folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Kısa Mesafe Telsiz Vs Amatör Telsizcilik ?

Kısa Mesafe Telsiz Vs Amatör Telsizcilik ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

selam arkadaşlar 

anladığım kadarıyla kısa mesafe telsiz operatörlüğü belgesi ve amatör telsizcilik belgesi bir birinden farklı şeyler

KMT deniz araçlarında kullanılıyor, Amatör telsizcilik belgeside bu bildiğimiz düz el telsizlerinde kullanılıyor ( yanlışım varsa düzeltin)

benim merak ettiğim şey şu KMT alan birinin ayrıca amatör telsizcilik belgesi almasına gerek var mı ? yada tam tersi ?

73 :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Telsiz frekansları genel olarak 3 e ayrılır.
    HF VHF UHF
    HF: iyonesferden sinyali yansıdığı için yeterli teknik donanımla ve güneşin durumuna göre bütün dünya ile görüşebilirsiniz.
    VHF ve UHF: Sinyali iyonesferden yansımadığı için uzak mesafe görüşmek için tekrarlayıcı(röle) ye ihtiyaçları vardır.

kısa mesafe telsiz de deniz araçlarında bulunan (VHF 30-300MHz arasındaki radyo dalgaları) cihazları kullanabilmek için gerekli olan belgedir amaç daha çok emniyet ve etraftaki yerlerle, taşıtlarla iletişim kurma üzerinedir (farklı parametreler değişiklik gösterse de) 25 watt çıkış gücüne sahip bir deniz telsizi max 90-110 km mesafede etkilidir. 

fakat amatör telsizcilik belgesi a.b.c diye sınıflara ayrılır ve sınıfın verdiği yetkiye kısa mesafe veya uzun mesafe görüşmeler sağlanabilir. amatör kelimesi haberleşmenin ticari (profesyonel) olmadığı içindir temelde merak, eğlence hobi içindir fakat özellikle telekominikasyon sistemlerinni çalışmadığı zamanlarda, afet durumlarında hayati önemlidir zira bunları da acı tecrübelerle yaşadık 

amatör telsizcilik belgesindeki sınıflar

A: sınıfı amatörlere ayrılmış tüm bandlarda görüşme yapabilir.400 watta çıkış gücünü yükseltebilir.
    B: sınıfı vhf ve uhf de görüşebilir ayrıca HF te amatörlere tahsisli yaklaşık 8 frekans bandından sadece birini düşük wattla kullanabilir.
    C: sınıfı sadece VHF uhf bandında görüşür.Tekrarlayıcı ile 50 ile 250km arasında görüşme mesafesine sinplex olarak 50km ile görüşebilir.

buna göre sen incele,  amatör denizci belgesi gibi bir belge alma niyetin varsa onla beraber kısa mesafe telsiz operatör belgesini alabilirsin soruları ona göredir ama daha kapsamlı telsiz yetkilendirmesi istersen o zaman kıyı emniyet müdürlüğünden başvuru yapabileceğin amatör telsizcilik belgesi. 100 puan üzerinden 75 ve üzeri yaparsan a sınıfı, 60-74 arası b sınıfıdır.  yani tek bi sınava girersin içinde mors alfabesi vb de vardır hatta onun üzerinden puana göre yetkilendirilirsin sana tahsis edilen lisans da global olduğu için dünyanın her yerinde geçerlidir. 

benim fikrim, ilgisi olan herkesin amatör telsizcilik sınavına girip alması sınava hazırlık için 300 e yakın soru var girip ezberliyorsun ve aynısı çıkıyor. En büyük nedeni de Türkiye avupa birliği uyum sürecinde ülkedeki amatör telsizcilerin sayısını artırabilmesi için böyle bir politika uygulaması, (ömümüzdeki yıllarda zorlaşacağıyla ilgili bi dedikodu da var). Diğer yönden belgeyi almak çok zorlaşırdı çünkü özellikle teknik sorular kısmı ciddi elektrik-elektronik ve fizik bilgileri isteyen sorular. 

iyi kötü bildiklerim bunlar benim de ilgim var özellikle role kurma, uzaklarla iletişim vb kendimi geliştirmem lazım. Belge alalı da 3-4 yıl olmuştur. 

73
    Çağrı İşaretim (TA2MBA)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

amdX vardı forumda nick değişti mi bilmiyorum 

o şuan amatör telsizcilikle felan uğraşıyor bi soralım bakalım kendisne :W

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

Telsiz frekansları genel olarak 3 e ayrılır.
    HF VHF UHF
    HF: iyonesferden sinyali yansıdığı için yeterli teknik donanımla ve güneşin durumuna göre bütün dünya ile görüşebilirsiniz.
    VHF ve UHF: Sinyali iyonesferden yansımadığı için uzak mesafe görüşmek için tekrarlayıcı(röle) ye ihtiyaçları vardır.

kısa mesafe telsiz de deniz araçlarında bulunan (VHF 30-300MHz arasındaki radyo dalgaları) cihazları kullanabilmek için gerekli olan belgedir amaç daha çok emniyet ve etraftaki yerlerle, taşıtlarla iletişim kurma üzerinedir (farklı parametreler değişiklik gösterse de) 25 watt çıkış gücüne sahip bir deniz telsizi max 90-110 km mesafede etkilidir. 

