folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Hangi Programlama Dili Hangi Platform ?

Hangi Programlama Dili Hangi Platform ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    daha önce açılan konuları görmedim değil lakin sürekli bir gelişim ve değişim havası mevcut bilgisayar dünyasında, bununla birlikte bir iki kıstas dahilinde şekillendirmek istiyorum yol haritamı.
    daha önceleri asp php falan orta seviyede bilgi düzeyinde kullandım bir çok yerde takıldığım olmuştur lakin algoritma ve dizilim açısından bir çok dilde sorun yaşamada yol alacağımı düşünüyorum.

web teknololojisi olarak php ajax, veri tabanı olarak da doğal olarak mysql düşünüyorum.Asp nin miyadı doldu diğer microsoft ürünlerinin de lisanstı falandı php nazaran server ve geliştirme ortam ücretlerinin daha yüksek miktarlarda olması itici hale getiriyor, gördüğüm kadarıyla php ile yapılamayacak yok gibi sadece birbirine alternatif gibi duruyorlar.

masaüstü programlama ile ilgili de neden olmasın diye düşünüyordum yakın zaman bir arkadaşıma danıştım c# ideal dedi. Tam o sıralar bir büyüğüm sağlam java bilgisine sahip napıyosun bu aralar bilgisayarda var mı birşey dedi yok soğudum falan diyince niye dedi... laf lafı açtı android uygulamaları geliştirmemin bana fayda sağlayabileceğini ve maddi olarakta kazanç sağlayabileceğimi söyledi.(java ve c türevleriyle çalışmadım dert değil ama)

şimdi polyannacılık oynamanın alemi yok ben zamanında web programcılığına epey kafa yordum ne kadar yol aldım o tartışılır epey süredir ilgilenmeme rağmen işte şu yakın dönem yine içimde bir kelebek uçtu bu bilgiler doğrultusunda bana neyi önerirsiniz kararlarıma alternatif birşey diyebilir misiniz ben bu olaydan(özetle bilgisayarda birşey üretmekten) haz alıyorum, bunun yanında cebime de birşey girse fena olmaz

düşüncelerimde ve kararlarımda eksik yanlışlar olabilir zaten bu konuyu açmamın sebebi daha doğrusuna ulaşmak ilgilenen müridlere teşekkür ederim

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

diller araçtır, işletim sistemleri hayat tarzı.

--

Eğer değişim arıyorsan, yeniliklerdne hoşlanıyrosan ve bağımsız olmak istiyorsan linux'a geç.Linux altında php, java ile uğraş.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

diller araçtır, işletim sistemleri hayat tarzı.

--

Eğer değişim arıyorsan, yeniliklerdne hoşlanıyrosan ve bağımsız olmak istiyorsan linux'a geç.Linux altında php, java ile uğraş.

onu da yaptım hocam şimdi araçlara yönelik bir arayış içindeyim sağol
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    bu konular hiç rağbet görmüyor hakikaten
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Ruby on Rails olsun, Pythonla django filan olsun, benim bu aralar öğrenmek istediğim şeyler. Gelecekleri çok parlak gözüküyor.

https://www.djangoproject.com/ buraya ve türkçe kaynaklara bir göz at istersen, ruby için forumda iyi arkadaşlar ve paylaşımları vardı, aratırsın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

MaTRiXe bunu yazdı:

programlama kısmını olduğu gibi kapatıp mynet haberleri ve tartışma alanı açsak tamamdır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    SpArK bunu yazdı:

Ruby on Rails olsun, Pythonla django filan olsun, benim bu aralar öğrenmek istediğim şeyler. Gelecekleri çok parlak gözüküyor.

https://www.djangoproject.com/ buraya ve türkçe kaynaklara bir göz at istersen, ruby için forumda iyi arkadaşlar ve paylaşımları vardı, aratırsın.

hmm evet zumzuk un bi kaç dökümanı vardı göz atmıştım bu dillerle neler yapılabilir onu merak ediyorum. galiba python da java gibi ortamdan bağımsız ? django nun olayını anlamadım python türevi mi ne biçim bişiy.(aslında sitede sağlam programcılar olduğunu biliyorum ama nedense pek kimse bakmıyor hayır o değil konu 10 dk duruyo ya da durmuyo ana sayfada
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpermMan
    SpermMan's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

MaTRiXe bunu yazdı:

programlama kısmını olduğu gibi kapatıp mynet haberleri ve tartışma alanı açsak tamamdır.

katılıyorum :D

ben normalde vb ve asp programcısıyım şu aralar php ve mysql çalışyorum, çalıştığım firma tamamı ile php ci oldu asp zaten bitti...

linux altında php mysql ajax ve java iyidir, ayrıca java ile android uygulamalar geliştirilebiliyor gelecek var bu javada, birde bunun yanı sıra objective-c diye bişi var iphone ve ipad için ama sadece mac altında çalışıyo diye biliyorum

-
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocalar bu tip konular çok açıldı ondan rağbet olmaması normal.

Bana sorarsan c# dı phpydi javaydı bunların suyu çıktı daha az yaygın alanlara gir zaman harcayacaksan, objective c falan olabilir ipad android olabilir.

tamamen ilgine bağlı.

Ben hiçbir zaman dil seçip öğrenmedim. amaç seçip o amaç için ne öğrenilmesi gerekiyorsa öğrendim. bence doğrusu bu

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    sanıyorum genel olarak php mysql ve java üzerine yoğunlaşıcam javanın platform bağımsızlığı cezbediyor sanırım ki andıroid için uygulamalar dahi yazılabilir başka diller de vardır ama mesela python için baktım android üstünde python çalıştırmak için emülatör gibi bir program kurmak gerekiyor sanırım geliştirici olarak 3. kullanıcıyı düşününce pek gideri yok gibi.ilgililere teşekkürler.

şeyh benim zaten kendi çapımda amaçlarım var işte muhtemel araçları da yazdım alternatifi var mı arayışındayım object c ye göz atıcam

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

ben daha yeni başladım flash as3 e dil yeni çok yazarı yok özellikle tr (php ye nazaran) kendini geliştirmen önemli mesela bakınız .

aklına gelebilecek bir çok firma artık sitelerinde flashı bir zorunluluk oalrka görüyor hatta birek fash site bile yaptırıyorlar artık büyük firmaya iş yparsın direk yani en iyi yani ödeme sıkıntısı daha az olur iye tahmin ediyorum

I am Jack's inflamed sense of rejection
Toplam Hit: 2638 Toplam Mesaj: 16