İsviçredeir  bu işi yapan firmalar vardır veya İstanbul merkezli sağlam bi firmadan göndermen.

Ayrıca teyzemize bakacak yardımcı olacak birinide beraberinde göndermen gerek Oradaki kalabalıkta kimse igilenemez

efgo tarafından 02/Eyl/14 19:18 tarihinde düzenlenmiştir

Dağıtacak nimetin gösterecek kuvvetin yoksa kimseden sadakat bekleme.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

hac cidden farz mı yav

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

durumu çok iyi değilken bu yaşlıların gitmesi ne kadar doğru ? zaten farz değil (gücü yetene farz) genç insanları bile zorlayan bi durum sonuçta. ben göndermezdim şahsen.

nurulmac11 tarafından 02/Eyl/14 19:21 tarihinde düzenlenmiştir

black implies white, self implies other, life implies death.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efgo
    efgo's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

hac cidden farz mı yav

İSLAMIN ŞARTLARI
    1- Kelime-i şehadet getirmek.
    2- Namaz kılmak.
    3- Oruç tutmak.
    4- Zekat vermek.
    5- Hacca gitmek

efgo tarafından 02/Eyl/14 19:22 tarihinde düzenlenmiştir

Dağıtacak nimetin gösterecek kuvvetin yoksa kimseden sadakat bekleme.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

anladığım kadarıyla tek göndermek sıkıntılı olabilir. Öyle elden ayaktan düşmüş değil ama sonuçta yaşlı insan. Benim eskiden sözüm vardı, ben göndereceğim demiştim. O yüzden beni bekledi.. Kesin karar verdim ben de inşallah göndereceğim de sıkıntılar çok gibi..

Türkiyedeki normal hac fiyatı 2700 küsür euro, isviçre de 4000 euro civarı da acaba babaannemi alırlar mı emin değilim.. Diyanet vakfından birini tanıyorum, gidince artık ona sorarım bu durumu. 

Şimdi başka birini de bulmak gerek. Bana diyor ki sen gel benimle de :) nasıl gideyim ki ben..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

şimd benim komşulardan biri 2kez gidecek 

geçen anlattı bana hac işinn bile çakallığı var 

TR den gitse bi dünya sıra falan varmış kura çekimi gibi bişeylerden bahsetti .

o bosna hersek üzerinden gidiyor hem daha ucuz hem daha çabuk gidebiliyor hemde (burdan emin değilim hac da geçirdikleri süre daha kısaymış ) 

hava iyi değilmiş , yürünerek gidilen yollar baya bi uzakmış , + oraya gitmeden belli iğneleri falan yaptırmanı istiyorlarmış.

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

kura işi her ne kadar kabul edilemez olsa da maalesef mekan kısıtlı olduğu için kısıtlamaya gidilmesi doğal. imkanı olanlar da böyle alternatif yollar deneyebilir. Yani ne kadar doğru olur isviçre üzerinden göndermek ama bu imkan meselesi. imkanım varsa kullanabilirim.. Diğer insanların hakkına girebileceğimi sanmıyorum ama bu tek gönderme işi canımı sıktı biraz.. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

aklıma şimdi geldi kadın tek gidebiliyormuki hacca ? 

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bilmem ki? dediğim gibi pek bilgim yok. aslında sorduğun soruyu daha önce de duymuştum..  belki tek gidemiyordur bilmiyorum

böyle bi şeyler buldum da saçma geldi bana

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1143 

dedem vefat etti, şimdi hacca gitmesi için illa bir erkek mi olması lazım yanında

unbalanced tarafından 02/Eyl/14 19:41 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2786 Toplam Mesaj: 29