folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Karbon Fiber Malzeme Hakkında Bilgi Arıyorum

Karbon Fiber Malzeme Hakkında Bilgi Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Arkadaşlar karbon fiber malzeme temini ce işlenmes hakkında biraz bilgiye ihtiyacım var

Temini ..(izmir`de ) işleme metodları prosesleri nasıl oluyor?..

Öncelikle bir arkadaşıma protez çalışacağım.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

biz zirai hasat makinalarında yedek parça sarf malzeme olarak satmak üzere 3 senedir çinden karbon fiber levhalar getiriyoruz.

hammadde türkiye de yok diye biliyorum.

işleme teknoloji si ilgili de bizim ihtiyacımızı karşılamadı ama izmir kemalpaşa da bir fabrika var diye biliyorum.

senin tam olarak ihtiyacın olan nedir ?

kendinize ayığ olunuz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Protez olarak br alt bacak düşünüyorum..  Malzeme nasıl kalıplanır ya da kumaş kibi olduğu için kalıba sarılır..

Yani şekil verme kesme kıvırma şeklini koruması için kimyasal termik meknik ne işlemler  nasıl yapılır fiber var fiber var 

Alıp haa bu bizim amacımıza uygun değilmiş olmasın yani.. Balık avlamayı seviyo arkadaşım örneğin deniz suyunda çözünür olmasın yani

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

Malesef yardımcı olamayacağım o halde.

Karbon Fiberin binlerce karışım ve teknikten oluşan bir kütüphanesi olduğunu biliyorum.

üretim teknikleri de farklılık gösteriyor.

biz düz yuvarlak levhalar çektiriyoruz. çinli bildiğim kadarıyla bunun için pultrüzyon ismi verilen bir teknik kullanıyor. sıcak kalıptan malzemeyi geçiriyor. ve sonra çıkarıyor. a

ama öbür türlü şekil verme işlemleri için mutlaka farklı bir prosesler mevcuttur.

yardımcı olamadığım için üzgünüm kolay gelsin

kendinize ayığ olunuz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

Neva kompozit var bir ara

yarın satın alma bölümü ile konuşurum bizimkiler yurt dışından alıyor ama Tr de satılan yer vardır .

edit: işleme metodu derken istersen ıslak serim yaparsın veya Vacum Bag metodu ( lato ( lay-up tool ) 'ya serim yapar otoklavda pişirirsin otoklav derecesi ve basıncı fiberin içerisinde bulunan reçine oranına göre belirlersin ) yüksek olasılıkla data sheet te yazar fiberin 

ama sadece karbon koyarsan çok esnemez protez ise ilk kat ve son kata fiberglass koyarsın 0 yönlü 

csr288 tarafından 17/Eyl/18 19:27 tarihinde düzenlenmiştir

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Protez olarak br alt bacak düşünüyorum..  Malzeme nasıl kalıplanır ya da kumaş kibi olduğu için kalıba sarılır..

Yani şekil verme kesme kıvırma şeklini koruması için kimyasal termik meknik ne işlemler  nasıl yapılır fiber var fiber var 

Alıp haa bu bizim amacımıza uygun değilmiş olmasın yani.. Balık avlamayı seviyo arkadaşım örneğin deniz suyunda çözünür olmasın yani

Hocam farklı üretim yöntemleri var önemli olan kalıp. Kalıp olduktan sonra çok detaylı bir ürün değilse elle yatırma ile üretebilirsin. Çok zor bir iş değil deniz suyuna dayanıklılık noktasında Glass Fiber yani cam lifi öneririm onun haricinde öğrenmek istediğin bir şey olursa sorabilirsin .

De Get Yalan Dünya...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek
    AciyaGulmek bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Hocam farklı üretim yöntemleri var önemli olan kalıp. Kalıp olduktan sonra çok detaylı bir ürün değilse elle yatırma ile üretebilirsin. Çok zor bir iş değil deniz suyuna dayanıklılık noktasında Glass Fiber yani cam lifi öneririm onun haricinde öğrenmek istediğin bir şey olursa sorabilirsin .

ıslak serim ile kalıp yapılabilir sonrasında illa prepreg ile üreteceksen otoklava ıhtıyacın olacak 

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    AciyaGulmek bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı

Hocam selamlar, konuyu hortlattim ama yeni konu açmak istemedim. 

Karbon fiberden basit parçalar yapmak istiyorum, kalıp için çözüm buldum lakin gerekli malzemeleri Türkiyede nereden alabilirim bir fikrim yok. Google da Türkçe aratinca sadece karbon fiber desenli kaplama ürünleri çıkıyor, hiç yapan yok.

