J. D. Salinger Hakkında Derin Araştırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

Kitap okumayı sevmiyorum. Niçin böylesine sert bir şekilde konuya girdiğimi sizlere şöyle açıklarım; trajik olaylarla doldurulmuş, heskesleşmiş bir dille yazılan kitaplarla doldu çevremiz. Bir de üstüne üstlük bu kitapları, defolu tişörtleri sattıkları standlarda, indirim etiketleri ile satıyorlar. Mide bulandırıcı bir görüntü ortaya çıkıyor. Benim gibi bir adam için ilk adımı atmayı bile imkansızlaştıran bir durum.

Hiç kitap okumuyor değilim. Ben aslında daha çok yazarları araştırıyorum. Çeşitli rastlantısal olaylarla, ilgimi çeken yazarları didik didik ediyorum. Mesela bir film seyrediyorum ve Palahnuik ile tanışıyorum, internette dolaşırken ''see more Glass'' yazısı dikkatimi çekiyor ve J. D. Salinger ile tanışıyorum. Bu şekilde kendimi çok daha samimi satırlarla beraber buluyorum.

J. D. Salinger, üslup ve konu olarak çok ilgimi çekti ve piyasada Yapı Kredi Yayınları ile yayınlanan 4 kitabını da alıp, ortalama 2 senedir araştırmaya giriştim. Kitapları okurken, dikkatimi çeken her detayı da araştırarak. Biten kitabı yeni baştan okuyarak. Dikkatimi çeken her kelimeyi, bahsedilen her şehri araştırarak.

Şimdi, asıl soruya gelecek olursak; kitapların da birer derleme olduğunu düşünerek, yayımlanmış fakat, kitaplaştırılmamış hikayelerine ulaşmaya çalışıyorum. Örneğin; The Saturday Evening Post dergisi, 15 Nisan 1944 sayısında Az Haşlanmış Çavuş adlı hikayeye yer verilirken, Esquire dergisi, Ekim 1945 sayısında da Bu Sandviçte Mayonez Yok adlı hikayeye yer verilmiş.

Bu hikayelere nasıl ulaşabileceğim konusunda fikri olan veya ulaşmama yardımcı olabilecek kimselerin yardımını rica ediyorum. İnternette araştırdım fakat, örneğin Ebay'de, dergilerin o yıla ait sayılarında yayımlanmış posterleri satılık. Komple derginin satılık ilanını göremedim. Mesela bu dergilerin arşivlerine nasıl ulaşabilirim ? Kimse için değil de, benim için ne kadar önemli olduğunu kavrayabildiğinizi umuyorum. Çünkü böylelikle, yazar hakkındaki araştırmamı tamamlamış olacağım ve tüm bunları derleyerek detaylı bir biografi yazmayı deneyeceğim. 

Yazarın yayımlanma tarihine göre sıralı, tüm hikayeleri ve yayımlanan dergiler,

Story - Mart/Nisan 1940 - Gençler
    Kansas City University Review (New Letters) - Aralık 1940 - Git Eddie'yi Gör
    Collier's - 12 Temmuz 1941 - Alışmak
    Esquire - Eylül 1941 - Kırık Öykünün Kalbi
    Story - Eylül/Ekim 1942 - Lois Taggett'ın Uzun Takdimi
    Collier's - 12 Aralık 1942 - Piyadenin Özel Notları
    Saturday Evening Post - 17 Temmuz 1943 - Varioni Kardeşler
    Saturday Evening Post - 26 Şubat 1944 - İlgili Taraflar
    Saturday Evening Post - 15 Nisan 1944 - Az Haşlanmış Çavuş
    Saturday Evening Post - 15 Temmuz 1944 - Son İznin Son Günü
    Story - Kasım/Aralık 1944 - Haftada Bir Kez Seni Öldürmez (Sayfa 23 - 27)
    Story - Mart/Nisan 1945 - Elaine (öykü)
    Saturday Evening Post - 31 Mart 1945 - Fransa'da Bir Çocuk
    Esquire - Ekim 1945 - Bu Sandviçte Mayonez Yok
    Collier's - 1 Aralık 1945 - Yabancı (öykü)
    Collier's - 22 Aralık 1945 - Ben Deliyim
    The New Yorker - 21 Aralık 1946 - Madison Dışındaki Küçük Ayaklanma
    Mademoiselle - Mayıs 1947 - 1941'de Hiç Beli Olmayan Bir Genç Kız
    Cosmopolitan - Aralık 1947 - Ters Orman
    Good Housekeeping - Şubat 1948 - Tanıdığım Bir Kız
    Cosmopolitan - Eylül 1948 - Mavi Melodi

