folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Kişilik Bozuklukları Hakkında

Kişilik Bozuklukları Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

TiThousand tarafından 17/Eki/14 03:40 tarihinde düzenlenmiştir

‎‎‎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    TiThousand bunu yazdı
    Reberals bunu yazdı
    TiThousand bunu yazdı

Şizofrenler genel çerçevede psikoz hastalarıdır. 

Paranoid bozukluğa şizofreni eşlik eder ileriki evrede. 

Kişinin paranoid ya da şizofren adledilip tanı konulması için belli başlı kriterler vardır. 

Ortak bazı tanı kriterleri olabilir şizofreni ve paranoidler için, söz gelimi "muhakemede işlev kaybı".

Ancak bir kişi hem paranoid hem de şizofreni tanısı alamaz. Paranoid ve şizofrenin bir sürü alt mekanizması vardır. 

Hem paranoid hem de şizofren olmak şöyle mümkün, paranoid şizofreni tanısı almakla bu denilenilir. Ama dediğim gibi, genel manada iki ayrı psikolojik rahatsızlık için iki ayrı tanı konulmaz. 

Bu anlamda şizofreni, paranoid halin kapsamı açılmış hali diyebiliriz. 

Tanı kriterleri için DSM IV'a bakılır. 

Hocam ben yalniz sizofreni ve paranoid i sormadim. Sizoid kisilik bozuklugu ve paranoid kisilik bozuklugunu sordum

Şizoid, şifrenin bir alt tipidir.

Öğrenmek istediğin nedir? 

Hocam sizoid kisilik bozuklugunda kisi sizofreniden farkli olarak gercekle baglantisi kopmamistir. Ayrica sizofreni ve sizoid kisilik bozuklugu birbirinden farkli seylerdir. Ben sizoid deyince senin onu sizofreniymis gibi algilayarak aciklamaya calisman dogru bir sey degil.  Evet sizofreniyle beraber bazi kisilik bozukluklarinin  birlikte gorulebildigi saptanmistir. Ama benim sordugum bambamska bisi sizofreniyle alakasi yok.

Not: sizoid kisilik bozuklugnun sizofreniyle ilgisi yoktur demiyorum ama burda benim sordugum sey baska bir sey 2 kisilik bozuklugnun bir arada gorulebilme ihtimali

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

lan

Mühendizlik Fakültesi geliyor mu lan bu puanlarla

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
Toplam Hit: 3158 Toplam Mesaj: 34