İş Yeri Açmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba önce konuya kendim hakkında bi kaç şey söyleyerek başlamak istiyorum gereksiz sorulara yer vermemek için. 20 yaşındayım bu yaşıma kadar bilgisayarla iç içe büyüdüm ve gerçekten bilgisayarla ilgili herşeyi takip etmekten ilgilenmek uğraşmaktan herzaman zevk almışımdır. Teknik lise bilgisayar mezunuyum. şuan da pamukkale üniverstesinde bilgisayar programcılığı okuyorum okul 1 yıl uzadı açıkcası pek sevmiyorum programlamayı daha doğrusu kafa fazla almıyo ama yinede basit sayılabilecek şeyleri yapıyorum. daha çok donanıma ilgi duydum hep bişeyleri tamir etmek beni hep cezbetti. lisede 1 sene stajla birlikte Destek Bilgisayar diye bi yerde çalıştım nootbook teknik servis üzerineydi çalıştığım yer aynı zamanda güvenlik kamerası vs. bunlarla uğraştım sağolsun ustam çok yardımcı oldu herşeyi öğretmeye çalıştı bizde alabildiğimiz kadarını aldık. daha sonra üniverstede 1.5 seneye yakın Vatan Bilgisayarda OEM bölümünde çalıştım.

Maruzatıma gelirsek bu sene sonunda okul bitince bir işyeri açmak istiyorum teknik servis üzerine. Devletin yeni girişimciler için verdiği 50 bin tl geri ödemesiz kredisinden yararlanmak istiyorum birazda babam yardımcı olacak. Bu konuda deneyimi olan daha önce bu iş üzerine çalışmış bu işi yapmış birileri varsa bu konu hakkında beni aydınlatabilir mi yani bu iş yapılır mı getirisi götürüsü neler bi kaç araştırma yaptım tabi ama kafamda tam anlamıyla hala oturmadı. yardımcı olan olursa sevinirim.

edit: denizlide açmayı planlıyorum çevre sıkıntısı yok resmi yerleri odaları falan bağlayabilecek tanıdıklarımız var. bunu da ekliyim dedim.

Güncelleme: Hocalar Çetin İnşaat ile görüşmeye gideceğim yarın bilgi işlem sorumlusu pozisyonu için birkaç soru sordular son olarak server arızalarından anlıyor musunuz diye sordular benimde bilgim fazla değil server konusunda fakat evet dedim. yarın saat 1 de görüşmem var umarım işe alınırım.

batuhanboran95 tarafından 29/Eyl/16 20:52 tarihinde düzenlenmiştir

Her Şeyden Önce Korkmayı Bırakıp Bir Gün Öleceğini Kabullenmelisin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    venom88
    venom88's avatar
    Erkek

Yer açmadan önce sana tavsiyem bu bağlarım ederim diyen insanlar önçe bağlasınlar bir gelirine bak bilgisayar dediğin ekmek su gibi değil bir satıyorsun adamın bir daha ne zaman geleçeği belli değil dükkanı açarsın ot bok vergisi diye milyon tane vergin oluyor 20 senedir bu işi yapan adamlar dükkan kapatırken iyiçe araştırmadan bu işe girme birde çevrendeki insanlara güvenip bağlarız o iş kolay o iş bende diyenlere güvenip bodozlama girme sonra iş adamlar genel müdürü bağlamışlar kanka elimizden birşey gelmiyor tarzı şeylere dönüyor haberin olsun.

Venom88 burdaydı.[Cevapını duymak istemeyeçeğin soruları sorma,sormak istemiçeğin sorulara cevap arama]
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    batuhanboran95 bunu yazdı

Hocalar merhaba önce konuya kendim hakkında bi kaç şey söyleyerek başlamak istiyorum gereksiz sorulara yer vermemek için. 20 yaşındayım bu yaşıma kadar bilgisayarla iç içe büyüdüm ve gerçekten bilgisayarla ilgili herşeyi takip etmekten ilgilenmek uğraşmaktan herzaman zevk almışımdır. Teknik lise bilgisayar mezunuyum. şuan da pamukkale üniverstesinde bilgisayar programcılığı okuyorum okul 1 yıl uzadı açıkcası pek sevmiyorum programlamayı daha doğrusu kafa fazla almıyo ama yinede basit sayılabilecek şeyleri yapıyorum. daha çok donanıma ilgi duydum hep bişeyleri tamir etmek beni hep cezbetti. lisede 1 sene stajla birlikte Destek Bilgisayar diye bi yerde çalıştım nootbook teknik servis üzerineydi çalıştığım yer aynı zamanda güvenlik kamerası vs. bunlarla uğraştım sağolsun ustam çok yardımcı oldu herşeyi öğretmeye çalıştı bizde alabildiğimiz kadarını aldık. daha sonra üniverstede 1.5 seneye yakın Vatan Bilgisayarda OEM bölümünde çalıştım.