Youtu.be daki yabancılarin once cam elyafi, sonra karbon fiber rengindeki siyah bezi serip üstüne reçine falan sürüp yaptıkları şekilde basit parçalar üretmek niyetindeyim. Adamlarin kullandığı ürünleri aratinca da Türkiye de bir sonuç bulamıyorum. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle merhaba. Elimden geldiğince dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım. 

Senin öncelikle 3D modele ihtiyacın var. Arkadaşının bacağına takılacak kısım vb. bunların 3D datalarına ihtiyaç var.

Daha sonrasında bu 3D datayı köpük malzemeden cnc de işletiyorsun. Ya da basit bir geometri ise kendinde elle yapabilirsin.

Elinde fiili bir model olduktan sonra köpük modelden dişi kalıp alırsın. Bu dişi kalıp çok daha ucuz olan cam elyaf ile olsa daha makbul olur. Hatta karbon fibere de ihtiyacın yok, protezi de cam elyaftan yapabilirsin biraz daha ağır olur ama daha ucuza imal edebilirsin cam elyaf ile. Kalıplama konusu karmaşık geometrilerde biraz sıkıntı. Ters açı kalmayacak vb. bunun için bir ustaya ihtiyacın olabilir.

Sonrasında elde ettiğin dişi kalıbın içine wax / kalıp ayırıcı sürmelisin. Daha sonra içine karbon kumaşları kesip yatırırsın (bunun için özel spreyler var, karbonu kalıba tutturuyorsun ve kaymıyor, tavsiye ederim).

Epoksi - kürleştirici ya da Polyester - kürleştirici karışımını karbon fiberin üzerine fırça yardımı ile yedirirsi. Bu kısım biraz ustalık isteyebilir. 

Sonrasında reçinenin kürleşmesini bekleyeceksin. Biraz daha iyi sonuç alabilmek için istersen vakum poşetleme yöntemini kullanabilirsin. 

Şimdilik bu kadar anlatabiliyorum fakat elimden geldiğince yardımcı olurum.

Not: protezin kırılmaması için sonlu elemanlar analizi ile analiz etmekte fayda var. Bazı ince ayar noktalarına ayarlanabilir somun - cıvata ile birşeyler yapılabilir.

EDIT: Diğer mesajları, konunun tarihini hiç okumadan atladım.

EDIT2: Tetraktis Kompozit şirketi var http://tetraktiskompozit.com.tr/

Yönlendirdiğimi söylerseniz yardımcı olur arkadaşlar

Dryrock tarafından 03/Şub/19 22:03 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

https://www.kompozitshop.com/ 

yapılmak istenen işlemin detaylarını belirtirseniz ona göre imalat yöntemi önerebilirim. önerebiliriz vs vs 

Ben kompozit üzerine çok çalıştım istemediğin kadar çok bilgiye boğabilirim ama sıfırdan ders verir gibi anlatamam çok üşengecim onun için asdfasf

Bitirme tezim kompozitler üzerine yeni bi çalışma hakkındaydı öyle söylüyeyim. 

Şimdi uykusuzum ama eğer doğru anladıysam, ki hiç anlamamamışsam bile karbon fiber cam elyafla çok karıştırılır, elyaf epoksiyi rahatça bünyesine katabiliyorken karbona zorla emdirtilir, elle yatırılmaz o yüzden karbon. 

Bütçeni yazmanı tavsiye ederim çünkü çok pis bir etken malesef bu konuda. 

Çok sıkılıyom
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    SweetyVolty bunu yazdı

https://www.kompozitshop.com/ 

yapılmak istenen işlemin detaylarını belirtirseniz ona göre imalat yöntemi önerebilirim. önerebiliriz vs vs 

Ben kompozit üzerine çok çalıştım istemediğin kadar çok bilgiye boğabilirim ama sıfırdan ders verir gibi anlatamam çok üşengecim onun için asdfasf

Bitirme tezim kompozitler üzerine yeni bi çalışma hakkındaydı öyle söylüyeyim. 

Şimdi uykusuzum ama eğer doğru anladıysam, ki hiç anlamamamışsam bile karbon fiber cam elyafla çok karıştırılır, elyaf epoksiyi rahatça bünyesine katabiliyorken karbona zorla emdirtilir, elle yatırılmaz o yüzden karbon. 

Bütçeni yazmanı tavsiye ederim çünkü çok pis bir etken malesef bu konuda. 

Abi bütçemi maliyete gore ayarlamaya calisicam. Maket uçak yapmak istiyorum YouTube da bir adam var, strafor dan uçağın şeklini verip ortasına karbon fiber den bi gövde yapıyor yük taşıması için. Altına beyaz bir kumaş (sanırım cam elyaf) koyup sonra üstüne 3/5 kat o siyah karbon fiber kumaşın dan serip aralara bişeyler sürüyor kuruduğunda sapasağlam bişey çıkıyor ortaya. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 2266 Toplam Mesaj: 15
protez karbon fiber