Hızlı Okuma Teknikleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    fyky__
    fyky__'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba bir kaç gündür kafam takılan soru şu, piyasa da hızlı okuma teknikleri, anlayarak hızlı okuma teknikleri diye şeyler var bunlar ne kadar doğru bilen giden faydası olur diyen var mı yoksa piyasanın para tuzaklarından biri mi ? ne dersiniz 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Zamaninda cdromdata mi vardi ne vardi, onun ucretsiz setini alıp çalışmıştım. Biraz da farkli egzersizler yapmıştım. 

Jet gibi okumuyorum ama 200 sayfalık bir pdf düşün, aşağı doğru akitirken içinden satır secebiliyorum. Bir sayfa A4u 10saniye bakıp mevuzuyu kapabiliyorum ama cümle cümle sorsan aklimda kalmıyor. Benimle alakali birşey olabilir hafizam pek güçlü değil. 

Genel olarak tavsiye ederim ama düşünce ve konuşma senkronizasyonunu bozabilir dikkat et. Hızlı konuşmaya sebep olabilir. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

faydalıdır

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    fyky__
    fyky__'s avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Zamaninda cdromdata mi vardi ne vardi, onun ucretsiz setini alıp çalışmıştım. Biraz da farkli egzersizler yapmıştım. 

Jet gibi okumuyorum ama 200 sayfalık bir pdf düşün, aşağı doğru akitirken içinden satır secebiliyorum. Bir sayfa A4u 10saniye bakıp mevuzuyu kapabiliyorum ama cümle cümle sorsan aklimda kalmıyor. Benimle alakali birşey olabilir hafizam pek güçlü değil. 

Genel olarak tavsiye ederim ama düşünce ve konuşma senkronizasyonunu bozabilir dikkat et. Hızlı konuşmaya sebep olabilir. 

Peki sınav için faydası olur mu desem ales, kpss gibi

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    fyky__ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Faydası olur olmasına da sınav öncesi kesinlikle yapma.

Okuma/anlama oranını düşürüyor. Sonra tekrar yavaştan artmaya başlıyor.

Uzun süre bıkmadan egzersizleri yapmak lazım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    fyky__ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Faydası olur olmasına da sınav öncesi kesinlikle yapma.

Okuma/anlama oranını düşürüyor. Sonra tekrar yavaştan artmaya başlıyor.

Uzun süre bıkmadan egzersizleri yapmak lazım.

Aynen hocam, arkadaşın dediği gibi okuma anlama oranı düşüyor, daha doğrusu ihtiyacın olan aklında kalıyor. Paragraf sorusundan önce soruyu okuyup, şıklara da göz atarsan anlamı olabilir ama 5defa hızlı okusan döner yine bir defa yavas okursun.

Bu bir süreç, sınav öncesi girisilmemeli, sinava 1sene var diyorsan yardır gitsin ama. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    fyky__
    fyky__'s avatar
    Erkek

Peki herhangi bir kursa mı gitmeli yoksa bir kitap v.b şeyler alıp mı başlanmalı mı 1 sene var illa ki yapmam lazım dikkatim cok dagılıyor paragraf soruları görürken 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

selam. evet. bence herkes öğrenmeli epey iyi bir şey. şu kitabı öneririm : http://www.idefix.com/Kitap/Etkin-Hizli-Okuma/ProfDrReha-Oguz-Turkkan/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000235736

ancak bu işe hergün 30 dk vs. ayırman ve üzerine uğraşman. çok basit olarak şunu bilmelisin. önce harfleri heceleri öğrenip kelime kelime okumayı öğreniyoruz ancak burada kalıyoruz :D aynı anda 2-3 kelime öğrenmeyi öğrendiğinde bile epey hızlanacaksın. kursların farkı sadece çalışma materyalini sana vermeleri.

herhangi bir sorunda lütfen mesaj at.

angels_demos tarafından 08/May/17 20:49 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Eleştirel Jeopolitik okumaları yaptığım güne değin bu tekniklerin işe yarayabileceğine dair bir hüsnüzan vardı. Romanı, gazeteyi herkes hızlı okur. Akademik makalelerde işe yarayacağını sanmıyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek
    literatur bunu yazdı

Eleştirel Jeopolitik okumaları yaptığım güne değin bu tekniklerin işe yarayabileceğine dair bir hüsnüzan vardı. Romanı, gazeteyi herkes hızlı okur. Akademik makalelerde işe yarayacağını sanmıyorum.

Bunu yazmak için girmiştim

--

Tekniklerin oldukça faydası var tabi, hatta göz için antremanları da uyguladın mı okuma hızında ciddi bir artış görebilirsin. Genel bir yanlıştır kelime kelime okuma. Gözü satır üzerinde gezdirdiğiniz de beyin gördüğünü zaten işlemektedir. Algılama hızınıza ne kadar yakın bir hızda okursanız okuma/anlama oranı o oranda artacaktır.

yunusemre tarafından 09/May/17 00:13 tarihinde düzenlenmiştir

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek
    yunusemre bunu yazdı
    literatur bunu yazdı

Bunu yazmak için girmiştim

--

Tekniklerin oldukça faydası var tabi, hatta göz için antremanları da uyguladın mı okuma hızında ciddi bir artış görebilirsin. Genel bir yanlıştır kelime kelime okuma. Gözü satır üzerinde gezdirdiğiniz de beyin gördüğünü zaten işlemektedir. Algılama hızınıza ne kadar yakın bir hızda okursanız okuma/anlama oranı o oranda artacaktır.

Katılmıyorum. Uzerine calistiginiz taktirde ne okudugunuzun bir sure sonra obemi kalmıyor. Ayrica sadece göz hizi degil algi hizini da arttiracak calismalar yapılıyor.

Toplam Hit: 1615 Toplam Mesaj: 15
hızlı okuma teknikleri