folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Kasnaklar Ve Tork Arttırımı?

Kasnaklar Ve Tork Arttırımı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

şimdi resimdeki kasnaklarda görüldüğü gibi

1. resimde giriş kasnağı 10 diş ve buna baglı olan motor 1 birim tork üretiyor diyelim, 2. kasnakta 70 diş olduğu için tork 7 kat artmış oluyor doğru mudur?

2. resimde ilk giriş kasnağı 10 diş 1. cıkıs kasnağı 70 ve gene torku 7 birime yükselttik diyelim 1. cıkıs kasnagına baglı olan kasnak ile 2. çıkış kasnağındaki tork 49 birim mi olur, 14 birim mi yoksa bambaşka bişey mi? :D

teşekkürler

destination@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

hocam şimdi 10 yaşımda 21 vites bir bisikletim vardı. tamamen ordan yola çıkarak über profesyonel analiz yapacam şimdi. :D 

birinci şekilde bisiklet birinci viteste. yokuş filan çıkarken daha kolay olurdu. ama hız çok azalırdı. tork artardı ama. 

ikinci şekil de sadece gücü aynı oranda iletir. sonuçta 70 dişlinin merkezindeki küçük dişli de gücü veren dişli ile aynı anda tamamlıyor dönüşünü. ama 70 lik dişli 210 luk bir dişliye bağlansa hız iyice düşer ama tork 3 kat artar gibi. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

şimdi resimdeki kasnaklarda görüldüğü gibi

1. resimde giriş kasnağı 10 diş ve buna baglı olan motor 1 birim tork üretiyor diyelim, 2. kasnakta 70 diş olduğu için tork 7 kat artmış oluyor doğru mudur?

2. resimde ilk giriş kasnağı 10 diş 1. cıkıs kasnağı 70 ve gene torku 7 birime yükselttik diyelim 1. cıkıs kasnagına baglı olan kasnak ile 2. çıkış kasnağındaki tork 49 birim mi olur, 14 birim mi yoksa bambaşka bişey mi? :D

teşekkürler

Hocam mantığın doğru ancak unutmaman gereken birşey var (bkz. Lise 1 Fizik dersi Basit Makinalar) ya yoldan ya güçten, birini kazanır birini kaybedersin. Senin sistemde torku 49 katına çıkarırsın ama motor 50 cmlik dönüş yaptığında son kasnak da 1 cmlik dönüş yapmış olur daha. Eğer işini bu şekilde görüyorsa problem yok. Pathfinderin hesap bisiklette nasıl yokuş çıkarken tork artıp hız azalıyordu aynen o.
    Bu arada @PathfindeR00 ikinci sistem doğru, orta kasnak göbekten birbirine bağlı ise eğer beraber döner ve güç X7 X7 = X49 olur, orada hatan var sanırım, bir bak gene konuşalım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

hocam şimdi 1 birim zamanda 10 diş çeviriyor birinci motor çarkı tamam. 70 lik çark da 10 diş döndü, turunu tamamlamasına 60 dişi var daha. ama merkezindeki çark da 7 de 1 i oranında dönecek. hız azalır ama tork artar doğru. ben tork olarak bakmadmışım tur tamamlama, hız olarak bakmışım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

@PathfindeR00 evet hocam kaldıraç mantığı biliyorum onda problem yok ben sadece hesabı merak ediyorum

@TheBattal evet biliyorum hocam rpm düşücek ama önemli değil zaten

1 birim torku 49 katına çeviremek için 490 diş ve 10 diş 2 kasnaktansa böyle bir sistem daha ufak boyutlu ve bulması kolay oldugu için soruyorum

destination@tahribat.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

@PathfindeR00 evet hocam kaldıraç mantığı biliyorum onda problem yok ben sadece hesabı merak ediyorum

@TheBattal evet biliyorum hocam rpm düşücek ama önemli değil zaten

1 birim torku 49 katına çeviremek için 490 diş ve 10 diş 2 kasnaktansa böyle bir sistem daha ufak boyutlu ve bulması kolay oldugu için soruyorum

Tamam o zaman hesap bu, ama dediğim gibi motorun sana gereken devrin 50 katı dönecek ona uygun RPM li motor seçersen problem yaşamazsın

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

mercedes kompressorun mu var hoca?

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

mercedes kompressorun mu var hoca?

yok hocam :) fordum var turbolu :F

destination@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

çevrim oranı İ= n çıkş / n giriş olarak tanımlarsan n= devir / saat ya da sn neyse  ya da doğrudan dönüş sayısı

i1= Z1gir/Z1 çıkış [ z diş sayısı ]

İ2=Z2 gir / Z2 Çıkış

İ eş değer = i1 Xi2

=1/7 x 1/7 =1/49

hız 49 kat düşer, tork 49 katına yükselir

ltcelik tarafından 03/Şub/21 21:43 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

49,

Hız hesabına bakar hocam, ne kadar yavaşlıyorsa o kadar tork artar.

Benim hiçbir şey umrumda değil..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Erkek

Ben bu videoyu çok sevmiştim:

https://www.youtube.com/watch?v=6tpatrlY1IY 

Toplam Hit: 1316 Toplam Mesaj: 19
kayış dişli tork