folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Hafıza Kaybı ?

Hafıza Kaybı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

hacktorx bunu yazdı:
    -----------------------------

hafıza kaybı beynin bir bölgesinin işlevini yitirmesi anlamına geliyor. bu arıza dışardan direkt bir etkiyle de olabilir, beynin kendini koruma mekanizmalarındanbirinin çalışması sonucu bir önlem olarak da vukubulmuş olabilir. gerekli gördüğü durumlarda beyin kendisini korumak için arada sırada beynin yaptığı bir icraattır. hangi konuda hangi bilgileri yitireceği tamamen zarar gören bölge, zararın şiddeti gibi değişkenlere bağlıdır.

trafik kazası sonucundada sert bi cisim çarpmasındada kalp krizindede hep bu şekilde gösterdiler bize..

kişiler isimler yer ve zaman unutulur. ama kesinlikle konuşma yeme içme vs. gibi şeyler unutulmaz.

Potansiyel_Virus bunu yazdı:

hafiza kaybi sadece filmlerde oldugu gibi yasanmiyor ki.bu yuzden insanin kafasi karisiyor.ornegin babamin beyninde bir damar tikanmisti ve konusmayi,yurumeyi,bizi herseyi unutmustu.kucuk bir bebek gibi butun kelimeleri yeniden ogrendi ornegin arabaya dut dut fln diyordu.zamanla hersey yerine geldi.yani beyin cok komplike bisey ve hafiza kaybinin cok cesitleri ve dereceleri var mis..bizde yasayarak ogrendik.

Geçmiş olsun diyerek arkadaşımın yazısını alıntı yapıyorum.
    Burda isim kelime anlam yeme içme hatta bir çok refleksi hareket bile uçup gitmiş.

Bunca zaman o filmlerdeki senaryolar geçerli olmuyor o zaman ?  

http://www.leyladansonra.com/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

BarisYigit bunu yazdı:

Geçmiş olsun diyerek arkadaşımın yazısını alıntı yapıyorum.
    Burda isim kelime anlam yeme içme hatta bir çok refleksi hareket bile uçup gitmiş.

Bunca zaman o filmlerdeki senaryolar geçerli olmuyor o zaman ?  

Bu durumda evet filimlerdeki gibi olmuyor, Hafıza kaybının çok farklı çeşitleri varmış,

Mesela bugün izlediğim bi belgeselde, adam nerede olduğunu hatırlıyor ama kadına ne olduğunu hatırlayamıyordu bu yüzden suçlu bulunmuştu, yani sadece isimleri kaybetme gibi bir durum yok genellikle tümden gider.

Ama beyin nöronları olayları ayrı yere olaylardan edinilen bilgileri ayrı yere kaydediyorsa filimlerdeki gibi olabileceğini düşünüyorum, hatta tam tersi bile olabilir... Örneğin kişileri isimlerini tanıyabilir hatırlayabilir ama onunla ilgili hiç bir anı hatırlamazsın, Annenin ismini hatırlar ama kim olduğunu hatırlamazsın mesela (bu benim teorim)

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diamonique
    diamonique's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Daha dün nöroloji komitesinden sınav olduk. Gerçi şu an klinikte olmadığımız için vaka felan çok görmüyoruz. Filmler gerçeği yansıtıyor mu, bir de o var. Mesela inceptionda rüyalardaki yavaşlama vs olayı var. Çok kısa, uzun vs gelmesi rüyaların. Mesela o en büyük yanlış. Geçen sene fizyoloji hocası aynı hızda gittiğini söylemişti rüyaların. Yani filmlere göre iş yapacaksan çok yanılırsın. Beyinde 30-40 saha var. Bunların ayrı etkilenmesi farklı semptomlara yol açar. Mesela öyle olur ki geçmişi hatırlamaz, ya da yeni bilgileri öğrenemez. Hipokampüsü zarar görür, hiç birşey öğrenemez.

Reecep Tayyip'in Askerleriyiz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek

şöyle düşün iki çeşit bellek var biri geçiçi diğeri kalıcı

aynı ram ve hdd gibi

Reset atarsın ramdeki bilgiler silinir ama hdd dekiler silinmez.