Maruzatıma gelirsek bu sene sonunda okul bitince bir işyeri açmak istiyorum teknik servis üzerine. Devletin yeni girişimciler için verdiği 50 bin tl geri ödemesiz kredisinden yararlanmak istiyorum birazda babam yardımcı olacak. Bu konuda deneyimi olan daha önce bu iş üzerine çalışmış bu işi yapmış birileri varsa bu konu hakkında beni aydınlatabilir mi yani bu iş yapılır mı getirisi götürüsü neler bi kaç araştırma yaptım tabi ama kafamda tam anlamıyla hala oturmadı. yardımcı olan olursa sevinirim.

edit: denizlide açmayı planlıyorum çevre sıkıntısı yok resmi yerleri odaları falan bağlayabilecek tanıdıklarımız var. bunu da ekliyim dedim.

sımdı 50bın cat dıye verılmıyor 

sen cebınden harcıyorsun oyle alıyorsun kı kadınlarda oran daha yuksek 

senın cebınden 50 bınlıra para cıkacak devlet onun bır %60 gıbı bır oranını karsılıyor 

herseyınde faturalı olarak sunman gerekıyor 

yapacaksan hıbe mıbe ugrasmak hızmet sektorunde gelir vergisi belımızı bukuyor 100 lıralık urunde 18 kdv gelır vergısı fılan gotune gırecektır smdıden hayırlısı olsun 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek
    venom88 bunu yazdı

Yer açmadan önce sana tavsiyem bu bağlarım ederim diyen insanlar önçe bağlasınlar bir gelirine bak bilgisayar dediğin ekmek su gibi değil bir satıyorsun adamın bir daha ne zaman geleçeği belli değil dükkanı açarsın ot bok vergisi diye milyon tane vergin oluyor 20 senedir bu işi yapan adamlar dükkan kapatırken iyiçe araştırmadan bu işe girme birde çevrendeki insanlara güvenip bağlarız o iş kolay o iş bende diyenlere güvenip bodozlama girme sonra iş adamlar genel müdürü bağlamışlar kanka elimizden birşey gelmiyor tarzı şeylere dönüyor haberin olsun.

iş yeri açmadan yerleri bağlamakta fayda var.  2-3 yer bağladıktan sonra işi garantiye alıp öyle açmak lazım bencede mantıklı 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    batuhanboran95 bunu yazdı

sımdı 50bın cat dıye verılmıyor 

sen cebınden harcıyorsun oyle alıyorsun kı kadınlarda oran daha yuksek 

senın cebınden 50 bınlıra para cıkacak devlet onun bır %60 gıbı bır oranını karsılıyor 

herseyınde faturalı olarak sunman gerekıyor 

yapacaksan hıbe mıbe ugrasmak hızmet sektorunde gelir vergisi belımızı bukuyor 100 lıralık urunde 18 kdv gelır vergısı fılan gotune gırecektır smdıden hayırlısı olsun 

valla herşeyde y#rak kürek vergisi kesiyolar zaten buna bi çözüm de yok.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blutarm
    blutarm's avatar
    Erkek

Dostum boşa kürek sallama derim donanım, teknik servis işi vs. bitti bitecek. Zaten artık pc ve donanım satışları için tercih internet yada megacenterlar oldu. Hevesini kırmak istemem ama üzülürsün uğraşma. Sana tavsiyem programlamayı anlamıyorsan anlamaya bak, sevmiyorsan sevmeye çalış. Israr edersen donanım seviyorum diye ozaman kur bi windows server 2008 biraz kurcala sonra server 2012 geç active directory, vpn server, exchange vb. servisleri öğren. Sıfırdan ağ kurmayı, switch, modem firewall vs. ağ mimnarilerini kurcala, azda olsa sql sorgularını öğren bilgi işlem kısmında ara eleman ol daha iyi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek

