Hangi Hızda Gitmeliyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı

Yorumlar için herkese teşekkürler.

Verileri paylaşıyorum.

İstanbuldan Antalyaya giderken  Sapanca Gölü üzerinden gittim.  Yaklaşık 850 km tuttu. Gidiş hızım sabit 90. Hız sabitleyici ile 11 saatten biraz fazla sürede gittim. Afyonda durdum sucuk ekmek yedim, Benzinliklerde durdum Monster vs içtim :D 7.2lt/100km gibi bir tüketimim oldu.

Antalyada 150km yol yaptım. Dolaştık ettik vs vs. Bunları saymıyorum.

Geri dönüşte Burdur > Afyon > Kütahya > Bursa(Kumaş aldık bir tepe :D ve gece konakladık burada.) Yaklaşık 650km bir yolum oldu. 110 120 ile basa basa bağırtarak geldim arabayla. 7.3lt/100km tüketimim oldu :D

Sonraki günde Bursa > Yalova (Köfte yedim) > Osman Gazi Köprüsü üzerinden evime geldim. Bu da 300km bir yol tuttu. Bunda da 120 ile basarak geldim, sollamalarda yada radar olmayan yerlerde 140 150 gördüm. 7.3lt/100km tüketimim oldu.

Genel olarak 90 ile 120 arasında bir fark göremedim. Klima sürekli açıktı, farlar vs akşamları açıktı, sürekli 90 derece hararet vs vs vardı. Bana bir bok farketmedi :D

Toplam 1950~2000km yol yaptım 3 günde.

Sürekli 90ile gitsem
    7.2lt/100km => 2000/100*7.2 =144lt Benzin yapıyor.
    Sürekli 120 ile gitsem => 2000/100*7.3 = 146lt benzin yapıyor.

Litresi 6.5 liradan 12 lira bir fark oluşturuyor. Bana bu sayı çok saçma geldi 2k km'de 13 lira fark ettirmez ancak veriler bunu gösteriyor.

Herkesin güzel yorumları için teşekkürler.

Dip not : Görev başarılı (:

Ortalama göstergesinden Ziyade iki depo fullemesi arasındaki kilometreyi, fulleme fiyatına bölüp km ortalamasını reel olarak göreceksin

+aynen.

Belki lüx arabalarda göstergeler çok iyi çalışıyordur bilmiyorum ama trasporter var onun göstergesine bakarak az yaktım çok yaktım diye düşünürsen yanılırsın. Son 2-3 km yi bayır yukarı ve devirsiz kullan ortalaması 11 e bile çıkar :) sen 100 km de 11 litre yaktım sanarsın. 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

1.5 dci var bende. uzun yolda 90la gidersem 3.9 falan yakıyor. 110la gidersem 3.3e kadar düşüyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

1.5 dci var bende. uzun yolda 90la gidersem 3.9 falan yakıyor. 110la gidersem 3.3e kadar düşüyor.

3.9 bile çok çok iyi. Bende 1.4 tdci fiesta var. Artvin'den Şırnak'a geldim. Çoğu zaman bayır aşağı indim. 4.8'i falan gördüm acayip mutlu oldum :)) Şırnak'ta okul ev arası 15 km genel ortalama 5.7

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

1.4 dizel fiestayla 1500km yol gittim/geldim 35 kuruş yakıyo klima hep açık

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    livane bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

3.9 bile çok çok iyi. Bende 1.4 tdci fiesta var. Artvin'den Şırnak'a geldim. Çoğu zaman bayır aşağı indim. 4.8'i falan gördüm acayip mutlu oldum :)) Şırnak'ta okul ev arası 15 km genel ortalama 5.7

hocam senede 3 defa git gel yapıyordum. ağrı - uşak arası 1600 km. 3.3   3.4 en fazla 3.5 gördüm. şehir dışı. bir ara abandım 180 190 o zaman 5.3e kadar çıktı.

istanbul uşak yolunda 3.1 gördüm 110km hızla en düşük :)

şehir içi de 4.1 4.2  en fazla 4.5 oldu.

edit: eklemeyi unuttum hiç klima kullanmam sağlıktan dolayı. yılda 3 5 kere sırf gazı hareketlendireyim diye kullanırım.

joe_black tarafından 01/Eyl/20 21:22 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Clostridium
    Clostridium's avatar
    Erkek

2014 jetta ve 2019 octavia ile istanbul - kaş - kalkan arası mekik dokumuş biri olarak diyebilirim ki ,

en ideal sürat her zaman 100-110 arası. maks gördüğüm klima açık yaz sıcağında gidiş yolu ortalaması 5.5-6, klima kapalıyken 4.5-5 

Clostridium tarafından 01/Eyl/20 21:00 tarihinde düzenlenmiştir

N'oublie pas d'ou tu viens ..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Hangi devirde oluyo

Mx0TBT tarafından 01/Eyl/20 21:18 tarihinde düzenlenmiştir

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    Mx0TBT bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

Hangi devirde oluyo

2000 devirde 90    2500 devirde 110     2900 deirde 120

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Benim arabanın kontağı kapalıyken o kadar yakıyor :D:D:D

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

DCI motorlar aşırı az yakiyor

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
Toplam Hit: 5327 Toplam Mesaj: 51
araba yakıt araba tasarruf