folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder İsrail-Türkiye Anlaşmazlığının Tarihçesi

İsrail-Türkiye Anlaşmazlığının Tarihçesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Son yaşanan olaylar ile birlikte belkide sormaya unuttuğumuz en önemli sorulardan bir taneside bu.

"Bu adamlar ile ne zamandır kafa kafa gelip zıtlaşıyoruz.?"

Aslında biraz geriye gidelim

Malum davos olayı ile patlak verdi ve geniş kitlelerce yankı buldu.İlk karşılaşmamız.

ABD'nin Kuzey Irak'dan çekilmesine mutabık,filistine giren israil kitlelerce kınandı.Burada Tayyip Erdoğanın tutumunun seçimlerden öncesi bir tarihe denk gelmesi kafalarda bunun bir show olup olmadığı yönünde soru işaretleri bıraktı.

Ardından patlayan krizler peş peşe geldi.

Ve son durum,israil kıbrıs yolunda.

Şimdi biraz daha geriye gidelim yıl 2002

AKP büyük umutlar ile iktidar oluyor,11 eylülden sonra

Tüm dünya ufukta çıkacak savaşı bekliyor.2003 yılında savaş patlak veriyor.4 yılda 1 milyon insan ölüyor.Ancak bu tarihlerde Türk kamoyundan ses çıkmıyor.

İsrail ile peşi sıra milyar dolarlık silah antlaşması yapıyoruz.

Ve,2007'de ABD k.ıraktan çekiliyor ardından 3 yıl içindede ırak'ı tamamen boşaltıcağını belirtiyor.

2008 yılında israil filistine saldırıyor.2002 yaptığı gibi,

2006'da lübnana giriyor.

2002-2007 Tarihleri arası İsrailin tutumunda bir değişilik olmamasına rağmen,Türkiye 2007'den sonra israile karşı politikalarını değiştiriyor.

2010 yılında,sivil bir yardım kuruluşu koskoca devleti savaşın eşiğine getiriyor (?) Tepkiler çığ gibi artıyor.

Devlet yetkilileri birbiri ardına sert sözler sarfediyorlar.Ancak

Silah antlaşmaları halen devam ediyor.Perde arkasında hala ciddi bir yaptırım yok.

Keza davos olsun,son yaşanan olaylara gösterilen tepkile olsun

İsrailin tutumunu değiştirmiyor,politkalarında geri adım arttırmıyor yıllar süren bir stratejinden vaz geçiremiyor.Çünkü yeterli olamıyor yada yeterli olması istenmiyor.

Keza İsrail tarafından da Türkiyey karşı izlenen politaklarda aynı.İki tarafta birbirlerinin gittiği yolu değiştirmeyecek kadar siyasetten uzak hamleler yapıyor.İç politikalara yönelik olanı hariç.Acak dış politikada sergilenen davranış ve tutumlar suni ve içi boş.

2010 en geç 2011 de Irak'ın tamamen boşaltılabileceği Obama yönetimi tarafından bildiriliyor.

Şimdi yine biraz geriye gidelim,israile karşı en sert ve büyük tepkileri en başından beri sonuçsuz olsada tutarlı bir şekilde yürüten bir iran var.Tutumları hala değişmedi.Ve söylemleri Türkiyeninkinden daha sert.Savaş halinde oldukları bir saddam rejimi ortandan kalkıp,onu deviren ABD bölgeden çekilince,islami kesimin ortak düşamanı ve politik başlangıç noktası olan israile karşı olan tutumundan dolayı iran,bölgenin liderliğine en güçlü aday.Birden bölgede rüzgarı kendi alehine çevirebilir.

Bunu 2003 yılında bilen ABD,

O bölgede lider olabilcek,kendisine dost bir devlet yaratmak istiyor.Silahlı gücü bölgdeki diğer devletden daha güçlü olmalı,halkı ortadoğuya meyilli olmalı ve ABD ile müttefik olmalı.Bu özellikler o bölgede tek bir ülkeyi işaret etmektedir o da Türkiye.Ancak,Türklerin imajı arap kamoyunda bir liderliğe yetersizdir.İmaj dzeltilmeli,iki bölge arasında bir köprü kurulmalı

Ve şu anda,israil kıbrıs yolunda.

