folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kapitalizm Nedir, Ondan Ne İstiyorsunuz ?

Kapitalizm Nedir, Ondan Ne İstiyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Kapitalizm gözünüzde nedir ? ne istiyorsunuz şu kapitalizmden anlamadım.Kapitalist sistem aldı başını gidiyor, kapitalizm aldı başını gidiyor...

--

Afrika Kabilesinin Beyaz Insanla Ilk Karşılaşması

konusunda da millet kapitalizm'e bok atmış.Ya ben kapitalizmi yanlış biliyorum, ya bu arkadaşlar yanlış biliyor, yada birşeylere kızıp; hınçlarnı kapitalizmden çıkartıyorlar.Sizin gözünüzde kapitalizm ne , özellikle bu tür kapitalizm düşmanı arkadaşlardan; merak ettim.Gerçekten merak ettim.Amacım tartışma kavga çıksın küfürleşelim değil.

---

Fakat öncelikle kapitalizm nedir ?

Kapitalizm , sivil halkın ticaret yapmasıdır en basit örneği ile.Halk olarak ekonomiyi belirleme hakkıdır, fabrika kurma hakkıdır ; üretim yapma hakkıdır, rekabet hakkıdır kapitalizm (rekabet tüketiciye yarar).

Geniş, bi ton anlamı wiki, ekşi, yada forumlarda mevcuttur.FAkat gelelim önemli noktaya ;

Kapitalizmden neden nefret ediliyor ?

Anlamakta zorluk çektiğim ama, anlamakta zorlanmadığım birşey (nası oluyor o demeyin bekleyin).Anlamakta zorluk çekiyorum çünkü ;

Kapitalizm'i sevmeyenler bu düzeni sevmiyor demektir.O zaman komünizm istiyorlardır, faşizm istiyorlardır yada feodal devlet yapısı istiyorlardır.Devlet güçlü olsun.Ki teoride süper, ama pratikte çuvallayan rejim olan komünizm rejiminde bile bu imkansız.Zaten bu rejimler sağlam olsaydı hepsi çökmezdi.Değişen dünya düzeniyle birlikte, rejimler o an için sağlam olabilir.Sonrasında yıkılacaktır.

-

gelelim neden sevmediklerini anlamaya.Şimdi doğal olarak , kapitalizm yüzünden çevre kirleniyor, hayvanlar katlediliyor, ağaçlar zarar görüyor diyebilirler.Yada Kapitalist düzen var diye siyaset berbat, bizde bu yüzden berbatızda diyebilirler ( Türkiyedeki zenginlerin gelirinin , türkiye gelirinin 25 katı olduğunu düşünürsek) koç, sabancı vs.. gibi adamlar etkindir (bankalardan para falan çekseler , fabrikaları kapatsalar vergi yönünden tırt)

Fakat burda kapitalist düzenin hatası yok.İnsanlığın hatası var.Bu dünya da komünizm, faşizm, şeriat, federal düzen, feodal yapı, cumhuriyet, krallık düzenleri geldi geçti .. Cunta yönetim geldi geçti.Hepsinde oturmamışlık vardı.

Tam bu anda şunu düşünmek lazım.Acaba problem sistemlerde mi yoksa halklarda mı ? Ben şunu diyorum, Dünyanın en kurulu düzenine Türkleri yok, en sağlam düzeni oturttur; 50 yıl içinde tamamen bozulur.Türklerin zekasından, kurullara uymayışından, yapısından kaynaklı.Zeki adamlar saçma kurallara uymaz.Sonra alışkanlık kazanır hiç birine uymaz.Zeki adamlar araya adam sokup iş yaptırır.NEyse,

Sonuç olarak problem insanlarda.Ağaçları katletmeyin, hayvanları telef etmeyin ? Arz talep meselesi olabilir.Fakat bu talebi daha düzgün yollardan karşılamak olabilir.Devletin işini çok iyi yapması lazım.Devletin işini iyi yapması için meclise iyi insanların girmesi lazım.Sonuç olarak ; halkın bilinçli olması gerekir ki, meclise sağlam adam girsin, iyi bir devlet olsu ; cezalar, yaptırımlar, ekonomik düzen otursun.

