folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Hangi Dilden (Yazılım) Başlamalıyım?

Hangi Dilden (Yazılım) Başlamalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hebun
    hebun's avatar
    Erkek

Herkese tavsiye ve cevapları için ayrı ayrı teşekkür ederim. Sanırım sololearn ile başlayacağım,ufak ufak adımlar. Gerisi gelir zaten. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

yazılımı baştan öğrenmek istiyorum diyen adama da web3, rust, solidity falan demek de ne bileyim hocalar :) hashing algorithms vs bilmeden bunlarda hello world yazınca blockchain developer olunmuyor hatırlatmakta fayda var.

blockchain, wallet vb. mevzulara girecek adamın önce sağlam bir javascript/typescript ve react öğrenmesi de gerekiyor bu arada. sadece github'dan projeyi forklayıp editlerim diyorsanız rust, solidity vs girebilirsiniz elbette.

~
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo
    antichrist bunu yazdı

yazılımı baştan öğrenmek istiyorum diyen adama da web3, rust, solidity falan demek de ne bileyim hocalar :) hashing algorithms vs bilmeden bunlarda hello world yazınca blockchain developer olunmuyor hatırlatmakta fayda var.

blockchain, wallet vb. mevzulara girecek adamın önce sağlam bir javascript/typescript ve react öğrenmesi de gerekiyor bu arada. sadece github'dan projeyi forklayıp editlerim diyorsanız rust, solidity vs girebilirsiniz elbette.

niye kıraathanelerde internet cafelerde üniversite bitirme tezi yazıyorlar? :)

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

end i dinle hocam sen ya da /wh0

Diğer arkadaşlar ya çok dallanıp budaklanmis kendileri de kaybolmuş detayda aslında (: ya da çok keyifsiz şeyler onermisler bastan geberecek motiven o keyifsiz likler le.

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Meslek olarak devam edecekseniz ve oop prensiplerini yalayıp yutacağım derseniz Java,

O kadar cok oop gerek yok ama kurumasal çalışacağım derseniz C#,

İşimi hızlıca goreyim derseniz, opencv, numpy ile ugrasacagim ama saatlerce derle çalıştır debug et debelenmeyim derseniz  python,

Web icin iş cikarayim derseniz php ve Javascript,

Oyun icin ise unreal, unit,

Gömülü calisacaksaniz C ve gerekliyse Cpp

Gömülü icin baska dil tavsiye eden arkadaslar hangi cihazlar üzerinde çalışıyor acaba??? Benim programladiklarim icin c/c++ harici derleyici yok. Hadi oldu diyelim, kutuphane ortamdaki tum hardware abstraction sağlayacak mı yoksa ben ortamin assemblysi ile debelenecek miyim?

Keza sonuç olarak Javascripte dönüştürülen seyler icin de kendi sanal ortamının nativei değilse, ben browserda debug edeceksem o iş yaş.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek

pythonla basla hocam hemen herseyi bi olcude yapmana izin veriyo temellerini oturtmak icin iyi bi dil sonra istedigin alanin dilini ogrenirsin web olsun embeded olsun ikinci dili ogrenmen daha kolay olur

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cyber
    Cyber's avatar
    Erkek

Bende arkadaş gibi bir dil öğrenmeye başlayayım diyorum, Go Lang nasıl arkadaşlar, yorumunuz varmı Go hakkında?

MCSE,MCDST gokhan@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Kardeş,

Eğer 0 programlama biliyorsan (ki programlama hiç bilmiyorsuna tekabül ediyor)

Sundugun seçenekler arasında (Javami,pythonmu,c++, perl  yoksa php,asp) hiçbir fark yok şu aşamada.

Aç YouTube. For loop nedir if then else nedir while gibi gibi onlara bir bak. Ne için kullanılıyorlar bunlar anla güzelce.

Sonra seçeneklerin herhangi birinden başlaya bilirsin (belki perl hariç hiç bilmiyorum onu çünkü).

Bir sayı tanimlama, string yaratma, 4 işlem falan bunlari bir sectigin için basit şekilde örnek kodlardan uygula. 3-5 deneme yap.

Sonra ilk ödev.

10 kere ekrana hello world yazdır.

Bir for loop kullan bir if then else kullan bir while kullan.

Sonra gel görüşelim tekrar :P 

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bide şu var. Do you compile ?

Yani kodu nereye yazicaz, play tuşu falan var genelde yeşil renk... Bu tarz olaylara hakim misin onu bilmiyoruz bişey diyemiyoruz.

anca gidersin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

bir umut bekledim kim yazacak diye ama yazan olmamış . 

kardeşe önce bir sorsaniza  arkadaslar

prog. dilini ne için o öğrenmek istiyormuş :) 

bu şoförlük gibi birşey değil ki öğrenince istediğin yere sür.

yabancı dil gibi  hangi ülkeye gidecek sen o ülkenin dilini ÖĞRENİRSİN.

mobil mi geliştireceksin?

site mi yapacaksın

programlama bilginiz var mi yoksa sıfırdan mi başlıyorsunuz?

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
Toplam Hit: 2539 Toplam Mesaj: 22
python perl yazılım geliştirme