folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Java/.Net Yeni Baslayan İcin Hangisi Daha Cabuk Ogrenilebilir?

Java/.Net Yeni Baslayan İcin Hangisi Daha Cabuk Ogrenilebilir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhaba

bi aradasimin basit bir crud uygulamasi yazmasi gerek ( oldukca buyuk bisey ama crud ve import/export tan baska bisey yok). cocuk php ci masaustu uygulamasi yazicak java yada .net ten hangisini ogrenmesi daha kolay olur ? ne onerirsiniz ?

yada baska bisey onerirmisiniz ? iyi derecede ingilizcesi var, java konsundaki turkce dokuman sikintisi cocuga sorun olmaz

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

c# ı kolay öğrenebilir ama ingilizcesi var madem, java öğrensin. daha çok kazanır işinden. 

ios'a atlar, androide zıplar vs vs. 

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Daniel-Koo bunu yazdı

c# ı kolay öğrenebilir ama ingilizcesi var madem, java öğrensin. daha çok kazanır işinden. 

ios/ android de para varmi ya ? bende az bucuk java var benmi dalsam?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

ios/ android de para varmi ya ? bende az bucuk java var benmi dalsam?

Go => JPriest

ne diyon?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

tam da bunu yazacaktım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

java diyelim o zaman, java icin onerdiginiz framework varmi? spring carpti gozume nasil ?

edit: spring web icinmis :|

yolbulucu tarafından 25/Ağu/13 01:01 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Java dili basitliğinden dolayı daha çabuk öğrenilir (bir sürü kavram yok; mesela çoklu kalıtım, işlev yükleme, referans geçirme, jenerikler var ama karışık...). Bununla beraber boxing/unboxing (bir sürü C# programcısı kullanmasına rağmen adını bilmez) ve nesne kopyalama yüzünden C# ile karşılaştırıldığında daha fazla kod yazmak gerekir.

Java'da arayüz sorunludur, işletim sisteminin api'si (ve C dll'leri) doğrudan kullanılamaz (JNI gerekir). Java'nın kendi kütüphanesinin ne içerdiğini bilemiyorum. Belki de bu yüzden Java'ya öğrenmesi kolay, uzmanlaşması zor denilmektedir. .NET çatısının sunduğu kütüphaneler hemen hemen her işi kolaylaştırır, optimizedir.

Android'den değil de iOS'tan para kazanıyor. Android içinse Java harici çözümler tatminkar seviyede değil (Xamarin'in Mono.Android'i iyi fakat en azından freelance lisansı satın alınması gerekiyor). Deneme imkanım olmadı ama Java->Objective C kod çeviricilerinin pek işe yarar olduğunu düşünmüyorum.

Eğer amaç Windows masaüstü uygulamaları ya da Windows Server platformunda web uygulamaları ise C# kullanılmalı. Mono da denenebilir.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Java dili basitliğinden dolayı daha çabuk öğrenilir (bir sürü kavram yok; mesela çoklu kalıtım, işlev yükleme, referans geçirme, jenerikler var ama karışık...). Bununla beraber boxing/unboxing (bir sürü C# programcısı kullanmasına rağmen adını bilmez) ve nesne kopyalama yüzünden C# ile karşılaştırıldığında daha fazla kod yazmak gerekir.

Java'da arayüz sorunludur, işletim sisteminin api'si (ve C dll'leri) doğrudan kullanılamaz (JNI gerekir). Java'nın kendi kütüphanesinin ne içerdiğini bilemiyorum. Belki de bu yüzden Java'ya öğrenmesi kolay, uzmanlaşması zor denilmektedir. .NET çatısının sunduğu kütüphaneler hemen hemen her işi kolaylaştırır, optimizedir.

Android'den değil de iOS'tan para kazanıyor. Android içinse Java harici çözümler tatminkar seviyede değil (Xamarin'in Mono.Android'i iyi fakat en azından freelance lisansı satın alınması gerekiyor). Deneme imkanım olmadı ama Java->Objective C kod çeviricilerinin pek işe yarar olduğunu düşünmüyorum.

Eğer amaç Windows masaüstü uygulamaları ya da Windows Server platformunda web uygulamaları ise C# kullanılmalı. Mono da denenebilir.

Qt daha iyi bence geçen bir test yaptım C++ in 400~ milisaniyede yapabildiğini C# 2000~ milisaniyede yapabiliyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Performans olaylarina cok takilmamak gerekir, eskiden gıy gıy makinelerde , zik kadar ramlerde, kagni kadar hizli cpu larda illa ki performans araniyordu ama gunumuzdeki en kotu bilgisayar bile oldukca ust duzey noktalarda iken milisaniyelerin hesabini yapmak yerine projenin verimselligi-maliyeti-gelistirilebilirligi-zamani gibi zimbirtilar uzerine kafa yormak gerekiyor.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı

Qt daha iyi bence geçen bir test yaptım C++ in 400~ milisaniyede yapabildiğini C# 2000~ milisaniyede yapabiliyor.

Böyle bir karşılaştırma yapmak pek mantıklı değil. Biri derlenmiş diğeri ise ara koda çevrilip tekrar derlenen yapıya sahip. 

Aradaki performans farkı kod yazımına göre değişebileceği gibi o an sistemin durumu ile de alakalı olabilir. Ayrıca .NET'in gui kısmı yerine FLTK gibi hafif bir arayüz kütüphanesi kullansaydınız aradaki fark azalacaktı. İlginç bir şey söyleyeyim; Yeni nesne oluşturma işlemi C++'ya nazaran Java'da daha hızlı gerçekleşir.

En basit kural şudur: 2 GHz hıza sahip 2 GB bellekli bir bilgisayarda kullanıcı programınızda bir takılma hissi yaşıyorsa bir şeyi yanlış yapmışsınızdır.

* Not: QT ile yazdığınız uygulamada RAII'yı açıp, birkaç template kullanarak tekrar derleyin, sonuçları yayınlayın:)

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

merhaba

bi aradasimin basit bir crud uygulamasi yazmasi gerek ( oldukca buyuk bisey ama crud ve import/export tan baska bisey yok). cocuk php ci masaustu uygulamasi yazicak java yada .net ten hangisini ogrenmesi daha kolay olur ? ne onerirsiniz ?

yada baska bisey onerirmisiniz ? iyi derecede ingilizcesi var, java konsundaki turkce dokuman sikintisi cocuga sorun olmaz

php biliyorsa java'yı daha kolay öğrenebilir gibime geliyor.

.net'ten kasıt ne? c#, VB.NET blabla ?

Toplam Hit: 1852 Toplam Mesaj: 15