folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İki Dili Aynı Anda Öğrenmeye Çalışmak (Almanca-Fransızca)

İki Dili Aynı Anda Öğrenmeye Çalışmak (Almanca-Fransızca)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Şu sıralar bireysel olarak fransızca çalışıyorum. Güzel bir gramer kitabıyla öğreniyorum, bir de destek olması amacıyla ingilizce bir kitap buldum audio larıyla birlikte. Bu sayede telaffuz konusunu aşmayı planlıyorum. Bunun yanında fransızca konuşan bir kaç arkadaşım var ama biraz ilerledikten sonra pratik yapmayı planlıyorum..

Bu arada almanca'da öğrenmek istiyorum bunun için bir kurs buldum. Kurs 5 ay kadar sürecek ama benim 3 ay gibi bir vaktim var o yüzden 78 saat gibi bir süre almanca kursu alabileceğim. Hiç yoktan iyidir. Peki neden iki dil? Bu iki dilinde anadil olduğu bir yerde olacağım o yüzden iksini de geliştirebilrim.

İngilizce ve bir kaç dilde azcık bilgim var. Almancanın ve fransızcanın bazı kelimeleri ingilizceye benzer olduğu için ve gramerlerde bazı noktalar ortak olduğu için sıkntı çekmeyeceğim gibi görünüyor.

Almanca kursu cumartesi başlıyor ve gitmek istiyorum ama kafamda soru işaretleri oluştu. Karıştırma durumum muhakkak olacaktır ama nasıl etkisi olabilir bu durum bana, fayda mı getirir zarar mı? Siz ya da çevrenizden biri daha önce böyle bi şey denedi mi?

Teşekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Heves kırmak gibi olmasın ama gerçekten dili öğrenmekse niyetin önce birini halletmen gerekir. Ben Almancaya başlarken iyi düzeyde İngilizce bilmeme rağmen İngilizce kelimelerde geçen r harflerini ğ diye çıkarmaya başladım. Zaten Almancaya başladığın zaman başka bir dil ağır gelecektir. Hele şu der,die,das işini hiç görme.

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

haklısın hocam. ben fransızca öğreniyorum şimdi ve profesörü ingilizce de olsa fransız aksanıyla söylüyorum :) kafa oraya gidiyor çünkü. bi de almanca olunca işler sarpa saracak. Ama baktım öyle olacak fransızcayı bırakacağım. çünkü kurs daha iyi öğretir benim bireysel çalışmamdan. ama fransızcada az çok mantığı anladım. 13 ünite bitirdim 96 üniteden :) hepsini bitirince sanırım intermediate düzeye gelirim yazma ve okuma da.. 

bir de, okuduğum şeylere göre, almanca fransızcaya oranla daha zor dilmiş. gramer yapısı çok ters. daha doğrusu bu kelimelerin erkeklik dişilik olayı karıştırıyor. sanki iki dil birden öğreniyorsun gibi her kelimenin dişi mi erkek mi olduğunu da bilmen gerek. bu da yetmiyor sıfatları bile çekimleniyor.. daha geçmedm ama fiilleri de çekimleniyor diye duydum şahısa göre.. bakalım nasıl çıkacağım altından :)) ama dil öğrenmek zevkli iş 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Der Hund köpek, Die Katze kedi. Kimseye de anlatamazsın niye böyle :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Ben bu adamın ıq sunu merak ediyorum. Hiç ıq testi yaptırdın mı :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@Efendi, evt hocam bi mantığı olmadan article konuyor almanca'da. fransızca da bazı şeylerin bir mantığı yok. mesela sıfatlar bazen ismin önünde bazen sonunda oluyor. aynı sıfat olsa dahi farklı kelimelerde farklılık gösteriyor. ama genelde niteleme sıfatları kelimenin sonunda oluyor.. ben de kulağa ne hoş gelirse o şekil tahmin ediyorum :)

articlerde ise şuana kadar öğrendiğim hayvanların hepsi erkek formunda. le chien (köpek), le chat(kedi) gibi..