Beyinde böyledir muhtemeln bazı şeyler tramva sonrası silinmiyor.Örneğin konuşma diliniz v.s gibi

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

Peki geçiçi ufak yollu bir hafıza kaybı yapmak ıcın neler yapmak lazım?

Sadece hafızamdaki bir kişiyi silicem.SAnırsam ufacık bı yerdede beynımde o...Onu nasıl sılebılırım?

Bir kişi silebilecegim bi hafıza kaybı yontemı var mı?

Allah büyüktür vesselam...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Sağlam darbe alırsa konuşmayı da unutur, yemeyi de. Hatta çok sağlam darbede bitkisel hayata giriyor adamlar. Ama hafıza kaybının daha fazla görünmesinin sebebi hafıza ile ilgili beyin hücrelerinin cerebral cortex'de yüzeye daha yakın bulunması.

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erick
    erick's avatar
    Erkek

Öncelikle refleks ve ogrenılmıs yanı sonradan kazanılmıs hafızayı ayırmak gerekır. sıcaktan elını cekmek, hareketlerle alınan goz refleksı , cesıtlı organlara aıt refleksler var ama tamamen uyarı merkezınce ayrılanlar bunlar. 

ogrenılmıs olanı ise bi yuzmek, bısıklete bınmek, araba kullanmak, evin yolunu bılmek. mesela bu ev yolu hep aynı yoldan gıdıyosanız bı zaman sonra alıskanlık gıbı olur o da gozunuzu kapasanız dahı vuct hareketlerınden algılarda beynın kontrolunde devam edersınız yolunuza. bisiklete bınersınız ama hem dengenızı saglarsnız hem pedal cevırırsınız hemde yolunuza dıkkatınızı verırsınız, aslında zor zanaat. beyni bır ayrı vucut gıbı dusunun onunda ellerı kolları varmıs gıbı. hepsı beraber calsınca yapamayacakları sey yok.

ama gelelım hafıza kaybı olayına benım dusuncem beynın kompartmanlar halınde olması ve ayrı ayrı depolaması mantıgına dayalı. yanı bu yukarıda bahsettıklerım degerlı seyler oldugu ıcın daha sıkı korunan seyler, ama yasanan olup bıtenler anılar, gorulmus gecırılmıs anlar sadece arsıvlenıyo olabılır. bu durumda ne oluyo zamanla artık yas ılerledıkce de en eskıden sılınmeye baslayabılır. en genıs bolum oldugu ıcınde en sık ve cok hasar alan bolumde olabılır fılm mantıgıyla gıdersek. o yuzden unutuluyo olabılır cogu sey.

Bir var,Bir yok..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BURAK_X
    BURAK_X's avatar
    Erkek

temel bilgiler farklı bişiy akılda kalıcı oluyor

<love> <canimcicimaylari> <uzatmalar> <kavgagurultu> </love>
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

Biyoloji olarak tam açıklamasını bilmiyorum ama hafız kaybı yasadım ıkı sene once . Ringde basıma darbe aldım ve yere dustum hareketsız yatıyormusum (hatırlamıyorum) antrenor geldı kaldırdı (hatırlamıyorum) bır kac adım atmısım sonrasında yasadıgmı farkettım o zman ılk yenıden dogmussun gıbı oluosun zamanla gordukce hatrladım arkadasım bana gunluk neler yaptmı evımı ailemı arkadaslarımı anlattkca hatrladım kolay gectı benımkı .Daha ağırları muhakkak vardır onları bılemıycm

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Felony
    Felony's avatar
    Erkek

beyin hücreleri zarar gördü mü, tekrar yenilenemiyor maalesef.. alzheimer'a bu yüzden çare bulunamamış

(konuyla ilgisi yok ama olabilir de)

"kalbin kendine has nedenleri vardır ki akıl bunu hiç bir zaman anlayamaz." Nwtn

for dehry

Güçsüz halklar güçlü liderler çıkarır, güçlü halklarınsa lidere ihtiyacı yoktur. "Viva ZAPATA"
Toplam Hit: 6097 Toplam Mesaj: 32