folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Hard Disk Ömrünü Azaltan İşler Nelerdir ?

Hard Disk Ömrünü Azaltan İşler Nelerdir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Anti virüs veya CCleaner,Disk Celaner türü programlar,tarama ve artıkları silme esnasında hard diskin ömrünü azaltır mı ?

bende tarama sonrası diskler sapıtma emareleri gösteriyor (yavaş çalışma,açılmama,görünmeme),,,sizin tecrübeleriniz nelerdir ?

Acaip derecede agresifim !
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Seneler önce bu forumdan bir mürid disk birleştirme ve temizleme işlemlerinin SSD için kötü olduğunu söylemişti.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

everything, ava find tarzi sürekli hdd'deki dosyalari indexleyen uygulamalar yavaslatir. Sirketteki bilgisayarda indexleme sürekli acik ama evdeki bilgisayarda manuel yaptim. Lazim oldugunda indexledikerini yeniliyorum. Bu tarz arama uygulamalari kullananlar dikakat etsinler

unbalanced tarafından 05/Ara/19 21:15 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    diskin yavaş olduğunu nasıl anladınki? windowsta sıkıntı olmasın. bu tarz durumlarda, yani antivirüs, ccleaner, disk cleaner falan bu tarz programlar kullanarak windowsunu kurtarmaya çalışıyon galiba. yılların tecrübesi olarak söyleyim; hiç böyle şeylerle uğraşma çok gereksiz şeyler, yani pek işe yaramıyor. bişeyler yapıyor ama tatmin etmiyor. her zaman derim; formatta keramet vardır (;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Hem SSD hemde HDD'de ömürden ömür yiyen tek program torrent. Sürekli hem yazma hemde okuma işlemi yaptığı için, içine ediyor disklerin.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    diskin yavaş olduğunu nasıl anladınki? windowsta sıkıntı olmasın. bu tarz durumlarda, yani antivirüs, ccleaner, disk cleaner falan bu tarz programlar kullanarak windowsunu kurtarmaya çalışıyon galiba. yılların tecrübesi olarak söyleyim; hiç böyle şeylerle uğraşma çok gereksiz şeyler, yani pek işe yaramıyor. bişeyler yapıyor ama tatmin etmiyor. her zaman derim; formatta keramet vardır (;

mesela 360 total security'le hem virüs hem de hard disk clean taraması yaptın,temizle dedin...

Akabinde Hard disk'te filmler kalsörünü tıklıyorsun veyahut fotoğraflar veyahut mp3 dosyalarını,dosyalar tek tek pıt pıt pıt diye geç açılıyor...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Hem SSD hemde HDD'de ömürden ömür yiyen tek program torrent. Sürekli hem yazma hemde okuma işlemi yaptığı için, içine ediyor disklerin.

bir dizinin 5 bölümünü aynı anda indiriyorum bir gün U Torrent'ten...Baktım bağlantı kırmızı olmuş inmiyor,bağlantı koptu sandım meğer hard disk Ruhunu teslim etmiş (3,5 inç) ...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Janitschar bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

mesela 360 total security'le hem virüs hem de hard disk clean taraması yaptın,temizle dedin...

Akabinde Hard disk'te filmler kalsörünü tıklıyorsun veyahut fotoğraflar veyahut mp3 dosyalarını,dosyalar tek tek pıt pıt pıt diye geç açılıyor...

benim dediğime emin misin hocam? öyle bişey diyeceğimi hiç sanmıyorum. sen bi format at bi daha dene. bence senin windowsta yavaşlık var.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    Janitschar bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

benim dediğime emin misin hocam? öyle bişey diyeceğimi hiç sanmıyorum. sen bi format at bi daha dene. bence senin windowsta yavaşlık var.

şu an hiç bir skıntım yok,eski tecrübelerden başıma gelenleri yazdım...Bir daha olmasını önlemek içinde bu konuyu açtım

son 2 senedir 4 kere arşiv kaybettim

Bu bende travma oldu artık :)  İşte o dediğim semptomalr görülmeye başladığında diskin eceli geliyor

Şu an makineden CClean türü programları kaldırdım,bakalım bir de böyle deneyeceğiz...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Janitschar bunu yazdı
    ajan1111 bunu yazdı

O olay büyük ihtimalle thumbnail dosyalarının silinmesindendir. Windows (vb. işletim sistemleri) teker teker eksik önizleme dosyaları oluşturur.

Manyetik disklerin ömrünü bitiren çalışmasıdır (5.400-15.000 d/d). Bozan da mekanik titreşimler, gerilimdeki düşüş ve yükselişlerdir.

Katı hal sürücüleri (ssd, flash bellek, microsd kart...) ise mekanik parça içermediğinden ömrünü bitiren yazma işlemidir diyebiliriz. İşletim sistemi trim destekli değilse durum daha vahim.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Ben harddisklerimi yıllarca kullanırım, sorun yaşadığım pek olmaz, HDD lerde yere düşürmeyin, ciddi sarsıntı yaşatmayın, kolay kolay bir şey olmaz.. SSD de ise sanırım voltaj dalgalanmaları ile alakalı bir durum olmadığı sürece, aşırı ısınma nedenleri ile çiplerin ruhunu teslim etmesi gibi durumlar olmadığı sürece bence kullanabildiğin kadar kullanırsın..Bu nedenle SSD lerimi dandik harici disk okuma kartlarına takmıyorum, Laptop devrelerindeki voltaj daha güvenli, daima laptopta kullanın. Kasa tipi olanlarında powerSuplay güvenilirdir, voltaj kalitelidir, sorun çıkacağını sanmam..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
Toplam Hit: 1798 Toplam Mesaj: 21
hard disk