folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Katil Kene Bir Can Daha Aldı, Kene Nedir? Nasıl Çıkarılmalı? Kene Kaşığı?



Katil Kene Bir Can Daha Aldı, Kene Nedir? Nasıl Çıkarılmalı? Kene Kaşığı?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  stillalive
  stillalive's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Mart/2007
  Erkek
  Kene%20bir%20can%20daha%20aldı!
  Kene bir can daha aldı!

  Havaların ısınmasıyla kene yeniden hortladı. Bir can daha aldı.

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde kenenin ısırdığı kadın hayatını kaybetti.

  Karabük'ün Eskipazar ilçesi Kuzuören köyünde oturan F.D'yi 9 Mayıs 2008 tarihinde yaylada kene ısırdı.

  İlçedeki hastaneye kaldırılan F.D, daha sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. F.D, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   

   

   

   

  Kene

  Kene (Ixodoidea), eklem bacaklıların örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından kan emici ve gözsüz bir dış parazittir. İnsan, koyun, köpek, kedi, deve gibi canlıların derilerine yapışarak kanlarını emer. "Asıl kene" olarak bilinir.

  Ayrı eşeylidir ve yumurta ile çoğalır. Dişi yumurtalarını yaprak, çöp veya hayvan kılları arasına bırakır. Gelişimlerinde metamorfoz vardır. Yumurtalarından üç çift bacaklı larvalar çıkar. Bunlar bir pupa devresi geçirerek 8 bacaklı nimfalara (tam gelişmemiş yavrular) dönüşürler. Nimfalar da bir pupa safhası geçirdikten sonra ergin hale gelirler. Larva ve nimfalar genellikle kertenkeleler üzerinde, erginler ise insan, koyun, sığır, köpek gibi memeliler üzerinde parazit yaşarlar.

   

  Kanı%20emen%20kene%20orijinal%20halinden%20onlarca%20kat%20daha%20büyür

  Kanı emen kene orijinal halinden onlarca kat daha büyür

  Vücutları başla kaynaşmış bir göğüs ve torba biçimli dişi 11-12 mm'ye kadar sişer. Erginlerinde dört çift bacak bulunur. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler.

  İyice şiştikten sonra kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşır, ot veya ağaçlara tırmanırlar. Ön ayaklarının uçları dokunma ve koku alma için özelleşmiştir. Ormanlarda bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiği takdirde üzerine düşüp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emer. İlk iki bacak çifti öne, son iki çifti geriye yönelmiştir. Bugün 889 kene türü bilinmektedir. Kenelerin hepsi zararlı, parazit ve kör değildir. Sığır ve köpek kene türleri gözlüdür. Insan ve ehil hayvanlarda parazit yaşayanlar çeşitli hastalık mikroplarını bulaştırdıklarından sağlık bakımından zaralıdır.ve bir çok bakteri de üretmektedir. 

   

  Kenenin Çıkarılması

  Kan emen bir keneyi deriden söküp atmak hastalık bulaşma riskini artırdığından oldukça tehlikelidir. Çünkü çıkarılmaya çalışılan kene midesinde bulunan, mikrop ve bakterilerle dolu kanı tekrar geriye bosaltır.

  Kene Penseti

  Batı avrupa ülkelerinde halk kene ve keneden bulaşan hastalıklar konusunda oldukça duyarlıdır. Bu yüzden kenenin zararsızca çıkarılmasını sağlayan özel bir penset geliştirilmiştir. Bu aracın ülkemizde piyasada olup olmadığı bilinmemektedir.

  Kene Kaşığı

  Keneye bağlı hastalıkların en yaygın olduğu ülkelerden olan Amerika'da keneyi döndürmeden kolayca ve güvenli bir şekilde çıkarmaya yarayan özel bir kaşık geliştirilmiştir kene kaşığı. Bu araç özel şekli sayesinde ulaşılması güç olan kasık ve eklem yerleri gibi bölgelere yapışan kenelerin kolayca çıkarılmasını sağlar.

  Elle Çıkarma

  Kene%20kaşığı
  Kene kaşığı

  Elle Çıkarma

  Kene'yi kesinlikle kendiniz çıkarmaya çalışmayın ve en kısa sürede uzman bir sağlık görevlisi tarafından çıkarılmasını sağlayın.

