İstanbul'un İkonlarına Sürreal Bir Açıdan Bakın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Bigumigu'da gördüm demin resimler çok hoşuma gitti farklı şeyler tabi sizlerle paylaşmak istedim

ilgili yazı ve resimler

Ankara doğumlu fotoğrafçı Aydın Büyüktaş“Flatland”- “Düzülke” adını verdiği fotoğraf serisinde İstanbul’u kuş bakışı fakat kendi yarattığı alternatif bir perspektifle bizlere sunuyor.

Büyüktaş içlerinde Kapalıçarşı, Sultanahmet Meydanı, Eminönü Yeni Cami, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu gibi yerleri drone ile fotoğraflıyor. Değişik açı ve yüksekliklerden aldığı görüntüleri tek bir fotoğrafta birleştiren sanatçı, İstanbul’u sürreal bir perspektifle bizlere sunuyor. Fotoğraflardaki şehrin kendi içine kıvrılıyor izlenimi veren görüntüsü bana "Inception" (Başlangıç) filmini hatırlattı.

Büyüktaş, serinin oluşumunda Edwin A. Abbat’ın “Flatland: A Romance of Many Dimensions” kitabından aldığı ilhamın da büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

merak edilen soruyu ben sorayım.

Bu şekilde çekimi ne ile yapmış olabilir.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Çok iyi. Fotoğrafların kalitesi konusunda bir şey söylemem yanlış olur, işin ehli olanlar birazdan burada olur zaten fakat, kompozisyon çok hoşuma gitti.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piskopatix
    piskopatix's avatar
    Erkek

acaba drone ile yerden kalkis yapip üstünden gecerekmi cekti, ama drone tek cizgi halinde gitmesi gerek fazla titremeden. bence drone ile yapilir gibi geliyor.

piskopatix tarafından 24/Ara/15 16:32 tarihinde düzenlenmiştir

Turkish Special Task Forces - Türkiye Fps oyunları derneği. tstfclan.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Stigma
    Stigma's avatar
    Dişi

Çok güzel.

Bu arada fotoğrafları tek kare olarak düşünmeyin, çok yüksek ihtimal farklı perspektiflerden alınan birkaç karenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bi nevi stack işlemi gibi.

allcolorsarebeautiful.net
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ben dikey panorama olarak düşündüm. Başta çok hoşuma da gitse son fotoğrafa yaklaştıkça beyin ambolisi geçirdiğimi düşündüm, resmen dengemi bozdu midem bulandı görüntüler :D ama güzel kareler, çerçeveletip asılacak cinsten

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

drone ile çekilmiş.

panoramanı dikey halini düşünün.

drone yerden yukarıya doğru havalandıkça çekim yapmış, görüntüler perspektif olarak birleştirilmiş.

ben böyle düşünüyorum 

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

bir drone sahibi olarak konuşuyorum. Kalkerken sürekli foto çekimi olmuyor. Kuş bakışı tepeden çekiliyor. DJI firmasına ait cihazlar balıkgözü lensli farklı açılardan çekilip photoshopta birleştiriliyor tabi bu anlattığım kadar kolay degil :)

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3d_enjoy
    3d_enjoy's avatar
    Erkek

Özellikle ilk kare İstanbulu çok iyi anlatmış :)

gerçekçi ol imkansızı iste...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mirza Efe
    _Dert_
    _Dert_'s avatar
    Erkek

Cok guzel,  facebook dji turkiye grubunda gormustum. Cok sahane fotolar (Inception) 

Anlatildigina gore drone ile 3 parca foto cekip sonra onlari birlestiriyor. Birlestirirkende photoshopcu yetenegine kalmis.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo

gerçi nette araştırmadım ama bu elemanın tüm resimlerini takip edeceğimiz bir blogu gibi bir şey var mı?

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
Toplam Hit: 2063 Toplam Mesaj: 13
sürreal