---

Japonyada gördünüz depremde ne panik vardı ne birşey.Toplumsal olarak o kadar sakindiler ki yağma olayları falan ya hiç olmadı ya çok az oldu bize yansımadı.türkiye'de olsa ?? Şimdi sorun insanlar da mı sistemde mi ?

Kapital düzen olasa böyle rahat yaşam olabilecek miydi ? Anneannemler bulgaristanda komünizm sisteminden geldi.biliyoruz nasıl yaşadıklarını.Baskılı rejimleri bilyioruz, diğerlerinide.

Gerçekten ormanda ilkel kabile gibi mi yaşamak istiyorsunuz ? Yada gözünüzdeki kapitalizm düzeni farklı mı ? Nedir karşı çıktığınız noktalar merak ediyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

bişey yazmadan önce bunu izleyin

http://www.imdb.com/title/tt1232207/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=SsgKjVtDsuo&feature=player_embedded

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

hocam ben şimdi buraya bir sürü şey yazardım ama üşenirim ama şunu söyleyeyim yukardaki yazıda kapitalizmin sadece ekonomik tahribatı yazılmıştır.daha geniş bakmaya çalıs.

zararına gelincede şu dunyada olan her bokun nedenidir.

siz özgürlüğü pizama ve terliklerinizi giyip televizyonun karşısına geçmek zannediyorsunuz

Hepimiz Onaylanma Bağımlısı Keşleriz...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

bunlar kapitalizm'in mi yoksa insanlığın mı suçu ? Yada kapitalizmin yerine alabilecek daha iyi olan şey nedir.Yada belirli kısım başka bir düzeni kabul etse, kapitalizm onuda yıkmayacak mı ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

cannfree bunu yazdı:
    -----------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=SsgKjVtDsuo&feature=player_embedded

bak buda güzel bi özet

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mektepli
    mektepli's avatar
    Erkek
    Yaşasın kapitalizm.

We can be more, we can be much more.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

ameros bunu yazdı:

hocam ben şimdi buraya bir sürü şey yazardım ama üşenirim ama şunu söyleyeyim yukardaki yazıda kapitalizmin sadece ekonomik tahribatı yazılmıştır.daha geniş bakmaya çalıs.

siz özgürlüğü pizama ve terliklerinizi giyip televizyonun karşısına geçmek zannediyorsunuz

hocam özgürlük orman içinde ilkel aletlerle hayvan peşinde canını dişine takmakta değil.

Yerine daha iyi bir seçenek varmı ? Yada esas sorun kapitalizm mi kötü insanlar mı ? Yani bana kalırsa sorun kapitalizmde değil insanlarda.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mephisto
    mephisto's avatar
    Erkek
    kapitalizmin en büyük suçu savurganlıktır.. ihtiyaç olmayan veya ihtiyaç fazlası olacak maddeleri bile üretip satmak ve sadece daha da çok satmak, satıp paraya çevirmektir. gelir dağılımında ki eşitsizliğinde en büyük sorumlusu yine kapitalizmdir.. 1 e üretilen bir şeyin 4 e satılması ve kapitalizmin çarkı olan adamların karın büyük bölümünü kendine ayırması buna neden olmaktadır. bu milyar dolarlara sahip adamlarında paraları sadece kağıt üstündedir, o paralarının %1 ile ihtiyaçlarının çok çok çok büyük kısmını karşılayabilirler, kalanı ise onların sadece ilk zengin 1000 insan arasında almasını sağlar. alternatif sistem insan ihtiyaçları ve eşitlik dogrultusunda gelişmelidir.

Issız kuytu köşelerden and olsun ki döneceğiz !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=A_ut93YYZu8&feature=player_embedded

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

ameros bunu yazdı:

hocam özgürlük orman içinde ilkel aletlerle hayvan peşinde canını dişine takmakta değil.

Yerine daha iyi bir seçenek varmı ? Yada esas sorun kapitalizm mi kötü insanlar mı ? Yani bana kalırsa sorun kapitalizmde değil insanlarda.

hocam sen sorunların insanlarda oldugunu söylüyorsun ama insanların neden böyle oldugunu sormuyosun

Toplam Hit: 5570 Toplam Mesaj: 49