folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kahveden Yanık Kokusu Geliyor

Kahveden Yanık Kokusu Geliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    legendary bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    legendary bunu yazdı

hocam yorumları okumadım ama normal bir kahve bizim yaptığımız gibi 100 derece sıcak su ile yapılmaz. ideali 70-80 derece arasındadır. gerçi bu nescafeler hangi marka olursa olsun kahve değil aslında içinde 10 da 1 kahve varsa şükret. tavsiyem çok kahve tüketiyorsanız içmeyin bu kimyasal kahveleri

evde espresso vs yapmak biraz maliyetli ve teferuatlı olağından git V60 al french press al filtre kahve iç. bir süre sonra içtiğin bu işlenmiş nescafe lerin çamur gibi geldiğini anlayacaksın

Benimki üçü bir arada değil hacı o resimde attığım gibi siyah kahve.N

V60 ı da değerlendiricem.Pressle  yaparımda soğuk oluyormuş.80 derecede suyu dökecen presse sonra 5-6 dakika onun demlenmesini bekleyecen zaten kahveyi içmeye hazır gele getirince hemen içmen gerekir yoksa zaten soğur.

ben 3ü bir aradayı genel olarak söylemiştim hocam. senin resimdeki dahil hepsi işlenmiş kahve bunların. saf kahve değil yani.

Evde kahve yaparken demlikte suyu 70-80 diye ayarlayamadığımdan kaynayınca alıyorum. V60 ı bardağın üstüne koyup sıcak suyu geçiriyorum iyice. filtrede ıslanıyor bu arada. ben kahveyi koyana kadar zaten o sıcaklık makul düzeye düşüyor. sonra kahvenin üstünden bir su geçirip ıslatıyorum. 1 dk böyle bekliyor. en sonda bardak dolana kadar yavaş yavaş suyu döküyorum. Bu şekilde yaparsan soğuk olmuyor. Ama tabi çay gibi kaynar da olmuyor

Siparişi vericem hocam.

Şundan alıyorum.Artık bunu kullanıcam.Bakalım nasıl olacak.Önerileriniz için sağolun.

Aldığım yerde plastik ve bakır seçenekleri vardı bende bakırı almaya karar verdim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bide 100 lü filtre alacam.Heralde her kullanıma 1 filtre harcanıyor.Ben gerçi 2-3 kere kullanırım aynı filtreyi.

u235 tarafından 04/Mar/18 18:44 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chardonnay
    Chardonnay's avatar
    Dişi

Hocam suyu çok kaynatirsaniz kahvenizi yakarsınız. Ben size filtre kahve öneriyorum. Diğer arkadaşların da dediği gibi french press ile filtre kağıdı kullanmadan çok güzel kahveler demlemek mümkün. Bir barista edasıyla yaptığım kahve tarifini soyleyeyim hemen. Kahvenizi aromalı ve yoğun bir kahve kokusu ile tercih ediyorsanız iki tatlı kaşığı filtre kahve yeterli olur. Yumuşak icim için sonradan süt eklenebilir ama yine de kahve miktarını azaltmayin . Bir de kahveyi suyla buluşturma kısmında acele etmeyin. Ilk önce 10/15 damla suyu kahve üzerinde gezdirin hafiften kabardigini göreceksiniz on saniye sonra kalan suyu ayni şekilde yavaşça dökün. Sonra french press in kapağını kapatıp yavaş yavaş bastırın. Farkı hissedeceksiniz :) 

( Bir de filtre kağıdı ile yapılan kahve var ki tadını hiçbir şeye değişmem ) :))

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    Chardonnay bunu yazdı

Hocam suyu çok kaynatirsaniz kahvenizi yakarsınız. Ben size filtre kahve öneriyorum. Diğer arkadaşların da dediği gibi french press ile filtre kağıdı kullanmadan çok güzel kahveler demlemek mümkün. Bir barista edasıyla yaptığım kahve tarifini soyleyeyim hemen. Kahvenizi aromalı ve yoğun bir kahve kokusu ile tercih ediyorsanız iki tatlı kaşığı filtre kahve yeterli olur. Yumuşak icim için sonradan süt eklenebilir ama yine de kahve miktarını azaltmayin . Bir de kahveyi suyla buluşturma kısmında acele etmeyin. Ilk önce 10/15 damla suyu kahve üzerinde gezdirin hafiften kabardigini göreceksiniz on saniye sonra kalan suyu ayni şekilde yavaşça dökün. Sonra french press in kapağını kapatıp yavaş yavaş bastırın. Farkı hissedeceksiniz :) 

( Bir de filtre kağıdı ile yapılan kahve var ki tadını hiçbir şeye değişmem ) :))

aynen artık çok kaynatmıyorum.Şu yukarda resmini koyduğum zımbırtıdan sipariş ettimde daha gelmedi.Filtre kağıdıyla hazırlıcam bende.Artık yapılışı biraz daha uzun sürsede yapacaz.Sağlık önemli : )

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek

Kahveye buz atıp içen kimse yok herhalde?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    ste1n bunu yazdı

Kahveye buz atıp içen kimse yok herhalde?

starbucks da kahvemi 82 derecede hazirltip içine 2 parca buz atiyorum ki arabada direk içmeye başlaya bileyim :) ama evde tshibo nun kapsullu makinesi ile yapiyorum normalde (zamanım yoksa)

ahh ahh @dhmn hocamın da kulaklari cinlasin yunanıstanda görüşmek nasip olmadı ama frappe içmeye gideceğim ona birgun.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 3589 Toplam Mesaj: 27
espresso yanık