Karavan Kiralama İşi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Malum pandemi dolayısı ile insanlar otellerden uzakta ve yeni trendlerden karavan tatilciliği yapmaya başladılar.Bende emlak işinin yanındma hem işim ile ilişkili hemde pasif bir gelir olsun istiyorum.Farklı şehirlerden Antalya'ya gelen kişilere önce karavan kiralamayı sonra bütçeyi yetmeyene ev,yetene ev satma gibi bir projem var :)

Bilindiği üzere karavanlar çekme ve motokaravan oluyor.İlk etapta ortalama 200 250 bin bütçe ayırarak(olunca ayırarak) bir motokaravan almayı ve sonrasında kiralamayı düşündüm.Gerek sektörel tecrübesizliğim gerek ekonomik yetersizliğimin bana verdiği fikre dayanarak düşük gelir ile sabit noktada karavan kiralamak istiyorum...

Antalya'da sahil kenarında  denize sıfır bir ara sokak var.Tahminen 10 15 kadar sürekli sabit duran karavanlar var.Extra ücretli deniz kenarında sabit karavan park alanı var.Oraya çekme karavan'ı sabit kursam gerekli ekipmanı alarak o şekilde kiraya vermeyi düşünüyorum.Başlangıç için ortalama 60-70 bin liralık karavan alarak işe başlamayı planlıyorum.

Araştırdığım kadarı ile sigorta ,muayne(750 kg altı için) yok..Bu şekilde bir iş yapsam resmi prosedür nasıl olmalı ? Yada olmalı mı ? 

Müşteri kısmını işim gereği çok rahat bulabilirim o konuda problem yok sadece merak ettiğim resmi prosedür ve bu işi yaparken dikkat etmem gereken hususlar.

Fikri olan arkadaşları bekliyorum :)

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Antalyada resmi nasıldir bilmem . günlük kiralama için . prosedür baya uzun . maliyeye bildiriyorsun . jandarma yada polise  her kiracıyı kimlik bildirim yapıyorsun . fatura kesiyorsun . sen bu kadar abartma . şikayet eden olmazzsa yap gitsin. yakalanırsan tamam vergiye tabi olacam der işi yapmazzsın . 

işi yaparken 3 büyük sorun var 

1 . temizlik

2 . hırsızlık 

3 . 3 kişi deyip 10 kişi kalmaya çalışıyorlar  ( malüm TR şartları parasını verdimi amına koymadan bırakmıyor   ) 

senn konseptine uygun olarak araçta  - evde - bungolov - çadırda artık her ne ise  

konsept e göre hzmet vereceksin 

3 kişi diyelim . 

tabak . çanak . bıçak .çatal .kaşık . sürahi . yatak . çarşaf. battaniye  . sandalye . masa .   tüm herşeyi vereceksin . 

her müşteri değişiminde bunlar temz bırakılmalı .   burda işe mecbur yedek giriyor . ki zamandan kazanasın hemen çarşaf falan yenileyip . temizlik yapıp yeni gelen giriş yapacak  . 

parası güzel değilse çekilmez  . 

bizimkiler 1 daire yazın günlük kiraya veryor . merak ettiğin bişey varsa sorabilirsin. 

samaccc tarafından 17/Nis/21 23:35 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Düşünmediğim güzel noktalara değimişsin eyvallah :)

Temizlik sorun olmaz gerekirse bir firma ile anlaşır uygun rakama her müşteri için temizletirim.Benim işyerim de aynı bölgede olduğu için sürekli o bölgedeyim bir şeye ihtiyaç oldugu zaman hemen gelebilirim.Hatta içerisinde müşteri olsa bile uzun süreli konaklamalarda otel odası gibi temizlik firmasından personel getirtebilirim.Çarşaf vb hususlar konusunda ben çok titizim hatta gerekirse çarşafları günlük değiştirme şansım var.Yada 3 takım temiz bırakıp diledikleri zaman değiştirebilirler.

İşimden dolayı bir çok müşteri ile muhattap oldugum için müşteri seçme gibi bir şansım olabiliyor.Birde bunu ek iş olarak düşündüğümden vermesemde beni üzmez diyebilirim.

