folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Java 11 İle Javanın Geleceği Hakkında? Paralı Olması Avantaj Mı Dezavantaj Mı? Openjdk?

Java 11 İle Javanın Geleceği Hakkında? Paralı Olması Avantaj Mı Dezavantaj Mı? Openjdk?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Java 11 ile uzun soluklu bir destek oracle tarafından sağlanacak (sanırım 6 yıldı)

Ancak Java 11 bildiğiniz gibi paralı oldu. Artık geliştiriciler ticari uygulama geliştiriyorsa oracle tarafından sömürülecek.

OpenJDK'nın için durumu iyice düzeldi.

.NET geliştiricisi olarak oracle'ın kendi ayağına sıktığını düşünüyorum.

Düşünceleriniz?

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

android dışında javanın durumu nedir hiç bilmiyorum, hiç kullanan görmüyorum lakin stack overflowda soru ve iş kısmında bolca var demekki ecnebiler kullanıyor. 

bu soruya cevap vermek için "java ee nin eclipse e verilmesine java ee kullanan firmaların tepkisi ne oldu?" sorusunun cevabını bilmek lağzımdır bence

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

android dışında javanın durumu nedir hiç bilmiyorum, hiç kullanan görmüyorum lakin stack overflowda soru ve iş kısmında bolca var demekki ecnebiler kullanıyor. 

bu soruya cevap vermek için "java ee nin eclipse e verilmesine java ee kullanan firmaların tepkisi ne oldu?" sorusunun cevabını bilmek lağzımdır bence

Hocam çok yaygın bir şekilde web tarafındada kullanılıyor. Hatta micro services'de Spring ile beraber banko stack'in içinde yer alıyor şuanda. Ancak bu paralı olduğunu tam anlayamadım. Açıklama linki filan birşeyler paylaşsanıza.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Hocam çok yaygın bir şekilde web tarafındada kullanılıyor. Hatta micro services'de Spring ile beraber banko stack'in içinde yer alıyor şuanda. Ancak bu paralı olduğunu tam anlayamadım. Açıklama linki filan birşeyler paylaşsanıza.

Özet olarak ya OpenJDK kullanacaksın komple bedava.Bazı dezavantajları var.

Ya da Oracle JDK kullanacaksın paralı.Support ve update var.

Oracle sürümler geçtikçe eski sürümlere support ve update vermiyeceğini açıkladı.Eğer Java 8 yazarım ama updatesiz olsun,beleş olsun diyorsan öylede takılabiliyorsun.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

Javayı kullanma tercihi genelde ücretsiz olması. Eğer openjdk ileride yetmez de oracle a geçmek zorunda kalırsa insanlar .nete ya da başka platformlara kayabilirler.

Oracle fiyatları da çok olur.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

// neyse vazgeçtim..

zeybekustasi tarafından 03/Eki/18 15:50 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

sıkıntılı görüyorum javayı. sorun donet tabanlı bir geliştiriciyim ama onunda geleceğini evrimmsel bir sey yapmadığı sürece sorunlu görüyorum. (core belki) 

nodeJs e gecen onlar ca firma gördüm bizde suan araştırıyoruz şirketce

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Önceki konularımda JAVA ya olan hayranlığımı hep belirtmiş ve güçlü bir dil olduğunu savunurdum.

AI ver ML konusunda JAVA Gerçekten çok iyi kütüphaneler ve destekler veriyordu. Python JavaScript ile TensorFlow eğitileri yaygınlaştı.

Android de JAVA dedik.Kotlin çıktı. Ha yetmedi Java 11 Paralı olmuş (haberim yoktu).

JAVA Kendi ayağına elbette sıkmayacak ama Cobol gibi. Sadece önceden geliştirilen ve hala geliştirilmek zorunda olan projelerden gelir elde edebilecek. Onun dışında Çok fazla JAVA Odaklı proje olmaz ise, şirketler ve kişiler başka dillere yönelecektir! 

JavaScript (NodeJS) ve Python gibi dillerin rağbet görmesi .Net CORE uçması (Şuan geleceği çok ama çok parlak olduğu söyleniyor). JAVA yı bence kenra atacaktı.

Kenara çekil yaşlı kurt !

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

java paralı olmadı. Oracle OpenJDK yı Oracle JDK olarak destekle birlikte pazarlar hale geldi. OpenJDK ile OracleJDK birebir aynı. buna ek olarak flight recorder ücretsiz olaran OpenJDk ya bağışlandı. OpenJDK sürümleri uzun süre destekleniyor. Bence bu hali daha iyi. Sadece oracle dan değil red hat , ibm , azul, microsoft, google dan destek gören bir proje halini aldı. Oracle JDK içindeki lisansa tabi font,ses kütüphanelerini jdk 10 dan itibaren çıkardı. artık daha özgür ve bağımsız bir java var karşımızda.

java nın güçlü yanı dilin özellikleri değil etrafındaki topluluk. böyle düşünmek lazım.

ftw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

.net kullanırsanız malıyet ler duser java kullanırsanız malıyetlerı artar 

para kazanım konusu web ve mobıl de cok  ca degerlı bır yazılım dılı 11 hayırlı olsun 

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yarasaadam bunu yazdı

.net kullanırsanız malıyet ler duser java kullanırsanız malıyetlerı artar 

para kazanım konusu web ve mobıl de cok  ca degerlı bır yazılım dılı 11 hayırlı olsun 

Hocam .net ile maliyeti nasıl düşürüyorsun acaba? .net core yazmıyorsan web tarafında window server kullanman gerekiyor ve lisans ücretleri kol gibi. java ile kodu sunucu tarafında lisans ücreti ödemeden çalıştırabiliyorsun. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 4976 Toplam Mesaj: 12
oracle java 11