folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Hepimiz Aynı Rengi Aynı Şekilde Mi Görüyoruz?

Hepimiz Aynı Rengi Aynı Şekilde Mi Görüyoruz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    niashzed
    niashzed's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar hep merak ederim hepimiz aynı rengi aynı şekilde mi görüyoruz? Yani meselabenim kırmızı gördüğüm şey siz de aynı benim gördüğüm gibi kırmızı mı?Yokssa herkez yalnış bir biçimde görüyorda renk körleri mi doğru görüyor?

Allah"tan hayatlarını fasaryadan bir takım projelerin peşinde heba etmiş sözde hackerların gaz döküp sakallarını yakıp kıskançlık krizlerine girdikleri bir sitede değilim..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Bence görüşler aynı fakat düşünceler farklı mesela bçle yeşil-mavi arası biren kördüğünde birimiz yeşil birimiz mavi diyoruz fakat sonucta içindeki mavi-yeşil oranı sabit

Yani en azından bana göre ölee

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    phiber
    phiber's avatar
    Erkek
    Hepimiz renk körüyüz aslında.Kızılötesini ve morötesini görebilen var mı aramızda?

Neyse şaka bi yana renk körlüğüne biraz değinelim:

Tıptaki adı Daltonizm diye de bilinir bazı kesimlerce...y kromozomu üzerindeki çekinik bir gen ile taşınır bu yüzden erkeklerde daha sık görülür. En yaygın tipi yeşili ve kırmızıyı ayıran hücrelerin birbirinden ayrılmamış olmasindan dolayi olan tipidir.Kahverengi ve yeşil tonlarını ayırt edememe çeşidi de bulunur.

Trafik ışıklarında problem yaşamaları dolayısı ile ehliyet alamazlar,karabiberi renginden ayırt edemezler...diye sorunları uzar gider.

Maviyi ayırt edememe ve hicbir rengi görememe gibi ceşitli tipleri daha seyrektir.

Uzun lafın kısası doğru olan şey hastalıkla olamayacağına göre bu kişilerin doğru görüp,bizim yanlış görmemiz diye bir durum söz konusu değildir...

Saygılarımla.

We come from the net
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    corvette
    corvette's avatar
    Erkek
    dostum aslında renk diye bişi yoktur...
    bu insanlara özgüdür ve sadece bizim güneş sistemimimiz için geçerlidir.
    şöyle düşün:
    ışığın az olduğu bi ortamda bi çok şeyi siyaha yakın tonlarda görürüz.çünkü o ortamda bulunan objenin rengini oluşturan pigmentler ışığı yeteri kadar almamış ve senin gözüne yeterince yansıtamamışlardır diil mi....
    bazı hayvanlarında renkleri ayırt edemediği yolunda dilden dile dolaşan bi geyik vardır...

ya da sunii ışık kaynaklarıyla objelere bak...
    akkor ampülle
    civa buharlıyla
    sodyum buharlıyla
    floresanla v.s.
    hepsinde baktığın objenin renklerini farklı göreceksin.....

şimdi son olarak kendini bi uzaylı olarak düşün...
    kızıl ve mor ötesini gördüğünü hatta termal görebilme kaabiliyetlerinin olduğunu farzet..
    o halde renk bi aldatmacadır....

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek
    O zaman hayvanlar değil de biz körüz desene

Bu biraz buna benzer: Karda yürüyen iki adam var. Sen bunların birine kırmızı, diğerine de yeşil gözlükleri ver. Kırmızı gözlüğü takan adam karın renginin kırmızı, diğeri ise yeşil olduğunu söyler. (tabii gözlükler hiç çıkmayacak gözlerden)

Ayrıca Siyah her renge hakimdir (:

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    babalar renkleri ayırabilen aletler var
    gider bulursunuz bir tane sonra bir renge bakar aynı şeyi görüyormusunuz diye test yapasınız

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebeluser
    rebeluser's avatar
    Erkek
    Abi ben renk körüyüm değişik bişey yaaa!!! Herkes soruyo sen kırımızıyı görmüyomusun diye ben de dalga geçiyom "Evet kırmızı giyenlerin içini görüyom" diye... Bir de bu ne renk?? diye soruyo millet çok tab oluyom Aslında pek bişey farketmiyo ama bazen kahverengiye kırmızı falan diyorum. Günlük hayatta bir problem yok ehliyet de alabiliyorum

There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don"t.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HELLOWEEN
    HELLOWEEN's avatar
    Dişi
    gözde renkli görmeyi sağlayan hücreler 3 çeşit.yani 3 ayrı renk için:yeşil,mavi,kırmızı.diğer renkler bunlarınberaber çalışmasıyla görülüyo.ama bu hücrelerin sayısı her insanda aynı olmuyo.mesela benim kırmızı hücrem daha fazladır kırmızıyı daha net ve parlak görürüm..bi de hücrelerin işlev bozukluğu olup olmamasına bağlı:adamda sayısız hücre vardır ama ii çalışmıyodur..o zaman da bu adam hangi hücresi bozuksa o rengi diğer insanlara göre daha soluk,vs görür.bence bööle yani kitaptan kaynaktan falan bakmadım gerçi ama okulda yannış öörenmediysem bööle:))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    REHBERSEZGIN
    REHBERSEZGIN's avatar
    Erkek

VALLA Bİ ARA BEN DE DÜŞÜN DÜM AMA ÖÖLE OLSA BİLE NEYE YARIYCAK. MÜHİM OLAN İŞE YARAYAN ŞEYLERİ DÜŞÜNMEK.

REHBERSEZGIN
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    corvuscorax
    corvuscorax's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı:

babalar renkleri ayırabilen aletler var
    gider bulursunuz bir tane sonra bir renge bakar aynı şeyi görüyormusunuz diye test yapasınız

adam da her kulvarda teknoljiyi kullanmasını biliyo hee

İnsanoğlunun içinde uyuyan güçler vardır. Kendisi bile şaşırır. Çünkü bu güçlere sahip olduğu aklından bile geçmez. Bu güçleri uyandırıp eyleme geçebilirse, o kişinin hayatında büyük bir devrim olurdu.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zombieone
    zombieone's avatar
    Erkek

Ben yıllardır bunu düşümdüm  çok düşündüm ve kendimce şöyle bi şonuca vardım

İnsanlar aynı rengleri görür renk körlüğü olanlar dışında

Eğer benim beyaz gördüğümü sen siyah görseydin bu adeletsizlik olurdu  böyle bişeyin Yaratcı katında olması imkansızdır diye düşünüyorum.

Fakat herkezin gördüğünü herkes göremez bu zeka ve mantıkla alakalı başka bişidir.

Ölüler ağlıyor
Toplam Hit: 4648 Toplam Mesaj: 19