1948 ile noktalanıyor ki, 1953 yılında derlenen Dokuz öykü adlı kitabın ilk hikayesi olan Muz Balığı İçin Mükemmel Birgün de 1948 yılında yazılmış. Yani bu hikayeleri bulabilirsem, 1940 - 1963 yılları arasındaki neredeyse tüm eserlerine ulaşmış olacağım. Bunun dışında kayıp ve yayımlanmamış birkaç eseri daha var ancak, onlarla daha sonra ilgileneceğiz.

Gördüğünüz gibi genel olarak bakarsa 5 dergi göze çarpıyor. Saturday Evening Post, Story, Collier's, Esquire, Cosmopolitan. Bu dergilere yoğunlaşarak bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Gracias.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

- Valira'nın, sağolsun araştırıp bulduğu, hikayelerin ana dili ile paylaşıldığı kaynak,

http://www.ae-lib.org.ua/salinger/Texts/UncollectedStories-en.htm#08

- YKY'na mail atıldı. Diğer 4 kitap gibi bu hikayelerin de aynı çevirmenler ile Türkçe'ye çevrilmesi konusunda bilgi istendi. (27.05.2014)

- YKY, hak sahiplerinin bu hikayeleri kitaplaştırma fikrine yanaşmamaları dolayısı ile herhangi bir çalışma yapamadıklarını söylüyor. Kitaplaştırma fikri Valira'nın da dediği gibi imkansız. (27.05.2014)

- 4.Levent'te bir çeviri ajansı ile hikayelerin Türkçe'leştirilmesi konusunu görüştüm. Hikayeleri incelediler ve 5640 TL + KDV olarak fiyatlandırdılar. Bu da 6655 TL'ye denk geliyor. Gereksiz görüleceğini düşünerek, buradan bir para toplama girişiminde bulunmayacağım. Zaten bu parayı verip bir İngilizce eğitimi alsam, kendim de çevirisini yapabilirim. (07.06.2014)

NaZi_ tarafından 08/Haz/14 01:43 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

Bunların neredeyse hepsi bende var, yalnız ingilizce. İnternette biraz ararsan da bulabileceğin şeyler. Tavsiyem bu sene İstanbul Film Festivaline de gelen Salinger belgeselini izlemen. Ayrıca bizim okula kütüphaneye girme şansın varsa bu dergilein eski sayılarını da bulabilirsin, ben bir kere kontrol etmiştim 1950'den başlıyordu sanırım. (Boğaziçi Üni.)

Ayrıca Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D Salinger diye bi kitap var (Kenneth Slawenski), hayatı hakkında geniş bir kitap ama biraz sıkıcı. Bir de kızı Margaret Salinger'ın yazdığı bi kitap vardı babasını (kötü bi dille) anlatan, ne kadar doğrudur bilemem.

Eve gidince eski arşivime bakıp hikayeleri upload etmeye çalışırım istersen, ama türkçe değil dediğim gibi. İngilizcen iyiyse ingilizcelerini okumanı tavsiye ederim, salinger kendine has bi dil kullanır türkçeye güzel çeviren az bulunuyor.

Salingervari yazar istersen de: Barış Bıçakçı. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Sinek Isırıklarının Müellifi vb..

http://www.idefix.com/kitap/baris-bicakci/urun_liste.asp?kid=2150

Koleksiyoncu-John Fawles

http://www.idefix.com/kitap/koleksiyoncu-john-fowles/tanim.asp?sid=BO0EI57NE7BTXXJV3EXG

Emrah Serbes de Salinger hayranıdır.