2007 den sonra ortadoğuya heycan duyan bir kitle ile coşkulu bir Türkiye,bu harekete tepi vermeye hazırlanır.

Tüm olan bitenler bir araya getirildiğinde.Sonuç ; İran karşısına tampon,ABD güdümlü bir Türkiye,ortadoğunun kirli coğrafyasına doğru,duygularından tasmalanmış bir şekilde itiliyor.

Ufakta irana karşı bir harekat,Türkiyenin bölgede irana karşı arap ülkerinde alternatif olana kadar doğmayı bekliyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Öyle-böyle olmak kötüdür.Ya abd yalakası ol, yada iran gibi değerlerini savun.Anlık yaptıklarımız doğru, zamana yaydıklarımız yanlış.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek

koskoca rusya ve cin bile bm de evet dediler bi türkiye hayır cekti. gerce brezilyada hayır dedide onun dünya üzerinde bir etki yarattıgına inanmıyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

İranın ortadoğuda ağırlığını koyup elini güçlendirmesi için liderliğe oynaması gerekli.ABD ve saddamsız bir bölgede iran bu fırsatı kaçırmak istemiyor fakat,karşısında bir Türkiye var.Emin adımlar atmak için saflar sıkı tutuluyor.Türkiyenin bölgedeki politik rakiplerinden olan iran için yaptığı bu hamle,ABD stratejisi için gereklidir.Türkiyenin suni,göstermelik bir dostluk içerisnd oldğuna eminim.Burada,dört bir yandan sıkıştırılmış iranın,komşu desteği alması,içene girmeye hazırlandığımız yolda,olası bir aksilik çıkarmaması için yapılmış ve yapılmaya devam edicek menevralardan biridir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

kaynak neresi acaba?

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Vah vah..

İsrail kınanmış (!) yine..

Sen git savunma sisteminin %80'ini israilden al, sonrada biz sizi kınıyoruz, tüm dünyaya da kınatıcaz de.

1800'lü yıllarda değiliz arkadaşlar. Kılıçla olmuyor savaşlar..

İnsanlar öldüğüyle kalıyor, sisyasi malzeme oluyor.

Kundaktaki bebeğin ön planda olduğu insani yardım insani yardım olamaz..

Türk Öğün, çalış, güven demiş Ulu Önder. Kapris yap, bok at, poponun üstüne otur (!) dememiş..

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Blackjack, yazıyı okudum. "kaynak neresi" diye sorarken amacım, konuda geçen bilgileri nereye dayandırdığın değil, senin mi yazdığını ya da biryerden mi kopyaladığını öğrenmekti. Üslubun için teşekkür ederim.

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek

Blackjack bunu yazdı:
    -----------------------------

İranın ortadoğuda ağırlığını koyup elini güçlendirmesi için liderliğe oynaması gerekli.ABD ve saddamsız bir bölgede iran bu fırsatı kaçırmak istemiyor fakat,karşısında bir Türkiye var.Emin adımlar atmak için saflar sıkı tutuluyor.Türkiyenin bölgedeki politik rakiplerinden olan iran için yaptığı bu hamle,ABD stratejisi için gereklidir.Türkiyenin suni,göstermelik bir dostluk içerisnd oldğuna eminim.Burada,dört bir yandan sıkıştırılmış iranın,komşu desteği alması,içene girmeye hazırlandığımız yolda,olası bir aksilik çıkarmaması için yapılmış ve yapılmaya devam edicek menevralardan biridir.

bu ihtimali daha demin bile arkadasla konusuyordum :) ama bir yandanda diğer bir ihtimal türkiyeyi yalnız mı bırakıyorlar sorusu aklıma geliyor.

diğer bir ihtimalde gercekten 3.dünya savasına dogru bir yönelimmi var neden dersen;

1.dünya ve 2.dünya savasındaki gibi bankalar yükseliyor güven saglıyor sonra bir anda çöküş. halkı galeyana getiren eylemler, hemen ardından altına olan ilgi sonrasında ekonomik kriz bankaların çöküşleri ve silah ticaretinde her ne olursa olsun ciddi bir artış. şu anda bunlarda duraksama yok.

