folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İlhan Selçuk - Cumhuriyet

İlhan Selçuk - Cumhuriyet

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Google
    Google's avatar
    Erkek

'Atatürk Suçlu!..'
    Sağa sola bakıyorum, gazete, kitap, dergi okuyorum; Atatürk'e saldırı, taşlama, yergi, eleştiriden geçilmiyor; anlıyorum ki Atatürk büyük suç işlemiş...

Niçin?

*

Çünkü dünya görüşünde, evrene bakış felsefesinde, ideolojik içeriğinde 'Aydınlanma' yı yeğlemiş Atatürk, 'Akıl inançtan, bilim dinden bağımsızdır' demiş. A benim canım Mustafa Kemal'im, uygarlığın ışığına neden yüzünü dönersin? İran'a bak, Suudi Arabistan'a bak!..
    Bırakaydın, bağnazlığın dipsiz kuyusunun bostan dolabında dönenseydik.
    En büyük suçunu 'Gerçek yol gösterici bilimdir' diyerek işledin.

Atatürk suçlu...

'Vatanın bağrına düşman dayamışsa hançerini' Gazi Paşa görmezlikten geleydi; 'İngiliz muhibbi' olaydı, 'Amerikan mandacılığı' na sarılaydı; 'Ya istiklal ya ölüm' deyip ortalığa atılarak pişmiş aşa neden soğuk su kattı?

Atatürk suçlu...

Osmanlı, Sevr Antlaşması'nı kuzu kuzu imzalamışken bizlere Konya Ovası yetmez miydi? Denizi zaten sevmeyiz, dağların gerisine çekilip bozkırda otururduk. Eloğlu vatanın minarelerine çan takar, bizim cami yaptırma dernekleri de Haymana bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştırırdı. Nemize gerek İstiklal Savaşı? Nemize gerek İzmir, Aydın, Edirne, Çanakkale, İstanbul? Nemize gerek Lozan, a Mustafa Kemal Paşa?

Atatürk suçlu...

Sevgili Mustafa Kemal, kadın hakları senin neyine? Bak, şimdilerde genç kızımız başına türban dolarken sana da verip veriştiriyor.
    Yurttaşlık Yasası çıkardın, erkek karısını iki sözcükle boşayamıyor; ama kadın kara çarşafa girip sana beddua ediyor. Hukuk devrimini neden yaptın Kemal'im?

Atatürk suçlu...

Çünkü cumhuriyeti ilan etti. Haydi padişah efendimize kıydı, hilafete neden dokundu? Laik devletten daha büyük günah olur mu şu dar-ı dünyada Gazi Kemal'im?. .

Atatürk suçlu...

Osmanlı'nın cengâverliğinden bizi soyutladı; 1923'ten bu güne 'Yurtta barış, dünyada barış' diye yaşamak erkekliğimizi öldürmedi mi? Biz korkak mıyız a Gazi Paşa? Savaşçılıktan nasıl vazgeçeriz? Senin en büyük suçun barışçılık değil mi?

Atatürk suçlu...

Çünkü 1923'te kurulan cumhuriyete 1925'te başkaldıran Şeyh Sait 'e el sürmeyecekti; hilafetçi Said-i Nursi 'yi başkente buyur edip devletin başına oturtacaktı. On bir yıl süren savaşlardan sonra temelini attığı devleti, İngiliz işbirlikçisi şeyhlere, aşiret reislerine, seyyitlere lokma lokma sunarak, parça parça edecekti. A benim Mustafa Kemal Paşam, ayaklanmalara karşı neden beyaz teslim bayrağını çekmedin de üstlerine yürüdün?

Atatürk suçlu...

Öyle bir cumhuriyet kurmuş ki, bir türlü yıkılmıyor. 21'inci yüzyıla yaklaşıyoruz, devleti Amerika'ya teslim edemedik, parçalayamadık; bu yüzden Gazi'ye çok kızıyoruz, cumhuriyetin harcını sa ğlam karmış diye öfkeleniyoruz.

Atatürk suçlu...

Yetmiş yıl önce bağımsız bir cumhuriyet kurmuş, bize bırakmış; yarım yüzyıldan beri laik cumhuriyeti çağdaş demokrasiye yakışır bir düzeye getiremedik; bu yüzden öfkelendikçe yarım yüzyıl öncesine dönerek Atatürk'e veriştiriyoruz.