Ben rent a car mantığı ile apaçiler yerine belli kesime hitap etmek istiyorum.İpsiz sapsız adamlar ile uğraşmak pek hoş olmaz.

Evet güvenlik konusunda güzel bir çözüm bulmalıyım.Gerekirse extra güvenlik önlemleri alarak ,hatta dış güvenlik kamerası alarak bu olaya önem vermem gerekiyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

biz yaklaşık 2 yıldır kuzenlerim 6 7 yıldır evini yazlık olarak kiraya veriyor , karavan işinde de bazen düşünüyorum yani güzel birşey ama satın almak çok maliyetli ve bakım istiyor.

yılda bir tatile çıkabilen ortalama gelirli bir bireyseniz da satın almak büyük hata (yaşam tarzı yapanlar hariç ben karavanda yaşamayı değil yılda bir tatile gitmeyi kastediyorum)

kiralamak hem makul hemde tatiliniz bitince ben bu koca şeyi ne yapacağım diye de düşünmezsniz.

benim kendi kafamdaki düşüncelerim kacını ticariye çevirirsin bilmiyorum.

1. kesinlikle 1günlük verme min 1 haftalık olsun adamın işi 5 gün ise bile 1 hafta parasını ödesin işi bitince getirsin daha kısası temizlik vs seni kurtarmaz.

2.karavan demek koy koy gezmek demek bakir koylar demek bu sebeple mümkünse karavana uygun çeşitli güzargahlar içeren bir önerilen güzargah haritası çıkar ve zaman belirt mesela deki şu koy sonra bu koy yapıp şurada yemek yiyin çok iyidir tahmini 1 haftanızı alır , veya başka bir takvim şu bölge bu bölge ama 10 günlük gibi.

hem pazarlamanı kolaylaştırır hemde memnuniyet artar. örnek ben karavan kiralasam bodrum da oturuyorum 1 gün ören 1 gün akbük 1gün akyaka 1 gün datça yapsam 4 gün oldu bile ve datça içinde bile belki 20 tane farklı koy var insanlara tavsiye ver şu koya gidince şurada rakı balık yapın gibi insanları taşvik et.

3. karavan işerisine mümkün olduğunca konfor ekipmanları koy mutfağı tuvaleti düzgün temiz olsun taşınabilir projeksiyon cihazları var mesela bundan koyabilirsin adam gittiği yerde film izlemek isterse açar izler mesela gibi yada bunları ek olarak kiralayabilirsin.

4. yukarıdaki konfor ekipmanlarına ek mesela çocuk var diyelim kiralayacak ailede karavana uygun puset yemek masası bebek yatağı televizyon tarzı şeyleri ekleyebilirsin.

5. kiralayacağın karavanların yakıt tüketimi tarzı şeyleri ekle.

6. bir gelenin bir daha gelmesi için memnun et 7 24 başlarına birşey gelse yada bir sorun olsa senin çözeceğini bilsinler 

aklıma gelirse daha yazarım.

geçenlerde mitsubishi l200 idi sanırım karavan versiyonu vardı hemde kiralama olanağı da var fiyatları bulursam yazarım 

buldum l200 crawler bu karavan tarzından çok kampa gidenler için 

https://www.mitsubishi-motors.com.tr/model/l200-crawler

böyle birşey de kiralayabilirsin.

kamp ekipmanları hamak vb şeyler paket paket yapabilirsin.

PanxeR tarafından 18/Nis/21 00:35 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

biz yaklaşık 2 yıldır kuzenlerim 6 7 yıldır evini yazlık olarak kiraya veriyor , karavan işinde de bazen düşünüyorum yani güzel birşey ama satın almak çok maliyetli ve bakım istiyor.

yılda bir tatile çıkabilen ortalama gelirli bir bireyseniz da satın almak büyük hata (yaşam tarzı yapanlar hariç ben karavanda yaşamayı değil yılda bir tatile gitmeyi kastediyorum)

kiralamak hem makul hemde tatiliniz bitince ben bu koca şeyi ne yapacağım diye de düşünmezsniz.

benim kendi kafamdaki düşüncelerim kacını ticariye çevirirsin bilmiyorum.

