folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İş Yerinde Ünvan Harici Farklı Bir İş Yaptırmak?

İş Yerinde Ünvan Harici Farklı Bir İş Yaptırmak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cihan
    Cihan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar selamlar

diyelim ki ahmet isimli bir kardeş iş yerinde SGK Girişi Operatör ve halen daha operatör gözüküyor.

fakat bu adama farklı iş yaptırılıyor, forklift yerine amelelik işi yaptırılıyor.

bu durumda Ahmet'in ne gibi hakları vardır acaba?

direkt dava mı?

wordpress & sözlük
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

işten ayrılıp tazminat talep edebilir.

İşi kabul etmeyebilir çıkışı verilebilir işe iade davası açıp bunu ispatladığında işe iadesi de sağlanır. 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Ahmet gider Mehmet gelir.s:

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Ahmet diger iste calisirken yaralanir veya basina is gelirse devlet bunun sigortasini karsilamiyormus. Yani is kazasi diye gecmiyormus.

Tam da bu sebepten arkadasin babasi istifa etmisti o demisti.

Adam makina basinda duruyor görünüyor ancak insaatta 5. Katta ise vermisler. Adamin kronik bir bas donmesi varmis. Dusersem devlet "sen orda ne ariyordun"  deyip sigortasini vermiyormus... oyle birseydi.

futurist tarafından 21/Şub/21 23:38 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bu çok yaygın bir durum, 

İşçinin rızası dışında işveren zorla calistiriyorsa işçi işten ayrılabilir ve kidem tazminatini talep edebilir.

İşveren kendisi kabul etti dediği anda olay biter, kabul etmiyorsa bunu belgeleyip işten ayrılıp hakkini arayabilir. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cihan
    Cihan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Bu çok yaygın bir durum, 

İşçinin rızası dışında işveren zorla calistiriyorsa işçi işten ayrılabilir ve kidem tazminatini talep edebilir.

İşveren kendisi kabul etti dediği anda olay biter, kabul etmiyorsa bunu belgeleyip işten ayrılıp hakkini arayabilir. 

İşveren kendisi kabul etti derken? İspat etmesi gerek bunu da 

Zorla yaptırıyorsa hocam? Boyun eğdiyse belli bir müddet?

wordpress & sözlük
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    Cihan bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Bu çok yaygın bir durum, 

Boyun eğdi = kabul etti.

Beklentin nedir hocam? İşverenin 500.000tl tazminat ödemesi mi?

En fazla elde edilebilecek şey bunu sebep gösterip işten ayrılıp kıdem tazminatını talep etmek.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cihan
    Cihan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    Cihan bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Bu çok yaygın bir durum, 

Boyun eğdi = kabul etti.

En fazla elde edilebilecek şey bunu sebep gösterip işten ayrılıp kıdem tazminatını talep etmek.

O zaman ben bu işi yapmıyorum diyip açıkça konuşmak.

wordpress & sözlük
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

önceden patron ne derse oydu ama iş tanımı geldi geleli iş tanımın haricinde ne varsa ispatlarsan patronun götünden kan alırsın mobing olarak geçiyor.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Cihan bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    Cihan bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Bu çok yaygın bir durum, 

Boyun eğdi = kabul etti.

O zaman ben bu işi yapmıyorum diyip açıkça konuşmak.

işe girerken "kardeşim ben forklift operatörüyüm, başka iş verirseniz yapmam. beni, bunu bilerek işe alın" dedi mi bilmiyoruz. En iyisi açıkça konuşup olayı netleştirmek.

İşi yaptıysa, bunu sebep gösterip çıkabilir mi bilmiyorum. "Siz bana görev tanımım dışında iş veriyorsunuz, bu yüzden çıkıyorum" dediğinde bunu ispatlaman gerekmez mi? Elinde yazılı görev emri var mı? Sözlü emir verdiyse şahit bulabilecek misin? Bunları da hesaba katmak gerekebilir. 

Bildiğim kadarıyla haklı sebebe dayandırmak gerek kıdem tazminatı için. Bu haklı sebebin de ispat edilmesi gerekir sanki..

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    Cihan bunu yazdı

Arkadaşlar selamlar

diyelim ki ahmet isimli bir kardeş iş yerinde SGK Girişi Operatör ve halen daha operatör gözüküyor.

fakat bu adama farklı iş yaptırılıyor, forklift yerine amelelik işi yaptırılıyor.

bu durumda Ahmet'in ne gibi hakları vardır acaba?

direkt dava mı?

Ülke şartlarında maalesef pek çok şirket aynı şekilde hareket ediyor, üstelik içlerinde ciddi büyük kurumsal şirketler de var. Elbette bu durum doğru değil ama ekonomik darlık bir yana kurumların sırtındaki devlet yükü o kadar fazla ki onlar da bu tür yanlış yola sapabiliyor ve bunu genelde beceriksiz kendini düşen yöneticiler yapıyor.

Bu durumda ne yapılabilir? Elbette konuşulabilir ama o konuşmanın sonucunda bir şeyin değişmesi genelde pek mümkün değil, hatta sonucu yolların ayrılmasına kadar gidebilir.

Ben olsam; ayrılmayı göze alıyorsam, noterden durumu anlatan bir ihtarname gönderir yanıtlarını beklerim. Yanıt olumsuz ise aynı şekilde bu durumu belirten isitifa sürecini yine noter üzerinden başlatırım.

Tazminat ödeme durumları azımsanamayacak kadar yüksek, zira işin hukuki sürecinin olacağının farkında olacaklardır.

Tazminat ödenir ise sorun yok, ödemeye yanaşmazlar ise dava açılır ve bir kaç sene içerisinde muhtemelen çalışan lehine sonuçlanır.

GoQaN tarafından 22/Şub/21 11:34 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2763 Toplam Mesaj: 30
iş yeri