  Eğer herhangi bir araç ya da doktor imkanı yoksa kene el ile şu şekilde çıkarılmalıdır: Bir parmağınızın ucunu biraz tükürük ile nemlendirin ve bu sekilde kenenin etrafında çok hafif bastırarak daireler çizin. Bir kaç dakika sonra kene kendiliğinden çıkacaktır. Kene kendini bırakır bırakmaz derhal tırnaklarınızın ucu ile tutarak alın, aksi takdirde kene baska bir yere tekrar yapışacaktır. Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol ile temizleyin. Eğer kene uzun süre yapışık kaldı ise derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun kene ısırması ile geçen hastalıklarda tedaviye erken başlanılması hastalıktan kurtulma şansını artıracaktır.

  Bunun dışında, keneyi çekmek, ezmek, alkol ya da başka bir sıvı ile çıkmasını sağlamak gibi herhangi bir fiziki ya da kimyevi yöntem uygulamayın ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidin ve uzman bir kişi tarafından ciltten çıkarılmasını sağlayın. Sakın unutmayın ki kene ölüme sebep olabilen bir parazittir.eğer çıkarmaya çalışırsanız kötü sonuçlara yol açar.

  Kene%20Penseti
  Kene Penseti

   

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kene


  Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Demodor
  Demodor's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  bu nalet şey yüzünden insanlar piknik alanlarına gitmeye korkar oldu ya

  VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  NighT-7
  NighT-7's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Ağustos/2005
  Erkek
  bu çok tehlikeli gıcık bişe ya. Şimdiye kadar hiç kene olayım olmadı inş olmaz da.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  WarninG_ErroR
  WarninG_ErroR's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 21/Haziran/2007
  Erkek

  Bu keneler yeni çıktı sanırım . Bizim yaylada koyunların üstündeki keneleri ellerimizle koparıp taşla ezerek kan çıkartıp fantazi yapardık ama bunlar tehlikeli dikkatli olmak lazım ... Yoksa bunların fantazilerine kurban gidebiliriz .


  helikopter kiralayıp norveçli üstsüzleri görsel taciz edesim var.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  skyvalet
  skyvalet's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Ağustos/2005
  Erkek
  Benim tahminim bu genleriyle oynanmış keneler çünkü keneler bildim bileli zaten otların içinde olan böceklerdi hatta babam her ava çıktığında bi sürü keneyle gelirdi şu ana kadadr hiç böle bi sorunda olmamıştı.ilgin.????

  Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur. M.K
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iQsuz
  iQsuz's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Nisan/2008
  Erkek
  yarın arkadaşlarla kemerburgaza mangala gidiyoruz bizide ısırmasın bu ibneler
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ExcaliburTBT
  ExcaliburTBT's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Aralık/2005
  Erkek
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  snnyk
  snnyk's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Mayıs/2007
  Erkek
  ExcaliburTBT bunu yazdı:
  -----------------------------

  -----------------------------


  hangisi daha tehlikeli acaba :|

  snnyk.com - code is poetry all that i know...
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  skyvalet
  skyvalet's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Ağustos/2005
  Erkek
  Tayyip dedinizde byler bugün limanarkasındaydık oturduk keyif yapıyoduk karı kız filan konuşuyoduk ordan akp ye geldik.yanda bi abi varda 30-40 yaşlarında dertleştik insan ilk sevdiini alamaz bnde alamadım filan dedi.nyse akp ye geldik lan bunlara kim oy verdi diıo dükkanımı kapattım iflas ettim aha bak bi lüksümüz limanda oturup denize bakmam filan dedi bi dertleştik adamla nie anlattın demeyin içimden geldi.

  Muhtaç olduğun kudret,damarlarındaki asil kanda mevcuttur. M.K
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zndmn
  zndmn's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Eylül/2007
  Erkek
  arkadaşlar salı günü topluca pikniğe gidiyoz hakkınızı helal edin gidipte dönmemek var...=P

  Ya devlet başa, ya kuzgun leşe...
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  musty28
  musty28's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Eylül/2007
  Erkek
  verdiğin bilgiler için saol kardeş.

  Ses Etme Hallederiz
Toplam Hit: 2526 Toplam Mesaj: 15