daha önemlisi türkiyede bu saydıklarımın hepsine uyuyor.ve politika olarakda yalnız bir politika izliyor görüntüsü var ki bu kesinlikle değişime ugrayacak.

ama dediğinde çok dogru irana çok fena gaz veriyoruz suan. iyice o güveni verdik. abd de zaten obamadan beri elini ayagını cektigini bagıra bagıra söledi.

bilmiyorum ya cok garip işler dönüyor bundan eminim :))

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Brezilyada su anda economical boom denen, su anda tum dunyanin yasadigi ekonomik kriz resesyon oncesi ekonomik patlama yasaniyor.

maaslarin cok iyi ve isin bol oldugu bir yer ve bunu devamli dogayi koruyan projelere yatirim yaparak kazandilar.

bazi dengeler degisiyor belki ama en tepedeki belki degismiyor.

tayyip tam bu dengelerin gobegine oynuyor... ama sanki biraz suyu isindi :)

ama anlasabilirler buyuk patronla.

anca gidersin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

chaigg bunu yazdı:

Blackjack bunu yazdı:

bu ihtimali daha demin bile arkadasla konusuyordum :) ama bir yandanda diğer bir ihtimal türkiyeyi yalnız mı bırakıyorlar sorusu aklıma geliyor.

diğer bir ihtimalde gercekten 3.dünya savasına dogru bir yönelimmi var neden dersen;

1.dünya ve 2.dünya savasındaki gibi bankalar yükseliyor güven saglıyor sonra bir anda çöküş. halkı galeyana getiren eylemler, hemen ardından altına olan ilgi sonrasında ekonomik kriz bankaların çöküşleri ve silah ticaretinde her ne olursa olsun ciddi bir artış. şu anda bunlarda duraksama yok.

daha önemlisi türkiyede bu saydıklarımın hepsine uyuyor.ve politika olarakda yalnız bir politika izliyor görüntüsü var ki bu kesinlikle değişime ugrayacak.

ama dediğinde çok dogru irana çok fena gaz veriyoruz suan. iyice o güveni verdik. abd de zaten obamadan beri elini ayagını cektigini bagıra bagıra söledi.

bilmiyorum ya cok garip işler dönüyor bundan eminim :))

Büyük bir savaşın yakın bir tarihte çıkması güç.Tüm dünya global bir savaştan kaçınacaktır.Ancak,bölgesel çatışmalar artarak devam edeceğe benziyor.ABD'nin ortadoğuda yerine getireceği karakol bir ülke bulup yerini sağlamlaştırdıkdan sonra ki gelişmeleri dikkatle incelemek gerek.Şimdi iran köşeye sıkıştırıldı.Yapacağı hamleler ve sürdüreceği politik tavır,ABD'nin politkasında da değişikliğe sebebiyet verecektir.Bana kalırsa iran'a bir harekâtın üç büyük alameti olacaktır.

1.Ortadoğuda lider bir Türkiye

2.Köşeye sıkışan İran'ın ABD politikalarına karşı gösterdiği tutumun ve tavrının değişmemesi (Eğer değişirse tavır,ortadoğu milletleri üzerinde de iranın güvenini sarsacaktır.Bu da ABD'nin yaratmaya çalıştığı lider devlet projesine katkı sağlayacaktır.)

3.AKP iktidarının 1.alametten sonra siyaset sahnesinde pasif hale getirilmesi.(Yerlerine daha ulusalcı bir hükümet geçebilir)

Tabi ki bunlar şu aşamada uzak olan şeyler.İrana karşı bir savaş da bu yüzden uzak görünüyor.Ve savaşın obama hükümeti döneminden sonra gerçekleşeceğide bir ihtimal.Ancak tüm gelişmeler yeni bir harekâtın sinyallerini veriyor.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Saçma sapan abidik gubidik işler olmaya başladı. Anlattıklarına dayanarak sanki Amerikanın Küçük yeğeni İsraile, Irağı vurarak yer açtığını da düşünüyorum. Silahla ilgili söylediklerine de "salak mı bu adamlar silah aldıkları adama sırt cevirecek" diyorum.

Canım sıkıldı artık ne oluyo olsun :D

Toplam Hit: 2810 Toplam Mesaj: 13