Hidrolik Mi Servo Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Merhaba müridler

bu http://www.tahribat.com/Forum-Sensorler-Hakkinda-Bilgi-Muhendis-Ve-Teknikerleri-Alalim-Buraya-151952/ konuda bahsettiğim projem için karar aşamasındayım.

hani şu kepçelerin arka yükleyicileri ya da beton pompaları var ya onlarda hidrolik sistem kullanılıyor hep.

benim projedeki makinada robot kol aynı insan kolu gibi omuzdan sağa sola yukarı aşağı dirsek kısmı da aynı şekilde hareketler yapacak uç kısmıda sağ sol yukarı aşağıdan sonra bir de açılı hareket yapacak yani el yere paralelken yeri tokalaşma pozisyonu gibi 90 derece eğecek falan işte.

bunları yaparken hız ve hassasiyet önemli bir de çalışma süresi uzun ve çalışma yeri dışarıda yani zor güneşin altında sıcak falan olacak yeri gelecek sistemin ölçüleri şu piyasada gördüğümüz kepçelerin boyutları gibi olacak fazla değil kaldıracağı yük fazla değil ama taş çatlasın 200 kg yani yerden toprak alma beton kaldırma kaya kırma kaldırma gibi işi falan yok tek işi hassas hareket sağlamak ve hızlı olmak. Bunun için hidrolik yerine servo motor kullanabilirmiyim bana ne gibi artıları ve eksileri olur yine mühendisleri teknikerleri kepçecileri hidrolikçileri aynştaynları bekliyorum:) Selamlar saygılar.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

hacı servo motorda sanırım hız ayarı yapabilmen sana 1 eklenti olur ancak gucde sıkıntı yasama durumun olabilir ayrıca enerji kısmına girmiorum bile pek anlamam ama dusuncelerim bu 

delimiyim ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

hocam otomobil fabrikalarında filan kullanılan robotlar var onlar servo motorlu galiba yani büyük endüstride kullanulan robot kollar var aslında düşününce demekki belli bir miktar güce kadar ulaşabilmişler benim için sadece kendisini kaldıracak o güç yani iskeleti ha hafif olsun rahat kaldırsın dersem daha hafif malzemeler de kullanabilirim ama çelik kullanmam lazım rijit olması ve daha rahat bulur ve işlerim.  sadece düşüncelerim bu yönde ama hala aralarındaki farkı bu iş için kullanıp kullanamayacağımı öğrenmek istiyorum arkadaşlar

bu arada araştırırken güzel birşey gördüm :)

http://www.youtube.com/watch?v=vsF95qA1x7I&feature=related

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

mühendisler gece giriyo galiba bir up yapam da ses versinler.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

servo motor(hızı kontrol edilebiliyordu sanırım)

hidrolik motor (bu akışkan taşıyacak herhalde )

neyse birde step motor var (buda bir servo motor çeşidiymiş ama neyse) 

hacı bende o yollanan sistemde hani şu kepçe lerdeki olayda yada diğer sistemlerde otomatik olarak çalışacak sistemlerde pek işe yarayacağına zannetmiyorum

mesela hidrolik motorlarda hesapladın diyelim çoğu zaman sıvıları sıkışmaz kabul ediyorsun aslında ihmal edilebilecek miktarda sıkışabilirler

birde hassas ölçüm istiyorum diyorsun bu biraz sıkıntı verebilir 

servo motor konusunda ise hızı kontrol edebiliyorsun sanırım buradan bişey çıkarabilirsin ama yok motorsun hızlanma anı sonra yavaşlama anı çalışma süresi felan gibi şeyler düşününce gene uğraşman gerekebilir

step motorda ise motora elektrik verirsin adımı nekadarsa okadar döner durur

mesela verdin elektriği 3 derece döndür durur sonra kestin gene verdin 3 derece daha döner durur

bunun kontrolü daha kolay sanki kolun boyundan felan ve bir kaç trigonometrik formülle kolu istediğin noktadan istediğin noktaya getirebilirsin gibi geliyor

yanlış bilgim yanlış düşüncelerim olabilir lütfen kusura bakmayın ben mühendislik eğitimi  almadım  yada meslek lisesinde okumadım  teknik kelimeleri bilmem onun dışında bir fizikçi olarak bilgim vardır :D 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

hacım bir fizikçi için fena değil:)

ya aslında çok çalışmayacak ama dakikada bir 10 20 saniye çalışacak ve duracak motorlar.