Atatürk suçlu...

Çünkü canım Mustafa Kemal, bizim adam olacağımızı sandı, biz cüdam olduk; başımızı dik tutacağımıza, Ortadoğu'da 'süper yabancı devlet'
    in taşeronluğuna soyunduk; içimizdeki aşağılık duygusunu Atatürk'ü eleştirerek gidermeye çabalıyoruz.

Cumhuriyet
    İlhan Selçuk 

Abra Kadabra
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek
    kısmende olsa katılıyorum

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek
    çok güzel bir yazı olmuş :| =)

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Guzel yazmis...

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

seadog bunu yazdı:
    -----------------------------
    kısmende olsa katılıyorum

diğer kısmı ne hoca? 

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    Birkaç cümle doğru..

yıkılma sakın !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    mont-blanc bunu yazdı:
    Birkaç cümle doğru..
    Ktılıorm...

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

ZoRKaYa bunu yazdı:
    mont-blanc bunu yazdı:
    Birkaç cümle doğru..
    Ktılıorm...

siz kosun aqpye katılın, dur ya siz zaten katılmıssınızdır bu anlayısın turedıgı tek in orası deil mi? 

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

:) orda tek kelime yanlış yoktur.Bana göre değil cumhuriyetin kurulması , ilkelere, insanlığa ve dahası özgürlüğe gereken neyse orda vardır.

Eğer buna katılmıyorsanız emin olun bunlardan en az birisini istemiyorsunuz demektir.Yazık..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Potansiyel_Virus
    Potansiyel_Virus's avatar
    Dişi
    okumusdum bu yazısını guzel paylasım tesekkurler.nadir satılmamıs kalemleden biri benim icin.cokda zeki pratik zakeya sahip kendisi konu acılmısken burdan bi anısı yazıyım..aydın kesimin  sıkca gozaltılar yasadıgı bi zamanda selcuk yeniden iceri alınmısdır agır iskecencelere maruz kalıp ifade vermistir ancak herzaman oldugu gibi o donemde de işkence yok deniliyordu.mahkemede hakim  suclarınızı itiraf edip ifadenizi imzalamıssınız diyince selcuk evet ama lutfen gozaltı ifadem neyse aynı sekilde onu okurmusunuz der hakim ifadeyi okur selcuk birde sadece bas harflerini okuyun der ve polis baskısında gozaltında verdigi ifadenin bas harfleri okundugunda ''iskence altındayım ifademi zorla imzalıyorum'' cumlesi cıkar.agır işkencede bile akrostis yapmayı akıl etmis selcugun bu davası ilk mahkemede düser.

Ucurtmalar ruzgar gucuyle degil,o guce karsi ciktiklari icin yukselirler.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lethe01
    lethe01's avatar
    Erkek
    Potansiyel_Virus bunu yazdı:
    okumusdum bu yazısını guzel paylasım tesekkurler.nadir satılmamıs kalemleden biri benim icin.cokda zeki pratik zakeya sahip kendisi konu acılmısken burdan bi anısı yazıyım..aydın kesimin  sıkca gozaltılar yasadıgı bi zamanda selcuk yeniden iceri alınmısdır agır iskecencelere maruz kalıp ifade vermistir ancak herzaman oldugu gibi o donemde de işkence yok deniliyordu.mahkemede hakim  suclarınızı itiraf edip ifadenizi imzalamıssınız diyince selcuk evet ama lutfen gozaltı ifadem neyse aynı sekilde onu okurmusunuz der hakim ifadeyi okur selcuk birde sadece bas harflerini okuyun der ve polis baskısında gozaltında verdigi ifadenin bas harfleri okundugunda ''iskence altındayım ifademi zorla imzalıyorum'' cumlesi cıkar.agır işkencede bile akrostis yapmayı akıl etmis selcugun bu davası ilk mahkemede düser.
    çok garip bi hikaye gerçekten.. biraz araştırdım belki daha da ilginç yönleri vardır o ifadenin ama bulamadım bi link varsa elinde verirmisin?

bknz: http://www.ilkimwebtasarim.com
Toplam Hit: 2108 Toplam Mesaj: 16