folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Javascript İle Yapılmış Sanal Bilgisayar Emülatörü

Javascript İle Yapılmış Sanal Bilgisayar Emülatörü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

Virtualbox U virtualpc yi niye anlamadığını sorabilir miyim acaba? Javascript ile yazsalar daha iyiydi gibi hayati bir yanlışa düşen bir algı izledim cümlelerinde.

Anlamadım değil, anlıyorum.

Virtualbox u, Virtual pc yi C / C++ ile yazarsınız.

Donanıma erişerek RAM de yer açarsınız ve burada donanımı simüle edersiniz.

Anlamadığım tek nokta,

Bu donanım simüle etme işini Javascript ile nasıl yapmışlar onu merak ediyorum.

donanim simulasyonu vs yok hocam. anladigim kadariyla basitce kullanici eylemlerini yakalayip server a gonderiyor. sonuclari da ekrana basiyor. yani sunucu tarafinda gerceklesiyor islemler.

https://bellard.org/jslinux/term.js

https://bellard.org/jslinux/jslinux.js

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı

her seferinde sıfır koyuyoruz bir çözümü olmalı bunun

https://www.tahribat.com/forum/anlatim-wikipediaya-giris-231049

Tamam dün buldum bir eklenti zaten zerowiki adında türk bir eleman yazmış işimi görüyor yinede teşekkürler.

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

@herlocksholmes, cok yanlis anlamissin. @yeniharman in mesajini oku. 

Linux imajini browser a indiriyor ve browserda (js ile) boot edip calistiriyor.

@Abizittin, adam zaten QEMU nun yaraticisi (FFMPEG ve TCC nin de). Yani amac sadece challange bu 1.

2. Browser artik onemi gittikce artan bir platform, sadece web sitelerini gezmek icin gerekli bir seyken artik neredeyse isletim sisteminin kendisiyle yarisacak bir "abstraction"'a donustu.

Yani bir cok insan icin artik isletim sistemi = chrome, firefox oldu, ki cok normal. Artik bir cok sey server tarafina tasindi (cloud), herseyi internetten izleyebiliyorsun, dokuman-slide hazirlayabiliyorsun, webgl+html5 ile cok saglam oyunlar bile oynayabiliyorsun, kendisine ait applicationlari var (extension, addon).  Ornekler cogaltilabilir.

Kisacasi browser i artik siradan bir program gibi goremezsin, yazdigin seyler her isletim sisteminde calisiyor, bu kadar tatavayi neden yaptigima doneyim.

Normal CPU'yu C, C++ vs ile programlayabilirken Browser'i javascript ile programliyorsun. Browser bir nevi senin bilgisayarin, boylece bu bilgisayari temel alip herseyi yazabilirsin javascript ile, sanal makina da buna dahil.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    AMpul bunu yazdı

@herlocksholmes, cok yanlis anlamissin. @yeniharman in mesajini oku. 

Linux imajini browser a indiriyor ve browserda (js ile) boot edip calistiriyor.

@Abizittin, adam zaten QEMU nun yaraticisi (FFMPEG ve TCC nin de). Yani amac sadece challange bu 1.

2. Browser artik onemi gittikce artan bir platform, sadece web sitelerini gezmek icin gerekli bir seyken artik neredeyse isletim sisteminin kendisiyle yarisacak bir "abstraction"'a donustu.

Yani bir cok insan icin artik isletim sistemi = chrome, firefox oldu, ki cok normal. Artik bir cok sey server tarafina tasindi (cloud), herseyi internetten izleyebiliyorsun, dokuman-slide hazirlayabiliyorsun, webgl+html5 ile cok saglam oyunlar bile oynayabiliyorsun, kendisine ait applicationlari var (extension, addon).  Ornekler cogaltilabilir.

Kisacasi browser i artik siradan bir program gibi goremezsin, yazdigin seyler her isletim sisteminde calisiyor, bu kadar tatavayi neden yaptigima doneyim.

Normal CPU'yu C, C++ vs ile programlayabilirken Browser'i javascript ile programliyorsun. Browser bir nevi senin bilgisayarin, boylece bu bilgisayari temel alip herseyi yazabilirsin javascript ile, sanal makina da buna dahil.

hocam o browser'a indirip orada run ettiği kodu nereden gördün ? 

buldum : https://bellard.org/jslinux/x86emu.js

Edit ters yazdi isem pardon

rakkoc tarafından 22/Eyl/17 19:52 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Tarayıcılar tüm dünyaya açılan pencere ve bu pencereyi js ile programlandığımız için bu kadar revaçta.

Konunun özüne dönmek gerekirse çeşitli yazılım yeteneği olan herşey ile emulasyon yapabilmek mümkün. Hatta öyle ki bir cpuya kendisinden daha üst seviye islemlere sahip bir cpuyu emule edebilmek mümkün. Yavaş olur pek bir boka yaramaz ama mümkün.

Sadece bi imza..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

benim bildiğim javascript ile sitenin arka planına kar yağdırırsın, mouse imlecini değiştirirsin falan. O kadar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    iso bunu yazdı

benim bildiğim javascript ile sitenin arka planına kar yağdırırsın, mouse imlecini değiştirirsin falan. O kadar

Ben de Javascript in bu işler için kullanıldığını zannediyordum :(

Web browser üzerinden işletim sistemi çalıştırmak nedir ağa ?

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patata33333333
    patata33333333's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hello,

Bu browser'lar üzerinden eklentiyle ya da herhangi birşeyle, masaüstünde bulunan bir exe' yi konuşturabilir miyim ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    patata33333333 bunu yazdı

Hello,

Bu browser'lar üzerinden eklentiyle ya da herhangi birşeyle, masaüstünde bulunan bir exe' yi konuşturabilir miyim ?

Evet uri schema handler ile olur https://stackoverflow.com/questions/389204/how-do-i-create-my-own-url-protocol-e-g-so

Tarayıcı eklentisi ile olur. Güvenlik yüzünden başka şeylerle olmaz. Tarayıcıda uygulama sandboxta çalışır. Tabi exploit varsa da olur. 

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 2734 Toplam Mesaj: 20
javascript işletim sistemleri js wm virtualpc