Kira Depozitosunun İadesi Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

2021 tarihinde toplam 5000 lira 2 kira depozitosu vermistim.

Suan kiram 10000 lira , cikarken guncel 2 kira bedeli (20000) mi almaliyim ? yoksa sozlesmede yazan 5000 lira mi ?

2020 sonrasi sozlesmeler icin degisiklik mi olmus? ref linki asagida

------

https://www.erdemakcay.av.tr/konut-ve-catili-isyeri-kiralamalarinda-depozito-guvence-iadesi/

01/07/2020 tarihinden sonra yapılacak konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde güvence bedeli belirlenirken emredici yasa maddesine uymak gerekecektir. Buna göre:

Güvence yani depozito en fazla 3 kira karşılığı bir değerde olabilir.

Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilecekse, doğrudan kiraya verene verilmeyecektir. Bunun yerine kiracı ödemeyi vadeli bir banka hesabına yatıracaktır. Kıymetli evrak ise bankaya depo edilecektir. Bu hesapta para, kiraya verenin onayı olmadan çekilemeyecektir. Hesabın vadeli olma nedeni, faiz işlemesini sağlamaktır. Bu sayede kira sözleşmesi sona erdiğinde kiracının iade alacağı depozito, yatırdığı miktar değil, bu miktara faiz işlemiş hal olacaktır. Bu sayede depozito olarak yatırılan paranın enflasyon karşısında erimesinin önüne geçilmek amaçlanmıştır. Önceki dönemde uygulanan kira / depozito oranının uygulanmasına da gerek kalmayacaktır.

------

DE5TROY3R tarafından 12/Ağu/23 08:42 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

Depozitoyu TL ne kadar verdiysen o kadar alabilirsin. Bu sorunu yaşamamak için dolar/euro/gram altın bazlı veya ortak hesapta vadeli olarak tutulması kaydıyla sözleşmeye yazılması gerekiyor.

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

başta belirtip - ben depozitonu faizli 1 hesaba yatıracam - yatırdım dediysen belki mahkeme falan filan 2 yılda faizi ile alabilirsin

o bahsettiğin daşşaklı kontratlar 350,000 $  aylık kirası olan ofisler - ticari yerler - atıyorum  adam gitmiş plaza kiralamış yıllık 1,500,000 $ + kdv + bakım onarım  gibi işletmelerde değerli 

hang ev sahibi 5,000 tl için vadeli hesap açar ? 

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Pratikte depozitonun enflasyona göre iade edildiğini pek görmedim. Herkes alışmış verdiğini geri alıyor. Depozitoyu euro veya dolar olarak vermek daha mantıklı değerini koruma açısından.

Senin durumunda ise hiç uğraşmamak en mantıklısı hocam. 15.000 TL fazla almak için avukata 20.000 TL vermeye gerek yok.

Hannibal_King tarafından 12/Ağu/23 10:02 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

Tl olarak ne verdiysen onu alirsin pratikte aksini hic gormedim.

Ev sahihibi kiracinin parasini işletmek mecburiyetinde değil. Aslolan sozlesme de yazandir.

Ben zamaninda 1000 liraya denk geliyor diye 200 dolar vermistim dükkan tutarken 6 kat arttı nerdeyse.

Tl olarak verseydim 1000 lirayı tenezzül edip istemezdim bile.

Simdi bile 1000 lirayla bi yemek yenebiliyor ama 3 sene sonra cikicam ben dukkandan 3 seneye sigara parasi olur anca.

tabi lan
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek

Ben senet alıyorum. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cappuccino
    cappuccino's avatar
    Erkek

Bence hak olan çıktığın tarihte kira bedeli ne ise ev sahibinin depozito iadesinde güncel kirayı baz alıp kiracıya iade etmesi gerekir. 
    Bizim kiracı 2800 tl ile başladı. En son evden çıkarken ödediği kira bedeli 4500 tl idi. Bir depozito iadesi olarak 2800 tl değil 4500 tl ödedik. 

demir alsam dünyadan bana karışan mı var ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Normalde en son kira değeri olmalı. Mesela 2000 ile girdin. 15000 ile çıktın, 15000 depozito olarak geri verilir.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

merak ettim . neden çıktığı kira kadar ödeme yaptınız ? 

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Olması gereken 32 günlük vadeli hesaba konulmasıdır. Konulmadıysa da ya kiraya endekslenir ya da güncel değer bulunur o talep edilir.

https://www.hakedis.org/ihale-araclari/parasal-tutar-guncelleme

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mezantalac
    Mezantalac's avatar
    Erkek

Bu hesaplara göre ev sahibininde kira artışına göre tekrar depozito ücretini güncellenip almasıda makbul.

"Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden,yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın.Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl. Yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır. Hayal et. Keşfet." (Mark Twain)
Toplam Hit: 3356 Toplam Mesaj: 32
kira iade depozito