The ability to destroy a planet is insignificant, next to the power of the force.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    Valira bunu yazdı

Bunların neredeyse hepsi bende var, yalnız ingilizce. İnternette biraz ararsan da bulabileceğin şeyler. Tavsiyem bu sene İstanbul Film Festivaline de gelen Salinger belgeselini izlemen. Ayrıca bizim okula kütüphaneye girme şansın varsa bu dergilein eski sayılarını da bulabilirsin, ben bir kere kontrol etmiştim 1950'den başlıyordu sanırım. (Boğaziçi Üni.)

Ayrıca Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D Salinger diye bi kitap var (Kenneth Slawenski), hayatı hakkında geniş bir kitap ama biraz sıkıcı. Bir de kızı Margaret Salinger'ın yazdığı bi kitap vardı babasını (kötü bi dille) anlatan, ne kadar doğrudur bilemem.

Eve gidince eski arşivime bakıp hikayeleri upload etmeye çalışırım istersen, ama türkçe değil dediğim gibi. İngilizcen iyiyse ingilizcelerini okumanı tavsiye ederim, salinger kendine has bi dil kullanır türkçeye güzel çeviren az bulunuyor.

Salingervari yazar istersen de: Barış Bıçakçı. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Sinek Isırıklarının Müellifi vb..

http://www.idefix.com/kitap/baris-bicakci/urun_liste.asp?kid=2150

Koleksiyoncu-John Fawles

http://www.idefix.com/kitap/koleksiyoncu-john-fowles/tanim.asp?sid=BO0EI57NE7BTXXJV3EXG

Emrah Serbes de Salinger hayranıdır.

Okul arşivi 1950 ise eğer, hikayeleri kapsadığını pek sanmıyorum ama yine de bir gidip kontrol etmek lazım. Cosmopolitan için umudum var. Türkiye'de halen güncel olan derginin geçmişidir diye düşünüyorum. Şimdi onu araştırıyordum. Arşivinizi bir ziyaret ederim.

İngilizce bilgim, bir kitabı okuyabilecek kadar değil. Kaldı ki, kalkıp Salinger'in kitabını okuyayım. Yine de zahmet olmayacaksa elindeki metinleri istiyorum. Okumak için İngilizce eğitimi almayacak olsam da çevirebilecek birilerini bulabilirim belki.

Festivalde gösterildiğini bilmiyordum. Film iyi oldu. Bunun dışında bahsettiğin biografik bilgi içerikli kitapların Türkçe çeviri ile kitap marketlerde bulunması mümkün mü ? Yoksa yine elindeki bazı İngilizce metinlerden mi bahsediyoruz ? Ben zaten dil bilgim olmadığı için bulamadım sanırım. Türkçe aradım çünkü.

Bu alternatif yazarların emeklerine saygım var elbette fakat, benimkisi tüketilmiş bir tadı türetmeye çalışmak değil. Şimdi bunları okurken sürekli karşılaştırmaya gidebilirim. Dediğim gibi zaten pek okumayı sevmiyorum. Okursam da özgün ve her manada ilgi çekici olması gerekir. Şöyle yaparım, bu yazarları da bir araştırırım.

Çok teşekkür ederim. Bu arada bahsettiğim ''See More Glass'' yazısının gözüme çarpması olayı doğrudan profil resmin ile ilgilidir. Bunun için de tekrar teşekkür ederim.

NaZi_ tarafından 26/May/14 15:24 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

1-2 gün içinde elimdekileri dropboxa koyup linkini burada paylaşırım.

Üzüntü, Muz kabuğu ve JD Salinger: Türkçe kitap

http://www.dr.com.tr/kitap/uzuntu-muz-kabugu-ve-jd-salinger/kenneth-slawenski/edebiyat/edebiyatcilar/urunno=0000000366058

Kızının yazdığı kitabın Türkçe çevirisi yok:

http://www.amazon.com/Dream-Catcher-Margaret-A-Salinger/dp/0671042823

Salinger filmi traileri: http://www.youtube.com/watch?v=1h1z8ybuzVM

İngilizce altyazı heryerde var ama türkçe altyazı bulamadım.