1. kesinlikle 1günlük verme min 1 haftalık olsun adamın işi 5 gün ise bile 1 hafta parasını ödesin işi bitince getirsin daha kısası temizlik vs seni kurtarmaz.

2.karavan demek koy koy gezmek demek bakir koylar demek bu sebeple mümkünse karavana uygun çeşitli güzargahlar içeren bir önerilen güzargah haritası çıkar ve zaman belirt mesela deki şu koy sonra bu koy yapıp şurada yemek yiyin çok iyidir tahmini 1 haftanızı alır , veya başka bir takvim şu bölge bu bölge ama 10 günlük gibi.

hem pazarlamanı kolaylaştırır hemde memnuniyet artar. örnek ben karavan kiralasam bodrum da oturuyorum 1 gün ören 1 gün akbük 1gün akyaka 1 gün datça yapsam 4 gün oldu bile ve datça içinde bile belki 20 tane farklı koy var insanlara tavsiye ver şu koya gidince şurada rakı balık yapın gibi insanları taşvik et.

3. karavan işerisine mümkün olduğunca konfor ekipmanları koy mutfağı tuvaleti düzgün temiz olsun taşınabilir projeksiyon cihazları var mesela bundan koyabilirsin adam gittiği yerde film izlemek isterse açar izler mesela gibi yada bunları ek olarak kiralayabilirsin.

4. yukarıdaki konfor ekipmanlarına ek mesela çocuk var diyelim kiralayacak ailede karavana uygun puset yemek masası bebek yatağı televizyon tarzı şeyleri ekleyebilirsin.

5. kiralayacağın karavanların yakıt tüketimi tarzı şeyleri ekle.

6. bir gelenin bir daha gelmesi için memnun et 7 24 başlarına birşey gelse yada bir sorun olsa senin çözeceğini bilsinler 

aklıma gelirse daha yazarım.

geçenlerde mitsubishi l200 idi sanırım karavan versiyonu vardı hemde kiralama olanağı da var fiyatları bulursam yazarım 

buldum l200 crawler bu karavan tarzından çok kampa gidenler için 

https://www.mitsubishi-motors.com.tr/model/l200-crawler

böyle birşey de kiralayabilirsin.

kamp ekipmanları hamak vb şeyler paket paket yapabilirsin.

Güzel fikirlerin için çok tşk ederim hocam..

1-Evet kesinlikle katılıyorum kısa vadeli oldugu zaman her problem olabiliyor.

2-Ben ilk etapta motokaravan araştırdım,sosyal medya'da karavan kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri okudum ve anladım bu bu iş tek karavan ile olmuyor.Örnek olarak Antalya'dan çıktı Aydın yolunda arıza yaptı.Arıza motor gibi yerdense büyük problem var demek.O kişiye ikame araç vermem gerekiyor o şansım yok.Otelde konaklama imkanı vermem gerekiyor otel rakamları ortada.O açıdan bakımlı modern araç olması gerkeiyor.Ona şu an bütçem yetmediği için sabit karavan ile işe başlamayı planlıyorum.Sonrasında irili ufalı motokaravan a dönme planım var

3-Kesinlike otel konforunda bir karavan yapma planım var(ileride).Malum Antalya bu alanda imkanı bol olan bir bölge.Güzel reklam ile güzel kitlelere ulaşılabileceğini düşünüyorum.3 lira fazla olsun ama insanlara konfor sunabilmek gerekiyor.

4-Evet burasıda cok önemli.Özellikle küçük ama işlevsel aletler ile o işi desteklemek gerekiyor.

5-Kurumsal rent a car firmaları genelde full depo verip full depo alıyorlar.Ancak o iş bizim gibi yeniler için zor bir iş diye düşünüyorum.Az yakıt ile başlamak daha uygun olacak gibi.

6-Evet 12 gün kal 10 gün öde gibi bir kampanya yapılabilir.Bu işte karavancıların sosyal medyalarını kullanmayı düşnüyorum.Karavancı kişiler genelde olgun,benliği oturmuş kişiler oluyor.Güzel hizmet verilirse güzel sonuç alınacağını düşünüyorum.