fakat amatör telsizcilik belgesi a.b.c diye sınıflara ayrılır ve sınıfın verdiği yetkiye kısa mesafe veya uzun mesafe görüşmeler sağlanabilir. amatör kelimesi haberleşmenin ticari (profesyonel) olmadığı içindir temelde merak, eğlence hobi içindir fakat özellikle telekominikasyon sistemlerinni çalışmadığı zamanlarda, afet durumlarında hayati önemlidir zira bunları da acı tecrübelerle yaşadık 

amatör telsizcilik belgesindeki sınıflar

A: sınıfı amatörlere ayrılmış tüm bandlarda görüşme yapabilir.400 watta çıkış gücünü yükseltebilir.
    B: sınıfı vhf ve uhf de görüşebilir ayrıca HF te amatörlere tahsisli yaklaşık 8 frekans bandından sadece birini düşük wattla kullanabilir.
    C: sınıfı sadece VHF uhf bandında görüşür.Tekrarlayıcı ile 50 ile 250km arasında görüşme mesafesine sinplex olarak 50km ile görüşebilir.

buna göre sen incele,  amatör denizci belgesi gibi bir belge alma niyetin varsa onla beraber kısa mesafe telsiz operatör belgesini alabilirsin soruları ona göredir ama daha kapsamlı telsiz yetkilendirmesi istersen o zaman kıyı emniyet müdürlüğünden başvuru yapabileceğin amatör telsizcilik belgesi. 100 puan üzerinden 75 ve üzeri yaparsan a sınıfı, 60-74 arası b sınıfıdır.  yani tek bi sınava girersin içinde mors alfabesi vb de vardır hatta onun üzerinden puana göre yetkilendirilirsin sana tahsis edilen lisans da global olduğu için dünyanın her yerinde geçerlidir. 

benim fikrim, ilgisi olan herkesin amatör telsizcilik sınavına girip alması sınava hazırlık için 300 e yakın soru var girip ezberliyorsun ve aynısı çıkıyor. En büyük nedeni de Türkiye avupa birliği uyum sürecinde ülkedeki amatör telsizcilerin sayısını artırabilmesi için böyle bir politika uygulaması, (ömümüzdeki yıllarda zorlaşacağıyla ilgili bi dedikodu da var). Diğer yönden belgeyi almak çok zorlaşırdı çünkü özellikle teknik sorular kısmı ciddi elektrik-elektronik ve fizik bilgileri isteyen sorular. 

iyi kötü bildiklerim bunlar benim de ilgim var özellikle role kurma, uzaklarla iletişim vb kendimi geliştirmem lazım. Belge alalı da 3-4 yıl olmuştur. 

73
    Çağrı İşaretim (TA2MBA)

bu güzel yazınız için teşekkür ederim hocam, ozaman A sınıfı bir amatör telsizci belgem olursa , KMT almama gerek kalmıyor zaten KMT nin kullanabileceği frekansları A sınıfı kapsıyor doğru mu anlamışım ?

ADB alıyorum zaten benim derdim eğer gerekmiyorsa iki kere sınava girmeyim hem KMT için heme A sınıfı için 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

TxT nin dediklerine katılıyorum ve amatör telsizcilik belgesi alman daha mantıklı olur 11 eylüle ekime kadar 27 ekimdeki sınava kaydını yaptırabilirsin

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/AnnouncementDetail/97/2019-YILI-IKINCI-DONEM-AMATOR-TELSIZCILIK-SINAVI-ICIN-BASVURULAR-BASLAMISTIR 

73

TA2LGL

edit:11 eylül yazmışım doğrusu 11 ekim olacaktı

edminkardes tarafından 11/Eyl/19 15:49 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

yazarken sürekli birileri böldüğü için nasıl da devrik devrik yazmışım, kusura bakmayın hocalar.  Önümüzdeki sınava girersen iyi olur hocam yılda iki kez oluyor çünkü

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

yazarken sürekli birileri böldüğü için nasıl da devrik devrik yazmışım, kusura bakmayın hocalar.  Önümüzdeki sınava girersen iyi olur hocam yılda iki kez oluyor çünkü

sıfırdan başlayacağım, hazırlanmak için yeterli midir bu süre ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı
    TxT bunu yazdı

yeterde artar bile son 1 hafta kala hazırlanmaya başlamıştım toplasan 2 gün zaman ayırabilmişimdir ama a sınıfı belge alabildim(belge almak sınavdan daha zor 2 3 ay belge bekliyorsun)

soruların çıktısını al bunlara çalış zaten hep aynı sorular geliyor ezberin kuvvetliyse 100 yaparsın

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

Ben ezber beceremeyen biri olarak bile yaptıysam bir kaç ayda sen de yapabilirsin. Senin için mailimde vb yerdeki dosyaları topladım belki incelemek isteyen hocalarda olur. buradan indir incele sürece sen karar ver. 

https://drive.google.com/drive/folders/1vapmiSHXmpnbbjbdxfajgBFiDOnF-Ssk?usp=sharing 

@edit

sonra da onları ezberledikten sonra burda sınav yap kendini sık sık https://antrak.org.tr/online-sinav/ 

TxT tarafından 11/Eyl/19 16:33 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

ikinize de çok teşekkür ederim hocam harikasınız :) 73

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeTr
    DeTr's avatar
    Erkek

bir soruda ben sorayım  ücreti nedir bu işin bütçe olarak ne kadar gerekir ? 

Kelimeler Kanatır !
Toplam Hit: 9485 Toplam Mesaj: 78
kmt telsizcilik