folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Hacettepe Üniversitesi"Nde Şok

Hacettepe Üniversitesi"Nde Şok

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

Hacettepe Üniversitesi'nde matematik dersi notlarını internetten kontrol eden öğretim üyesi, öğrencilerin puanlarının yükseltildiğini belirledi. Rektörlük: Diploma iptali söz konusu değil

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda 248 öğrencinin notlarının internet üzerinden yükseltildiği belirlendi.  

NOTLAR FARKLI ÇIKTI

Konu bazı öğrencilerin aralarındaki konuşma üzerine C.K. adlı öğretim üyesinin kendi dersinin notlarını geçmişe dönük kontrol etmesi üzerine ortaya çıktı. Öğretim üyesinin şikayeti üzerine matematik dersinin öğretim üyesinin elinde bulunan çıktıları ile internet kayıtlarının birbirini tutmadığı, öğrencilerin notlarının öğretim üyesi tarafından internete girildikten sonra yükseltilerek dersten başarılı sayılmalarının sağlandığı ortaya çıktı. C.K. adlı öğretim üyesi kendi değerlendirdiği sınav sonuçlarının internette farklı olduğu bilgisini Rektörlük'e bildirdi.  Halen konuyla ilgili rektörlük soruşturması sürerken, soruşturma sonucuna göre geçen yıl ve bu yıl bu dersi alan toplam 248 öğrencinin notları dersin öğretim görevlisinin elindeki kayıtlar esas alınarak yeniden düzenlenecek.

SORUŞTURMA AÇILDI

Bu arada, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü notların nasıl değiştirildiğini tespit için de soruşturma başlattı. Notların usülsüz şekilde yükseltilmesinin "hacker" yöntemi ile yapılıp yapılmadığı da araştırılacak. Konuyla ilgisi olduğu tespit edilen öğretim üyesi ve öğrencilerin de cezalandırılacağı öğrenildi (Yeni Şafak)

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bir öğretim elemanının şifresinin ele geçirilerek, 2008-2009 öğretim yılında toplam 154 notun değiştirildiğinin tespit edildiği belirtilerek, notları değişen öğrencilerin çoğunluğunun birinci sınıf öğrencisi olduğu için diploma iptalinin söz konusu olmadığı bildirildi.

Açıklamada, Ankara Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda görevli bir öğretim elemanının şifresinin ele geçirildiği ve 2008-2009 öğretim yılı bahar yarıyılında 30 notun değiştirildiğinin anlaşılması üzerine, durumun yüksekokul yönetimine bildirildiği ifade edildi. Üniversite açıklamasında, şunlar kaydedildi: "Bu ihbar üzerine Yüksekokul Müdürlüğümüzce geriye dönük yapılan incelemede, aynı öğretim elemanının verdiği derslerde, şifresi kullanılarak güz yarıyılında da 124 notun değiştirildiği, daha önceki öğretim yıllarında ise not değişikliği durumunun söz konusu olmadığı anlaşılmıştır. Notları değişen öğrencilerimizin çoğunluğu birinci sınıf öğrencisi olduğundan diploma iptali söz konusu değildir.

Olayın öğrenilmesiyle konu, 12 Haziran 2009 tarihi itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı incelemesi halen devam etmektedir. Ayrıca Yüksekokul Müdürlüğümüzce de idari soruşturma başlatılmış bulunmaktadır." (aa)

alıntı//

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=941892&Date=23.06.2009&CategoryID=77

burası da hacklenmiş

http://www.turkbilig.hacettepe.edu.tr/

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek

"""Notların usülsüz şekilde yükseltilmesinin "hacker" yöntemi ile yapılıp yapılmadığı da araştırılacak."""

Hacker yöntemi ne lan? :D

Blogum; http://hayvanyasar.blogspot.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ONEMINUTE
    ONEMINUTE's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

VIGILANTE bunu yazdı:
    -----------------------------

"""Notların usülsüz şekilde yükseltilmesinin "hacker" yöntemi ile yapılıp yapılmadığı da araştırılacak."""

illegal yollarla sisteme girmek(:

;ATATÜRK"ÜN FEDAİ ORDUSU {AFO}; # ATATÜRK Öldümüki? Atatürkçüler Ölsün... #
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    ONEMINUTE bunu yazdı:
    VIGILANTE bunu yazdı:

illegal yollarla sisteme girmek(:

O dediğin "hack" olmasın?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek
    VIGILANTE bunu yazdı:

hacker sana söyler mi yöntemi :)

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    r10aldinho bunu yazdı:
    VIGILANTE bunu yazdı:

Hah buyur buradan yak. "Hacker yöntemi" dedikleri şeyi soruyorum ben, hackerın kullandığı yöntemi değil :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Bende lisedeyken böyle olmuştu. Yakalanmıştım.

Tövbe ettim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek
    VIGILANTE bunu yazdı:
    r10aldinho bunu yazdı:
    VIGILANTE bunu yazdı:

Hah buyur buradan yak. "Hacker yöntemi" dedikleri şeyi soruyorum ben, hackerın kullandığı yöntemi değil :D

şimdi anlasıldı.. Anlatım bozukluğu vardı...  :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek
    hocam anla işte yazıyı yazan gazeteci bu konularda o kadar bilgisiz ki yada ilgili kişi her kimse hack ve hacker arasındaki farkın ne olduğunu bile bilmiyor... Yazık ki toplumumuz teknoloji konusunda aşırı özürlü... :( :s

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek
    ben şu adamla bi tanışayım benim derslerede bi el atsın yahu :))

matematik24.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

Hacettepedeki%20uyanıklar%20serbestHacettepe'deki uyanıklar serbest

Hoca düşük not verdi onlarda sisteme sızıp notların tamamını değiştirdi. İşte o iki uyanık bugün hakim karşısındaydı.

Hacettepe Üniversitesinde (HÜ) bir öğretim görevlisinin bilgisayar şifresini ele geçirerek, çok sayıda öğrencinin notlarını değiştirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 öğrenciden biri savcılık, diğeri de mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçlar Büro Amirliği ekiplerince Ankara Adalet Sarayı'na getirilen öğrenciler M.N. ve F.N. Adli Tıp Kurumunda sağlık kontrolünden geçirildi.

Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan tarafından sorgulanan öğrencilerden biri serbest bırakılırken, diğeri tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

Ankara Nöbetçi 9. Sulh Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkartılan diğer öğrenci de serbest bırakıldı.

//alıntı//  http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=197449

Toplam Hit: 2643 Toplam Mesaj: 13