@zeybekustasi, hocam iq testlerine falan inanmıyorum ben. son yıllarda ortaya çıkan çoklu zeka kuramı var. yani insanlar farklı alanlarda zeki olabilir. Ben kendimce yorumlama,muhakeme gücümün iyi olduğunu düşünüyorum(matematik hocam sayesinde), onun dışında iki şey gerekli

1-azim

2- çalışmak

bunlar olduktan sonra gerisi hikaye.. :)) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Harbiden azimli caliskan adamsin. Hicbir adam tanimiyorum kendi basina dil ogrenmeye baslayacak da 13 unite bitirecek. Ama Almancayi ogrenmeye ayiracagin vakti, Fransizca bir kursa giderek ona ayirmani tavsiye ederim. Hem baslangic yapmissin, kolay olur. Hem de dilin birini onemli bir duzeye cekmeden, yani oturtmadan diger bir dile baslamamali diye dusunuyorum. 

All I need is a possibility.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

Harbiden azimli caliskan adamsin. Hicbir adam tanimiyorum kendi basina dil ogrenmeye baslayacak da 13 unite bitirecek. Ama Almancayi ogrenmeye ayiracagin vakti, Fransizca bir kursa giderek ona ayirmani tavsiye ederim. Hem baslangic yapmissin, kolay olur. Hem de dilin birini onemli bir duzeye cekmeden, yani oturtmadan diger bir dile baslamamali diye dusunuyorum. 

eyvallah hocam, hedefim 96 üniteyi gidene kadar bitirmek :) zevk alarak öğreniyorum.Bir de öğrenme zorunluluğu olduğu için böyle, o yüzden üstüne düşmek lazım. Ha ne kadar sağlam olur olmaz orası ayrı mesele..

Almanca kursuna gitmekten vazgeçtim, bugün sorumlu kadın beni sinir etti, ağır hakaret edecektim içime attım ama yine de gitmiyorum.. fransızcaya devam yani :)) kursu daha önce sormuştum ama aile birleşimi için veriyorlarmış. 1 kuru 78 saat sürüyordu sanırım ve çok basit şeyleri öğretyorlar fiyat da 960 lira olması lazım.. ben kendim bunların öğreteceklerinden çok daha hızlı şekilde ilerlerim. Elbette kursun faydası farklı olur ama onların öğreteceklerinin belki yarısını ben şimdi kendim öğrendim.. o yüzden kendi başıma çalışarak devam edeyim

şöyle bi set buldum

http://kickass.to/learn-french-language-ebooks-audio-book-mega-collection-t6667751.html

güzel pratik yapılacak bir kitap. ses dosyaları falan var.. faydası olur öğrenmek isteyenler için

örnek sayfalar burda

http://global.oup.com/fdscontent/academic/pdf/uk/takeoffin/f_samplepage.pdf 

unbalanced tarafından 01/Kas/13 14:43 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

bu artikellerin amk beni almancadan soğuttular. bu artikeller de olmasa almanca tam ingilizce ama fransızca enteresan

Converse giyen uzaylı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hacım tavsiyem 2 dilede sıfırdan başlıyorsan (ki 13 ünite geçmek bir dilde çok ilerlemek demek değildir bence)  beraber öğrenme gibi bişey yapma derim.Çünkü gramerine yabancı olduğun dilde ezberleme yapman gerekiyor tam kafanda yer edene kadar e bu hafızandaki geçici bilgilerde diğer dildeki bilgilerle rahatça karışabilir.

Ama eğer kendine güveniyorsan beraber deneyebilirsin.Benim tavsiyem önce birini en azından intermediate seviyesine çıkarmadan diğerine başlamaman.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek

Almanca A1 aile birleşimi sınavları için temel seviyede bile İngilizceniz varsa gidip o kadar para vermeyin bence. A1 için öğrettikleri şeyleri ben netten videolardan öğrendim. Kurs için istedikleri 2000 tl civarı kurs ücreti artı 350 Euro sınav ücreti. Sadece sınav ücretini ödeyip girdim. Bir aylık çalışma ile 78 puanla geçtim sınavı. Öğrettikleri de ben şurdan geldim adım şu yaşım şu. dinleme bölümleri filan çok kolay zaten. 

Toplam Hit: 3039 Toplam Mesaj: 21