folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Hyundai İ20 Tespit Edemediğiniz Ses Kaynağı

Hyundai İ20 Tespit Edemediğiniz Ses Kaynağı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Merhabalar. 

Hyundai i20 2015 model 120.000KM'de olan aracımdan seyir halinde ses geliyor.

Ses ara ara geldiği için ustaya sesi dinletemedim ve sorunu tespit edemedik.

İşten anlayan arkadaşların bu sesin ne ile alakalı olabileceği hakkında tespitlerini bekliyorum

Not : Araçta turbo yok, kazası yok.

https://www.youtube.com/shorts/VroBpsBaC_g

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

Alternator rulmani olabilir triger rulmanida olabilir. Rulman olabilir

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

teker bilyası da olabilir. aracı kriko ile kaldırıp boştayken çevir sala sola salla boşluk var mı bakıver.

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ProSky
    ProSky's avatar
    Erkek

Sırası ile

Şanzıman -> Ses gelmeye başladığı anda seyir halinde araba  vitesteyken debriyaja sonuna kadar basıyorsun kesilirse şanzımandan

Teker bilyaları -> İyi bi rotçuya gidip bu bahaneyle tüm alt düzeni kontrol ettir. Lastiklerde asimetrik aşınma varsa rot kaçıklığından nadir de olsa yapar.  Tekerler havadayken çevirdiğinizde ses geliyorsa  sorun porya bilyalarında

Şarj dinamosu -> Rulman dağılmaya yüz tutmuş ise belli devirlerde öter kitlerse V kayışı koparır  araba sarjı keser dahası motor sıcaksa devirdaim yapmaz hararet yapar motoru kucağına alırsın

Hadi rast gelsin inşallah nokta atışı bulacak bi ustan vardır. 

ProSky tarafından 07/Mar/23 00:02 tarihinde düzenlenmiştir

Üzüldüğümde zevk alanların hepsine mutluluklarım girsin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalkethuda
    kartalkethuda's avatar
    Erkek

edit. videoyu sonra gördüm.

kartalkethuda tarafından 07/Mar/23 10:16 tarihinde düzenlenmiştir

maşiyi görüyon mu maşiyi?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bu ses olayı adama aracı sattırır. basit birşey ama insanın rüyalarına giriyor.

frene  yada gaza basınca sanki kaportanın bi yerine vida düşmüş ve hareket halindeyken  takır tukur eden bir sesle 1 ay uğraştım. götürmediğim usta kalmadı bulamadılar.

en son aracın başında oturup ağlayacaktım. sürüş dengemi bozan bir durumdu. gaza basınca takır frene basınca takır tukur eden bir sesti.

yolda yürürken o takır tıkır ses geliyordu hayal görmeye başlamıştım.. en son aracı satışa koydum. kara kara düşünüyorum. araçsız kalacam başka araç bulamayacam araç bulmak çok zor diye.

ustalara para verdim bulun dedim yok. sıkınca kabaran inşaat köpüğü alıp aracın kaporta deliklerine sıktım yok. lifte kaltırıp heryerine vurup dinledik yok.

birgün işten geldim. takım sandığını kaptığım gibi aracın koltuklarını sökmeye başladım. sağ koltuğu araçtan çıkarttım ana bir baktım o ses koltuğun ileri geri hareket kızak mekanizmasından geliyor.

ananı avradını diyip hemen mekanizmayı söktüm. içinden 4 tane ağır metal silindir çıktı. silindirler koltuğu ileri geri hareket ettirmeye yarıyor. onları söktüm attım.

koltuğu taktım. arabaya bindim heyecanla sürmeye başladım tık ses kalmadı. hayatımın en mutlu günlerinden biriydi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Motorun devrine göre,

Eğer motor sabit bir devirdeyken ses geliyorsa kaynak motordan ya da şanzımandandır. Devri artır ses artar ya da kesilirse ya da sesin frekansı değişirse sorunu orda ararız. Trigger zinciri olabilir, şanzıman olabilir, başka kayışlar olabilir.

Aracın hızına göre,

Eğer araç belirli bir hızdayken bu ses geliyorsa malı boşa al ve dinle ses aynı şekilde devam ederse motor dışında problem vardır. Bilyeler olabilir, lastik olabilir, frenler olabilir, kaporta olabilir.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xcorpix
    xcorpix's avatar
    Erkek

şanzıman olması muhtemel 

Oluruna bıraktıkça olmazlara düştü hep yolumuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    demirci
    demirci's avatar
    Erkek

kayış sesine benziyor gibi geldi bana

Bir vatanin vardi da biz mi aldik elinden Bir bayragin vardi da biz mi indirdik. dedeleriniz zamaninda savasti da biz mi ellerinden aldik simdi sen neyin hakkini istiyorsun simdi sen nerenin bir karis topragini istiyorsun 30 yildir ruyalardasin birak bu siyonist gorusu birak bu ermeni dusunceyi birak....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    ProSky bunu yazdı

Sırası ile

Şanzıman -> Ses gelmeye başladığı anda seyir halinde araba  vitesteyken debriyaja sonuna kadar basıyorsun kesilirse şanzımandan

Teker bilyaları -> İyi bi rotçuya gidip bu bahaneyle tüm alt düzeni kontrol ettir. Lastiklerde asimetrik aşınma varsa rot kaçıklığından nadir de olsa yapar.  Tekerler havadayken çevirdiğinizde ses geliyorsa  sorun porya bilyalarında

Şarj dinamosu -> Rulman dağılmaya yüz tutmuş ise belli devirlerde öter kitlerse V kayışı koparır  araba sarjı keser dahası motor sıcaksa devirdaim yapmaz hararet yapar motoru kucağına alırsın

Hadi rast gelsin inşallah nokta atışı bulacak bi ustan vardır. 

Devinim trim sesi güç iletinimin de görevini yapamayan elemanın verdiği tepki.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

kesinlikle yetkili servis haricinde başka bir yere gösterme 2 yıl önce mercedes servisine kepilmemek için 1 hafta istanbulda sanayi sanayi dolaştım hiçbir usta özel servis arızayı düzeltemedi en son mercedese bıraktım 2 günde free şekilde aracımı teslim aldım sorun motorun ısı sensörü bozukmuş. piyasadaki her usta her özel servis farklı farklı senaryolar yazıyor birisi hatta abi motoru komple indirmemiz lazım dedi 150k fiyat istemişti :D

Martech tarafından 08/Mar/23 21:58 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1203 Toplam Mesaj: 12
#hyundai