folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Kilitli (Sifreli) Harddisk Problemi..

Kilitli (Sifreli) Harddisk Problemi..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtgezgini
    tbtgezgini's avatar
    Erkek

Merhabalar;

Toshıba A500 1-CO marka model bir laptop var elimde. biostan buna bir şahıs şifre koymuş.açılışta toshıba yazısından sonra bios ekranı şifre istiyor HDD pasword adı altında ve doğal olarak makineyi açamıyorum:)

kısaca hdd yi başka bilgisayarda takıp biçimlendirme windows yükleme 3. part bir kaç programla çözmeye çalışsamda sonuç nafile. varmıdır bunun bir detayı çözümü hocalar. 

aynı hddden bulup onun kartı ile değiştirerek veya yeni hdd almak dışında varmıdır bir çözümü denemeye açığım :)

edit: google amcadan baktıgım bılgıler dahılınde pek bır yol kat edemedım. mesela http://forum.donanimhaber.com/m_28172225/tm.htm

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

hdd nin fremwiresini güncellemen lazım boot bin dosyaysını sifreleme oraya yapılıyor eskı bootu sılı yenı boot yazman lazım hdd hango markaysa onu sıtesınden aracları bulursun

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ERERESEL
    ERERESEL's avatar
    Erkek

Hocam aynı durum bir arkadaşımın başına gelmişti, çözemedik, Hdd değiştirdik. Çözüm önerileri konusunda bakmak istersen.
    http://www.tahribat.com/Forum-Hdd-Sifre-Problemi-128975/  

Bir yalanın öyküsü bin gece söylenir.Bir doğru için yardan da serden de geçilir.Hile bir zehirdir,kıvrandırır kişiyi.Hile ile iş gören mihnet ile can verir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Bu bios şifrelerinde anakartın pilini çıkarıp bi süre bekleyince 5 dk mı 1 dk mı neyse,şifre kalkmıyor muydu,çok sallamışta olabilirim ama bi dene zararsız:)

He 2. fikrim bunu 3.sınıfa giderken başarmıştım:)Benm anakartımda(hepside öyle olabilir) şöyle bişey vardı önce biosun giriş ekranı varya f12 ye basınca mı ne girdiğimiz oraya şifre koyuyodun sonra hdd'e şifre koyabiliyodun bios ayarlarında yani biosa şifre koymadan hdd'e bişey yapamaıyodun.Buraya kadar anlatabilmişimdir inşallah

ÖZETLE YAPICAĞIN:bios ayarlarına gir f12 mi neyleyse ordan hdd'i değil bak zaten bilmiyosun,bios'un şifrelemesini kaldır hdd otomatik kalkıyor zaten,biostan çık ve HDD yeniden senin:)geçmiş olsun

_ICEMAN_
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hirenboot cd ile bios şifresini ortadan kaldıraiblirsin yada o hh sök başka pc usb kasa ile bagla yok gözükmüyr içindekiler diyorsanda o get databack vb .. yazılımlarla tarat bi ihtimal işine yarar fw güncellemesi yaparakta denebilirsin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

hallederi_55 bunu yazdı:
    -----------------------------

Bu bios şifrelerinde anakartın pilini çıkarıp bi süre bekleyince 5 dk mı 1 dk mı neyse,şifre kalkmıyor muydu,çok sallamışta olabilirim ama bi dene zararsız:)

He 2. fikrim bunu 3.sınıfa giderken başarmıştım:)Benm anakartımda(hepside öyle olabilir) şöyle bişey vardı önce biosun giriş ekranı varya f12 ye basınca mı ne girdiğimiz oraya şifre koyuyodun sonra hdd'e şifre koyabiliyodun bios ayarlarında yani biosa şifre koymadan hdd'e bişey yapamaıyodun.Buraya kadar anlatabilmişimdir inşallah

ÖZETLE YAPICAĞIN:bios ayarlarına gir f12 mi neyleyse ordan hdd'i değil bak zaten bilmiyosun,bios'un şifrelemesini kaldır hdd otomatik kalkıyor zaten,biostan çık ve HDD yeniden senin:)geçmiş olsun

senin söylediğin, bios şifreleri için geçerlidir. hdd şifreleri için değil.

hdd şifreleri boot sectore yazılıyor. vesteldeyken koyduğumuz hdd şifrelerinin kırılabilme yollarını baya araştırmıştım. hiç bir şekilde resetlenemiyordu. firmware upgrade denemiştim ben yememişti. ama bu senin diskin yemiyeceği anlamına gelmez. bir dene. bu gibi durumlar için üreticiler (laptop üreticileri) bir aparat yapıyorlar. açılışta pil yatağına takıyorsun ve lapyobu açınca şifre resetleniyor. ama bunu laptobun ana servislerine yolluyorlardı her servisinde elinde olan bişey  değil. toshiba servisiyle bir görüş derim ben.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    falcon
    falcon's avatar
    Erkek

Hocam veri kurtarma işiyle ilgilendiğimi konu açarak belirtmiştim daha önce

Disk şifreleme olayında her notebook üreticisinin kendi şifre kırma programı var 

Fakat bazı durumlarda şifreleri kırabildiğim zamanlarda oldu

Firmware yada low level formata falan hiçbirisini yemez hdd deneyip zaman kaybı yaşamayın ben çok denedim 

Çözemediğimizde oldu Bulunduğun şehirdeki toshiba servisine götür 2 dakikada çözerler fakat 100tl gibi bi ücrette alabilirler

100 Tl ücret verene kadar gidip yeni disk alrıım diosanda sen bilirsin 

Disk şifrelemesini çözmek için biçok yöntem denedik linux un 8-10 sürümü macos falan hicbirisi yemedi 

Ama dediğim gibi bazı durumlarda çözülebiliyo

Vurur yüze ifadesi Hyper-V sistemcilerin bitanesi
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Harddisk'i başka bir pc ye harici gibi bağla içindeki belgeleri al bas formatı gitsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

yunusdogan bunu yazdı:

Harddisk'i başka bir pc ye harici gibi bağla içindeki belgeleri al bas formatı gitsin.

hdd şifresi bu  bios şifresi değil :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtgezgini
    tbtgezgini's avatar
    Erkek
    Tavsiyeler için teşekkürler halen çözülmedi teknik destek almak zorundayız anlaşılan servisten :))

...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asker
    Asker's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    http://www.hddunlock.com/drives/ seagate se ucretsizde kurtarilabiliyo bak netten seagate master password unlock diye
Toplam Hit: 9645 Toplam Mesaj: 11