Ben de arkadaşlara katılıyorum. Bir firmada bilgi işlem sorumlusu olarak 10 yıldır çalışıyorum. Çocukluğum geçti bilgisayar başında. Bana da çok yer aç diyenler oldu . Fakat bu iş 1. cesaret işi 2. şans işi. 
    İlle de Donanım diyorsan bu işleri şirket açmadan bağlamaya başla bi önünü gör gelir gider tablonu bi çıkar. Kağıt üzerinde her şey mantıklı geliyorsa ilerde açarsın şirketini. Tamirat işi eskisi gibi yok. Biz bile büyük ihaleler ile satış yapıyoruz. Firma artık 2 sene sonra canı isteyecekte yeni personel yada yeni donanım alacak. Çoğu yer de zaten bilgi işlem var. E eli mouse tutan format kelimesini bilen herkes zaten IT uzmanı olmuş :) Sen ufaktan yap bu işleri önce bi dene bence.

Ama diğer taraftan yazılım okuyorum diyorsun. Bence kafayı yazılıma yor. İyi bir yazılımcı olursan kendi firmanıda açarsın. Deli gibi paralara çok iyi yerlerde de çalışırsın. Bence düş yazılımın üstüne :) 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gortaburun
    gortaburun's avatar
    Erkek

22 yaşımdayken bende gaza gelip açmıştım. Sonu hüsran oldu. Ailem arkamda durdu. 6 ay açık kaldı. 9 lira zararla felan kapattım. Ama iyi tecrübe oldu.

Muhasebecisi,Kirası şu bu derken hiç karı kalmıyor. 

Sebepleride,

Artık format vb işleri herkes yapabiliyor yada en azından ücretsiz yaptırabileceği bir tanıdığı var.

Telefoncular, Beyaz eşyacılar felanda kendileri uğrasmasada mesela format 20 liraysa alıyor müşteriden gidip baskasına attırıyor yaptırıyor 10 lira ona veriyor 10da kar koyup müşteriye veriyor.

Elektrik-Elektronikçi olupta bilgisayarı eklersen bi umut dönebilir. İnan şuanda evlere uydu çanak, led med döşeme, dükkanlar için kayan yazı tabela daha karlı. Akıllı telefon tamiride olabilir tablet felan. Ancak bilgisayar işleri notebook tamiri dışında öldü gibi. 

Kimse artık pc toplamıyor. PC, Notebook, Telefonunu gider teknosadan mediamarkttan alır formata, yazılım yüklemeye sana gelirler. Bizim ülkedede hizmete gereksiz masraf gözüyle bakılır. Sen adama 30 dakikada format atıp verirsin. Adam ne yapıverdinki der.

O yüzden pc bırakıldımı mesela en az 3 saat derdik. Kişi iş yapıyo algılasın diye.

Tavsiyem bu işi illa yapıcam dersen kamuya gir. Yada özel bir firmanın donanım / teknik destek birimine felan. Ama kesinlikle PC/Bilgisayar/Telefon satış üzerine dükkan açma. 500.000 TL sermaye de koysan batarsın. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

Valla çok sağolun iyiki yazmışmışım size. Bi ara şirketlerin bilgi islem sorunlusu ilanlarına basvurmuştum ama kendi isimde daha cok kazanırım diye düşünmüştüm. Dediginiz gibi bir şirkette çalışmak daha mantıklı sanırım ama merak ettiğim bir konu var ne kadar yükselebiliriz yada yükselme şansı var mı ? Yoksa oldugun yerde saymak zorunda mıyız ? 

Edit: Bir arkadaşım küçük bi göz hastanesinde bilgi islem sorunlumlusu şuan fakat askeri ücret alıyor heryer boyle mi ? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

Up

batuhanboran95 tarafından 29/Ağu/16 15:21 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

sistem ve network tarafında kendini teknik anlamda çok iyi geliştirirsen büyük üreticilere çözüm mimarı olarak geçebiliyorsan veya postsales mühendisi olarak. 

Ondan sonra gelsin paralar

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
Toplam Hit: 2908 Toplam Mesaj: 27
teknik servis işyeri