folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İddianame, Sevk Maddesi Ve Duruşma Tarihi Hakkında [Soru]

İddianame, Sevk Maddesi Ve Duruşma Tarihi Hakkında [Soru]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

1 ay önceki bir olaydan dolayı gelen mahkeme kağıında bazı hukuksal kavramlar ve anlamadığım kısımlar var. 

- Sevk maddesi nedir ?

* Sevk maddesi yazan kısmın karşısında, ''Türk Ceza Kanunu 151/1 (iki kez)'' yazıyor.

- 151/1 maddesi nedir ? İki kez yazmasının nedeni? Uygulanabilecek yaptırımlar ?

- 1 ay önce (olaydan 2 gün sonra) verdiğim ifadede ertesi gün nöbetçi mahkemeye çıkartılacağım söylendi fakat daha sonra serbest bırakıldım, 1 ay sonra mahkeme kağıdı geldi, ifade verdiğim dürzü bundan bahsetmedi. İlk gün savcı olmadığı için ifade vermememin daha iyi olacağını söylediler, 2.gün ifade vermeye gittiğimde mahkemeye çıkartılacağım söylendi ama ifadem alındıktan sonra gidebileceğimi söylediler. 

İddianame kısmında, ''Şüpkelinin mahkemizde yargılanmasının yapılarakeylemlerine uyan TCK 151/1 maddesinin ikikez tatbiki sureti ile cezalandırılmasına karar verlmesi kamu adına iddia ve talep olunur'' yazıyor. 

* İki kez tatbik edilen nedir ? Aynı suçun iki kez farklı zamanlarda işlendiği mi? 

İddianamede alamadığım diğer kısım,  ''**** a karşı ızrar suçlarını işlemiştir.''

* Izrar suçu nedir ?

Duruşma tarihi, 09/02/2010 yazıyor. İfade verdiğimin ertesi günü mahkemeye çıkartılacağımı söyleyen hüppeler,  bana gelen mahkeme kağıdında 7 ay sonraya duruşma tarihi verilebileceğinden bihabermiydi? Duruşma tarihi neden bu kadar ileri bir tarihe alındı?

Üniversite, hem mahkemeye verip hem de rektörlük tarafından soruşturma açabilir mi? Eskiden aldığım kınama cezalarıda göz önünde bulundurulursa, uzaklaştırma alma olasılığım var mı? Davacının (üniversitenin) şikayeti geri alması durumunda mahkeme düşer mi?

Sayfanın en alt kısmında ''Dosya hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmek için lütfen 4060'a abone olunuz.'' yazıyor. Abone olursam (Cep telefonuda kullanmıyorum gerçi) dosya hakkında ne bilgisi edineceğim ? Mesaj içeriği 7 SMS / 14 kontörmüş. Kontöre mi ihtiyaçları var?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mayla
    mayla's avatar
    Erkek

Swool bunu yazdı:
    -----------------------------

- 151/1 maddesi nedir ?

MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

yazıyor şu linkte : http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

Ne yaptın ki hocam niye böyle bir mahkeme kağıdı geldi.

Geçmiş olsun inşallah bi ceza almadan mahkemen sonuçlanır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

Temennin için teşekkürler mayla.

Mahkeme kağıdında da, Suç; ''Mala karşı'' yazmışlar. Kamera görüntülerinide mahkemeye sunmuşlar, olayın muhattabı ''Ben mahkemeye vermedim, polisler gelince ifade verdik'' diyor. Tüm zararı karşıladım, eklediğin madde de ''Adli Para Cezası'' yazmışlar, adli para cezasından kasıt zararın karşılanması mı acaba?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

TCK madde 151/1 takibi şikayete bağlı bir suç.Şikayet olmuş ki,savcılık soruşturma başlatmış,iş kovuşturmaya gelmiş.

İddianameler şu şekildedir;

T.C.
    ...........................

CUMHURIYET BASSAVCILIGI

Sorusturma No:
    Esas No:
    Iddianame No:

I D D I A N A M E
    ............................... ASLIYE CEZA MAHKEMESINE

DAVACI: K.H.
    SÜPHELILER (8 KISI)

SUÇ: Görevi Kötüye Kullanma
    SUÇ TARIHI:
    SEVK MADDESI: TCK.257/1,53(Tüm süpheliler hakkinda)
    DELILLER: Ihbar dilekçesi,ifade tutanaklari,tüm evrak
    kapsami

Sevk maddesi,Cumhuriyet Savcısının hangi suçtan,şüphelileri görevli ve yetkili mahkemeye sevk ettiğini belirtir. İki kez yazan kısımda,suçun farklı zamanlarda işlenmesidir.

Adli para cezasından kasıt,zararın karşılanması ile alakalı değil..Hapis ya da Adli para cezası denmiş..Yani duruşmanın seyrine göre,hapis kararı,adli para cezasına çevrilebilir.2 yıla kadar hapis cezası alırsan,durumuna göre CMK231 gereği denetimli serbestlik gereği,serbest de bırakılabilirsin.Zararı karşıladığını söylüyorsun çünkü. 

