folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder IT'ciler, Sizi Beyin Firtinasina Davet Ediyorum. (Bir Sorunu Cozmek Uzere)

IT'ciler, Sizi Beyin Firtinasina Davet Ediyorum. (Bir Sorunu Cozmek Uzere)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebmarteu
    ebmarteu's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar! 

Simdi bir moda dizayn studyosu var. bu studyoda 15 civarinda bilgisayar var (MAC ve Windows karisik). Studyoda 2 tane Synology Server var. Bu serverlarda yapilan dizaynlar keydediliyor, ve bilgisayarlar serverlara bagli ve butun bilgisayarlardan ulasilabiliyor.

Bir tane buyuk switch var, router var ve mini switchler var. Bu networku baglayan arkadas nasil bagladiysa internet paso problemli. Durmadan internet kesiliyor DNS hatasi veriyor. Bu arada Bilgisayarlar Dinamik IP aliyor.

Sizce sorunun kaynagi ne olabilir? Neden Internet duramdan kesiliyor? 

Mesela internet gittigi zaman ben upload yapiyorsam, upload kesilmiyor, hala devam ediyor ama sitelere erisemiyorum ve komik bir sekilde Google a falan erisip arama yapabiliyorum o an ama baska siteler acilmiyor. Acaba IP ler mi cakisiyor? Sizde Static IP ayarlari uygulasam sorun cozulur mu? Baska ne gibi fikirleriniz var?

Tesekkurler

**EbMaRtEu**
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

öncelikle ipleri statik olarak tanımla, wifi varsa wifiyi bi sürekli devre dışı bırak birde kullanılan switchler dandikse onları da cisco ile falan değiştir kablolama durumuna bak kablolama rutubet v.b. görmüşse sıkıntı yaratabilir kaliteli bi cat6 uygulaması yaptır. Son olarak sunucular dahil birde zararlı taraması yaptır bakalım bu arada net bağlantın hakkında bilgi vermemişsin ben 35 makina ve 40 voIP telefon için 5 ip 10mbit up/down simetrik metronet bağlattım. 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

O kadar cok sebep olabilir ki burdan bulmaya calismak cok zor... 

İp ve dns leri en bastan static ver zaten...

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebmarteu
    ebmarteu's avatar
    Erkek

baglanti hizi 5 mb

cikan sorunda:

This webpage is not available

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

**EbMaRtEu**
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebmarteu
    ebmarteu's avatar
    Erkek

komik bir sekilde bazi bilgisayarlar etkilenmezken bazilari etkileniyor.. Wifi yi devre disi biraktim yine olmadi. 

Peki sorun bu olabilir mi??

Router mini switchlerden birine bagli, ana buyuk switche bagli degil, simdi oda 2 kisimdan olusuyor. sagdaki duvar kisminda uzun masa ve ustunde bilgisayarlar ve soldaki duvar kisminda da uzun masa ve uzerinde pc ler var.

her iki tarafta duvarda ortada mini switch asili, ve ayriyetten de CAT SE ethernet prizleri var. bu mini prizlere intetrnet ana buyuk switchten geliyor.. ve mini switchlerde bu prizlerden aliyor neti. ve router sol tarafta duvarda asili olan mini switche bagli.

Bir sorun oldugu zaman routerin oldugu duvar tarafi internetten ekilenmezken, diger duvar tarafi etkileniyor

sizce nedeni?

**EbMaRtEu**
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Öncelikle orada firewall varsa onu aradan çıkar, firewalldanmış demezsin.

kablo kontrol cihazıyla tek tek tüm kabloları ölç, malın biri switch'e kablonun 2 ucunu birden sokmuş olabilir mi kontrol et ışıklar deli gibi yanıp sönüyorsa ondandır,

tüm cihazlara ttnet dns'i gir, modeme de ttnet dns i gir.

Bunları yaptın hala ibnelik varsa modemi kontrol et,

sonra switch ve hubları kontrol et nasıl ip alıyorlar genelde modemi accesspoint olarak yapılandırırken hata yaparlar,

bir diğer salakça durum farklı volt amper değerinde adaptör kullanımına bağlı cihaz saçmalamasıdır.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Öncelikle orada firewall varsa onu aradan çıkar, firewalldanmış demezsin.

kablo kontrol cihazıyla tek tek tüm kabloları ölç, malın biri switch'e kablonun 2 ucunu birden sokmuş olabilir mi kontrol et ışıklar deli gibi yanıp sönüyorsa ondandır,

tüm cihazlara ttnet dns'i gir, modeme de ttnet dns i gir.

Bunları yaptın hala ibnelik varsa modemi kontrol et,

sonra switch ve hubları kontrol et nasıl ip alıyorlar genelde modemi accesspoint olarak yapılandırırken hata yaparlar,

bir diğer salakça durum farklı volt amper değerinde adaptör kullanımına bağlı cihaz saçmalamasıdır.

+ Benimde başıma bu olay geldi.

En sonunda switchleri değiştirdim.

Arayüz kontrollü Switch aldım, sorunu çözdüm. 

HoLyCat tarafından 02/Haz/15 17:49 tarihinde düzenlenmiştir

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

dns ve dhcp bi kontrol et 2 tane farklı dhcp varmıs da birbirlerini düşürüyolarmış gibime geldi bana okuyunca

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

hacı abi sorun anında , sorunun yaşandığı bilgisayardan geriye dönük şekilde kontroller yaparak gidersen sorunu daha rahat bulursun.

Sorun anında bağlantı şemasına göre cihazlara tek tek ping atarak veya nasıl erişim sağlanabiliyorsa herhangi bir şekidle bağlantı kurmaya calıs

modem > router > switch1 > switch2 > pc

pc den önce switch2ye , ardından switch1e routera modeme doğru bir bak , hangi cihaz arıza cıkartıyor tam olarak bir öğrenmek gerekir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

Hocam harbiden beyin fırtınasıymış , mahallenin bilgisayarcısını çağır çözer :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

Hocam gerçekten beyin fırtınası, 15 pc lik bir Ağ.. Mahallenin pc cisini çağır :D

Toplam Hit: 2696 Toplam Mesaj: 22