O tarz araçlar su an beni aşıyor ama ilerleyen dönemlerde değerlendirilebilir hocam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

fikir güzel lakin; Karavan kiralama işinde eğer araçla beraber yapıcaksan ADAMA anahtarı verip buraya git şuraya gitme diyemezsin bu kısıtlama Aşırı saçma olur aq, güzergahını senin belirlediğin rota anca Rallilerde olur varsa böyle mecaracı bir şey yapmak aklında bu olabilir.

2. - 5 yaş altı olucak şekilde araç seçilmeli yoksa devlet baba öyle bir vergi geçiriyorki feleğin şaşıyor. bu sebeple ne araç olucaksa 5 yaş üstü tercih edilmeli!

3.ortalama bir araç maliyeti (130M) içine yapacağın masrafta 50 -60M olarak geçiyor tabi bunda kısıtlamaya gidersin aracı 80-90 civarı bulup (ısıtma sistemi webasto gibi) takmazsın ama sadece yazın kiralarsan bu işe yarar araç sürekli yaz-kış hizmet vericekse kısma işi biraz yaş müşterilerle papaz olursun.

4.sabit Yerin varmı varsa şurayı incelemeni tavsiye ederim. https://www.pingalacamp.com/ araç işine girmektense bu daha iyi zira usta falan olsan sürekli karavan yaparsın yanında kirayada girersin ama diğer  türlüsü biraz eziyet.

Living Death
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

sen bırak karavanı .

develet arazisi yokmu 2B  çökelim senle ortak 

üstüne bakarız :D

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tiny houseları araştır hocam asıl trend tiny house...

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

ölü fikir kankim

kızma bana

Kurtlar tasma takmaz....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    ArmadA bunu yazdı

fikir güzel lakin; Karavan kiralama işinde eğer araçla beraber yapıcaksan ADAMA anahtarı verip buraya git şuraya gitme diyemezsin bu kısıtlama Aşırı saçma olur aq, güzergahını senin belirlediğin rota anca Rallilerde olur varsa böyle mecaracı bir şey yapmak aklında bu olabilir.

2. - 5 yaş altı olucak şekilde araç seçilmeli yoksa devlet baba öyle bir vergi geçiriyorki feleğin şaşıyor. bu sebeple ne araç olucaksa 5 yaş üstü tercih edilmeli!

3.ortalama bir araç maliyeti (130M) içine yapacağın masrafta 50 -60M olarak geçiyor tabi bunda kısıtlamaya gidersin aracı 80-90 civarı bulup (ısıtma sistemi webasto gibi) takmazsın ama sadece yazın kiralarsan bu işe yarar araç sürekli yaz-kış hizmet vericekse kısma işi biraz yaş müşterilerle papaz olursun.

4.sabit Yerin varmı varsa şurayı incelemeni tavsiye ederim. https://www.pingalacamp.com/ araç işine girmektense bu daha iyi zira usta falan olsan sürekli karavan yaparsın yanında kirayada girersin ama diğer  türlüsü biraz eziyet.

Yok hocam ben ilk etapta sabit nokta çekme karavan olarak düşünüyorum.İşi öğrendikce işi büyütmeyi planlıyorum.Çekme karavan herşeyden ziyade kaza riski çok yüksek oldugunu düşünüyorum(acemi şöförler için)..Ortalama 1 motokaravan 200 bin oldgunu düşünürsek cok riskli işler.Ancak başlangıç olarak çekme karavavan düşünüyorum.Tam bahsettiğim bölge burası

https://www.youtube.com/watch?v=XxMJqikDIhU video linkte

SaNaL_AjaN tarafından 20/Nis/21 20:19 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

sen bırak karavanı .

develet arazisi yokmu 2B  çökelim senle ortak 

üstüne bakarız :D

Başkan o işlerden hiç çakmıyorum yaa :D Ama Antalya'da varsa işe yarar yer çökelim :D

Toplam Hit: 1571 Toplam Mesaj: 14
antalya karavan antalya karavan