Ayrıca bir sürü film de var Salingera değinen, ama belgesel niteliğinde değil karakter analizi bazında: The Royal Tenenbaums, Igby Goes Down, Chapter 27, Conspiracy Theory, Chasing Holden, Donnie Darko....

Alternatif yazarlardan kastım salinger gibi yazıyorlar değildi bir de, onlar da içseller. Tarzları da genellikle farklı hatta, ama okuyunca salingerınkine benzer bir tat alabiliyosun. Sürekli karşılaştırmaya gideceğini sanmıyorum o yüzden, hepsi kendi alanlarında bilinen sevilen yazarlardır.

Ben teşekkür ederim :)

The ability to destroy a planet is insignificant, next to the power of the force.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

1940-48 arasi yazilanlar surada da var, upload etmeme gerek yokmus

http://www.ae-lib.org.ua/salinger/Texts/UncollectedStories-en.htm

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Uuvv, girise bak :D "sureli yayin"larda kutuphane"ler"e gittigimde bakarim senin icin ama zaman siniri koymayim kendime not ;)

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    Valira bunu yazdı

1940-48 arasi yazilanlar surada da var, upload etmeme gerek yokmus

http://www.ae-lib.org.ua/salinger/Texts/UncollectedStories-en.htm

Hikayeler beklediğimden epeyce kısaymış. İlgilendiğin için sağol. Bunları kendi kendime de çevirmeye çalışarak yorumlayabilirim. Uğraş olur. Hatta belki biraz ileri giderim; altyazı çevirmenlerinden filan rica ederek Türkçe'ye çevirmeye çalışırım. Bu dökümanların Türkçe kaynak olarak da internet ortamında bulunabilir olması gerekiyor. Hatta ne yapacağım biliyormusun ? YKY'na bir mail atıp, başladığı işi bitirmesini; 1940 - 48 aralığındaki kısa hikayelerini de kitaplaştırması fikrini vereceğim. Dur bakayım.

Benim asıl sevdiğim şey film izlemektir. O nedenle film önerilerin çok iyi oldu. Wes Anderson'ın Moonrise Kingdom'ı ile The Grand Budapest Hotel'ini de izlemediysen muhakkak izlemelisin. Bu adamın filmlerini izlemek, kahvaltıda çizgi film izlemek gibidir. Bunun dışında, belgeselinin Türkçe altyazısını bulabileceğimi hiç sanmıyorum. Filmin full olarak upload edilmesi, daha sonra linki ile birlikte birkaç çeviri platformuna mail atılması gerekiyor sanırım. İngilizce bilmiyor oluşumun bana kendimi bu kadar cahil hissettirebileceğini hiç düşünmemiştim..

5Agustos1921 - Aklında bulunsun öyleyse hocam. Belki kontrol ettiğinde Türkçe kaynaklara ulaşabilirsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

Onceki calismalarinin kitaplastirilmasi cok gundeme geldi ama salinger istemiyordu, hukuki olarak imkansiz yani.

Olumunu bahane edip basarlar mi bilemem

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    Valira bunu yazdı

Onceki calismalarinin kitaplastirilmasi cok gundeme geldi ama salinger istemiyordu, hukuki olarak imkansiz yani.

Olumunu bahane edip basarlar mi bilemem

Cevap aynen söylediğin gibi olmuş zaten. Aşağıda,

''Sayın Öztürk,

Salinger'ın yayın haklarını elinde bulunduran varis ve bu hakları temsil eden yurtdışı ajansı ile sözleşmeler yaparak Türkçe kitapları yayımlıyoruz.
    Ancak sözünü ettiğiniz öykülerin yayımlanmasını hak sahipleri istemiyorlar, hiçbir ülkeye de yayımlama izni vermiyorlar.
    Dolayısıyla biz de yayımlayamıyoruz.

Hoşçakalın,

Aslıhan Dinç
    Yapı Kredi Yayınları
    Yayın Koordinatörü''

İş başa düştü.

Toplam Hit: 1361 Toplam Mesaj: 10