folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İade İsteğine Karşılık Verilen Çek

İade İsteğine Karşılık Verilen Çek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Aldığım spor ayakkabı iki hafta içinde yırtılınca bende iade etmek istedim.Spor ayakkabıyı ürün incelemeye göndereceklerini söylediler ve iki hafta içinde ürün incelemesinden cevap geldi,cevap özeti şu:

evet ürün bizden kaynaklı sıkıntılıdır buyrunuz verdiğiniz para kadar size çek mağazamızda 1 yıl içinde kullanabilirsiniz.(Not:Bu ayakkabıyıda yine aynı şekilde bir çek ile almıştım.İki ayakkabıyı toplasanız 1 ay giymedim.)

Ben bu çeki kullanmak zorunda mıyım ?Mağaza çalışanları ve müşt.hiz.deki bayan "Para iadesi yapamayız ,para iadesi için hakem heyetine başvurun ".dedi. Yalnız daha önce hiç hakem heyetine başvurmadım.Biraz araştırdığımda ise firmalar tüketici hakem  heyetinin verdiği karara itiraz edip size mahkeme açabilir ve mahkeme masraflarını size ödetebilirmiş anladığım kadarıyla.Bunca zaman tüketici olarak hiç hakkını arayan biri olamadım ama artık keriz yerine konmak istemiyorum.Sizce başvurmalı mıyım olay benim aleyhime gelişir mi ?Ayrıca dilekçe örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

(Firma daha önce şikayetvar üzerinden bi kere yanıt vermiş o yüzden şikayetvar'a yazmadım.Merak edenler için firma : Reebok )

Edit (16/10/2015) :  sonuc benim lehime paramı gidip alacağım,sonucun cıkması 4 ay kadar geçti ama olsun , benzer bir konuda rahatlıkla gidip tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz  :)  

mt93 tarafından 16/Eki/15 20:18 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Mağazaya git kasadan nakit olarak alışveriş yapan birisini gözetle ve rica et çek verdiler parayı vermiyorlar benim çek i kullanın nakit olarak bana verin de. Alışveriş yapan müşteri için sonuçta o para çıkacak o yüzden çeki senden alması ile nakit alması arasında bi fark yok. Bu şekilde yapacağınıda mağaza görevlilerine bildir. Siz vermezseniz paramı ben çeki müşterilerinize kasanızın önünde satarım prestijinizi siz düşünürsünüz artık diye tehdit vari konuş biraz. Bu durumda zaten sana gelecek teklif şu yönde olacaktır; tamam paranızı iade edelim çeki bize verin diyecekler. Ve yapacaklar şey seninki ile aynı olacak, nakit aldıkları bi müşteriden bu çek ile alışveriş yaptırmış gibi kullanacaklar ve prestij zedelenmesini önleyecekler.

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek
    sezginari bunu yazdı

Mağazaya git kasadan nakit olarak alışveriş yapan birisini gözetle ve rica et çek verdiler parayı vermiyorlar benim çek i kullanın nakit olarak bana verin de. Alışveriş yapan müşteri için sonuçta o para çıkacak o yüzden çeki senden alması ile nakit alması arasında bi fark yok. Bu şekilde yapacağınıda mağaza görevlilerine bildir. Siz vermezseniz paramı ben çeki müşterilerinize kasanızın önünde satarım prestijinizi siz düşünürsünüz artık diye tehdit vari konuş biraz. Bu durumda zaten sana gelecek teklif şu yönde olacaktır; tamam paranızı iade edelim çeki bize verin diyecekler. Ve yapacaklar şey seninki ile aynı olacak, nakit aldıkları bi müşteriden bu çek ile alışveriş yaptırmış gibi kullanacaklar ve prestij zedelenmesini önleyecekler.

iki defadır bu çek olayından dolayı mağazaya gitmekten ürünlere bakmaktan sıkıldım öyle sürekli alışverişin yapıldığı bir yerde değil  müşteri gelecekte , o tutar veya üstünde alışveriş yapacakta pek inancaklarını sanmıyorum ama çaresiz kalırsam denerim hocam :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığında hakem heyetine dilekçe yazın ek olarakda çekin fotokopisini ve ürünün firma kusuru olduğuna dair yazının fotokopisine ekle. dilekçede A dan Z ye herşeyi anlat ve nakit olarak paramın iadesini istiyorum diye belirterek mağdur olduğunuzu yazın. verin heyete. 15 gün içinde işleme alırlar.  karşı tarafın savunmasını alıp. kararını verir. % 100 sizin lehinize karar verir heyet. onları haklı çıkaracak hiç bir sebep yok. dava açacaklarını sanmıyorum. hem ayıplı ürün sat hemde sonra de ki bunun için özür dileriz deyip zorla kendi mağazalarından alışveriş yaptır. bu arada ayakkabıyı aldığınız ücret fişinide ekleyin. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Aynısı Columbia ayakkabıda başıma geldi. İndirimden bir ayakkabı aldım. 1 ay içinde yan taraftan patladı. İade ettim ancak para iadesi yapamayacaklarını sadece fiş tutarında tekrar ürün alabileceğimi söylediler. Mecburen üzerine biraz daha para koyarak başka bir ayakkabı aldım. Vaktim olsa hakem heyetiyle falan uğraşıp alırdım. Türkiye'de firmalar kafasına göre at koşturuyor. İlla vaktin olacak, uğraşacan da paranı geri alabilecen.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı

bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığında hakem heyetine dilekçe yazın ek olarakda çekin fotokopisini ve ürünün firma kusuru olduğuna dair yazının fotokopisine ekle. dilekçede A dan Z ye herşeyi anlat ve nakit olarak paramın iadesini istiyorum diye belirterek mağdur olduğunuzu yazın. verin heyete. 15 gün içinde işleme alırlar.  karşı tarafın savunmasını alıp. kararını verir. % 100 sizin lehinize karar verir heyet. onları haklı çıkaracak hiç bir sebep yok. dava açacaklarını sanmıyorum. hem ayıplı ürün sat hemde sonra de ki bunun için özür dileriz deyip zorla kendi mağazalarından alışveriş yaptır. bu arada ayakkabıyı aldığınız ücret fişinide ekleyin. 

peki hocam teşekkürler böyle yapıcam yarın,emsal karar felan göstermeme gerek yok sanırım dimi ilk kez hakkımı arıcam  okuduğum her şey birbirine karıştı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek
    herrero bunu yazdı

Aynısı Columbia ayakkabıda başıma geldi. İndirimden bir ayakkabı aldım. 1 ay içinde yan taraftan patladı. İade ettim ancak para iadesi yapamayacaklarını sadece fiş tutarında tekrar ürün alabileceğimi söylediler. Mecburen üzerine biraz daha para koyarak başka bir ayakkabı aldım. Vaktim olsa hakem heyetiyle falan uğraşıp alırdım. Türkiye'de firmalar kafasına göre at koşturuyor. İlla vaktin olacak, uğraşacan da paranı geri alabilecen.

Aynen benimde daha önce uğraşmamamın sebeplerinden biridir "şimdi kim uğraşacak onunla o kadar zaman ","başka firmadan alsam o da aynısı zaten","şikayet etsem haklı çıkar mıyım sanki" vs. vs.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek
    mt93 bunu yazdı
    cagatay09 bunu yazdı

peki hocam teşekkürler böyle yapıcam yarın,emsal karar felan göstermeme gerek yok sanırım dimi ilk kez hakkımı arıcam  okuduğum her şey birbirine karıştı.

gerek yok. mahkeme değil bu sadece şikayet ediyorsun. sıkıntı yok. 1 saatini alır bunları yapman gerisini onlar düşünsün:) bilinçli tüketici iyidir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı
    mt93 bunu yazdı
    cagatay09 bunu yazdı

gerek yok. mahkeme değil bu sadece şikayet ediyorsun. sıkıntı yok. 1 saatini alır bunları yapman gerisini onlar düşünsün:) bilinçli tüketici iyidir.

Son dediğiniz cümleye kesinlikle katılıyorum hocam. Bende bir bot aldım, 2 hafta sonra heryeri patladı. Gittim böyle böyle değiştir bunu dedim, kullancı hatası bu falan. Peder eskiden Tüketici haklarında çalışınca tanıdık çok. Durumu anlattım böyle böyle, adamlar ayakkabını iade alıp yanında bi spor ayakkabı hediye etti :)

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

İlk aldığında da çek verdiğin için en sonunda haksız çıkabilirsin.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

belgeler tamam valla sonuç ne çıkacak çok merak ediyorum ilk defa böyle peşine düştüm tüketici olarak.Yalnız sitelerde gezinirken dedimki hazır kaymakamlığa gidiyorum benden geçen ay vakıfbankın kesdiği 50 tl hesap işletim ücreti içinde mi dilekçe yazsam :)) Ama  sanırım hesap işletim ücreti yasallaşmış şöyle bir entry gördüm : https://eksisozluk.com/garantinin-hesap-isletim-ucreti-icin-dava-acmasi--4064961  halbuki çok gaza gelmiştim ya tühh.. :))