hafta içi ostime yol göründü bir de orda işin ustalarına sorayım canlı canlı göreyim. 

bir kaç güne kadarda basit bir hidrolik sistemle canavarın ilk prototipini yapacağım paylaşırım burada.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

servo çok hassastır ama baya pahalıdır  istersen bi teklif iste firmalardan veya ara ortalama fiyat sor hidrolik daha mantıklı geliyor ama projeyi tam anlamıyla bilen sensin bu kararı sen verıceksin ama servo çok daha hassas olur...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

step motorun piyasada büyüklerini bulmak zor ve hassasiyeti servodan az hızıda servodan çok daha az

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Nitrous bunu yazdı:
    -----------------------------

Merhaba müridler

bu http://www.tahribat.com/Forum-Sensorler-Hakkinda-Bilgi-Muhendis-Ve-Teknikerleri-Alalim-Buraya-151952/ konuda bahsettiğim projem için karar aşamasındayım.

hani şu kepçelerin arka yükleyicileri ya da beton pompaları var ya onlarda hidrolik sistem kullanılıyor hep.

benim projedeki makinada robot kol aynı insan kolu gibi omuzdan sağa sola yukarı aşağı dirsek kısmı da aynı şekilde hareketler yapacak uç kısmıda sağ sol yukarı aşağıdan sonra bir de açılı hareket yapacak yani el yere paralelken yeri tokalaşma pozisyonu gibi 90 derece eğecek falan işte.

bunları yaparken hız ve hassasiyet önemli bir de çalışma süresi uzun ve çalışma yeri dışarıda yani zor güneşin altında sıcak falan olacak yeri gelecek sistemin ölçüleri şu piyasada gördüğümüz kepçelerin boyutları gibi olacak fazla değil kaldıracağı yük fazla değil ama taş çatlasın 200 kg yani yerden toprak alma beton kaldırma kaya kırma kaldırma gibi işi falan yok tek işi hassas hareket sağlamak ve hızlı olmak. Bunun için hidrolik yerine servo motor kullanabilirmiyim bana ne gibi artıları ve eksileri olur yine mühendisleri teknikerleri kepçecileri hidrolikçileri aynştaynları bekliyorum:) Selamlar saygılar.

-----------------------------

Robotu ne amaçla kullanacağına bağlı. Step motorda kullanabilirsin milimetrik hassasiyet için.

Gel bili bili gates
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek

hidrolik tonajlarda kullanılır hocam..senin yük fazla değilse servo kullan..kafan rahat olsun:)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kukunku
    kukunku's avatar
    Erkek

Hocam gecen sene Festo ya tenik geziye gittik. Adamlar pinomatik ve servo motorlar üstüne çalışıyor. Orda gördüklerimden ve anlatılanlardan yola çıkarak şunu söyleyeyim kesinlikle servo kullan. Hatta adamların sitesine gir ordaki ürünleri bir incele. Kullanacağın yeregöre birsürü secenek bulabilirsin. Çok hassas modellerde var yüke dayanıklı modellerde. Fiyat olarak ne olur bilmiyorum ama projeyi okul için filan hazırlıyorsan belki hocaların referansı ile ucuza mal edersin( bizim mekatronik bölüm başkanı festoda baya birileri tanıyordu, adamların baya desteğini aldık sayesinde).

(bende metalurji malz. müh. okuyorum)

Toplam Hit: 3822 Toplam Mesaj: 23