Çekil,Önümden Çekil...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek

Izrar la ilgili nette şöyle bişey war hocam.

mala karsi islenen cürümler içinde yer alir. TCK.516.md.'sinde düzenlenmistir. Bu suçun konusu bir kimsenin menkul yahut gayrimenkul bir malina verilen tahribat, zarar, bozma veya zarar verme olusturur. Failin verdigi zarar suç teskil etmeli ve magdurun sikayet etmesi gerekir.

Başka bir tanımla:

TCK'da tanimlanmis bir suç olup, mala karsi yapilan cürümler içinde yer alir. Gerçek yada tüzel kisiye ait, ya da kamuya tahsis edilmis bir mali kusurlu olarak yikmak, tahrip etmek, yok etmek, zarar vermek, kullanilamaz hale getirmektir.

Umarım sorunsuz halledersin dostum.

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Yazdığın madde,eski TCK'dır,756 sayılı.Yeni TCK 5237 sayılı TCK'dır

Yeni TCK:Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.  

Çekil,Önümden Çekil...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

karatahta bunu yazdı:

TCK madde 151/1 takibi şikayete bağlı bir suç.Şikayet olmuş ki,savcılık soruşturma başlatmış,iş kovuşturmaya gelmiş.

İddianameler şu şekildedir;

T.C.
    ...........................

CUMHURIYET BASSAVCILIGI

Sorusturma No:
    Esas No:
    Iddianame No:

I D D I A N A M E
    ............................... ASLIYE CEZA MAHKEMESINE

DAVACI: K.H.
    SÜPHELILER (8 KISI)

SUÇ: Görevi Kötüye Kullanma
    SUÇ TARIHI:
    SEVK MADDESI: TCK.257/1,53(Tüm süpheliler hakkinda)
    DELILLER: Ihbar dilekçesi,ifade tutanaklari,tüm evrak
    kapsami

Sevk maddesi,Cumhuriyet Savcısının hangi suçtan,şüphelileri görevli ve yetkili mahkemeye sevk ettiğini belirtir. İki kez yazan kısımda,suçun farklı zamanlarda işlenmesidir.

Adli para cezasından kasıt,zararın karşılanması ile alakalı değil..Hapis ya da Adli para cezası denmiş..Yani duruşmanın seyrine göre,hapis kararı,adli para cezasına çevrilebilir.2 yıla kadar hapis cezası alırsan,durumuna göre CMK231 gereği denetimli serbestlik gereği,serbest de bırakılabilirsin.Zararı karşıladığını söylüyorsun çünkü. 

Suç iki kez farklı zamanlarda işlenmedi, iddianamede suçu ikrar ettiğim yazıyor fakat ben suçun iki kez işlendiğine dair bir ikrarda bulunmadım. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

Dina_Kaki bunu yazdı:

Izrar la ilgili nette şöyle bişey war hocam.

mala karsi islenen cürümler içinde yer alir. TCK.516.md.'sinde düzenlenmistir. Bu suçun konusu bir kimsenin menkul yahut gayrimenkul bir malina verilen tahribat, zarar, bozma veya zarar verme olusturur. Failin verdigi zarar suç teskil etmeli ve magdurun sikayet etmesi gerekir.

Başka bir tanımla:

TCK'da tanimlanmis bir suç olup, mala karsi yapilan cürümler içinde yer alir. Gerçek yada tüzel kisiye ait, ya da kamuya tahsis edilmis bir mali kusurlu olarak yikmak, tahrip etmek, yok etmek, zarar vermek, kullanilamaz hale getirmektir.

Umarım sorunsuz halledersin dostum.

Temennin için teşekkürler Dina_Kaki

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcaliburTBT
    ExcaliburTBT's avatar
    Erkek
    inşallah en az zararla atlatırız swoolum :/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Geçmiş Olsun Swool Hocam, Bende Ekimde Mahkemem var ilk Mahkememe Bir Yıl sonra Çıkartılmış olacam.. 204 Maddelerden 5 ve 6 kez olarak Savcılık Vermiş... Belki atlatırım belki Atlatamam.. Ama Dava Uzun süreceğede benziyor Nihayi Sonuç Yıllar Sonra Çıkabilir. Bu Senede Nihayi Sonuç çıkabilir. Ama Ceza yersem 4 Yıla Kadar Tahribattan ve Her şeyden Uzaklaştırılacam. Beni Unutmayın.

İçerde Günler Hayaller le Geçiyor. Sıkıcı bir hayat.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

ExcaliburTBT bunu yazdı:
    inşallah en az zararla atlatırız swoolum :/

Sağol Güçhan, iç çamaşırı ve sigara (kullanmıyorum ama işi ticarete dökerim) taşırsın artık bana :|

Toplam Hit: 9932 Toplam Mesaj: 16