folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Kızılay Kan Bağışında Ne Testi Yapıyorlar

Kızılay Kan Bağışında Ne Testi Yapıyorlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    do_som bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    do_som bunu yazdı

merhaba kızılaya kan bagışlamak istiyorumda  nelere bakıyorlar kandaki fişleme felan olurmu :D  

Anladık amına koyim birşeyler içiyorsun.

anlamamıssın anlatmamamada gerek yok kafa yapına burdan bakınca düz mantık aklına gelen ilk şeye inanan bir insan görüyorum. aklına gelen ilk şey belkide karsı tarafın aklından dahi geçirmediği birşeydir böyle yaklas konulara

Belli hocam ama :)

Kızılay tırlarında otobüslerinde bağış merkezlerinde hemşir ve hemşirelerin yanısıra doktorlar da vardır. Gidip form doldurmadan önce doktorla görüşmek istiyorum dersen gizlilik dahilinde doktorun da suyuna giderek tabi istediğin soruyu sorabilirsin. Kan verebilirsin derse formunu doldurup devam edersin uygun değildir derse de s*sen kan almazlar zaten.

Yeşile bakmıyorlar zamanında bi amsterdam ziyaretinden dönen bi arkadaşla gidip onun için görüşmüştük. Belli bi süresi geçtiyse sıkıntı yok dedi. Kimyasal kullanımına göz yumulmadığını söyledi. Yani kullandığın maddenin kanı alan kişiye zarar verip vermeme ihtimaline göre falan hareket ediyorlar.

Bunun yanısıra zaten son 1 senede diş tedavisi gördüysen bile kan almıyorlar. O formu çok itinatla doldurun, bişey olmaz yeaa diye emin olmadığınız şeyi hayır deyip geçmeyin. Birinin canıyla oynarsanız bulurlar sizi farklı yöntemlerle kan alırlar. Herşeyin kaydı fazla fazla tutuluyor :)

noname tarafından 01/May/17 18:44 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

ilk kanı alırken kandaki hemoglobin değerine bakıyorlar. sen formu ezberden doldursan bile yine de bütün testleri senden aldıkları kana uyguluyorlar.

seni fişleseler ancak kan grubunu fişlerler :D beni fişlemiş olsalar 23 bağışı olan a+ diye kodlarlar bide adresimi numaramı bilirler o kadar

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    noname bunu yazdı
    do_som bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    do_som bunu yazdı

merhaba kızılaya kan bagışlamak istiyorumda  nelere bakıyorlar kandaki fişleme felan olurmu :D  

Anladık amına koyim birşeyler içiyorsun.

anlamamıssın anlatmamamada gerek yok kafa yapına burdan bakınca düz mantık aklına gelen ilk şeye inanan bir insan görüyorum. aklına gelen ilk şey belkide karsı tarafın aklından dahi geçirmediği birşeydir böyle yaklas konulara

Belli hocam ama :)

Kızılay tırlarında otobüslerinde bağış merkezlerinde hemşir ve hemşirelerin yanısıra doktorlar da vardır. Gidip form doldurmadan önce doktorla görüşmek istiyorum dersen gizlilik dahilinde doktorun da suyuna giderek tabi istediğin soruyu sorabilirsin. Kan verebilirsin derse formunu doldurup devam edersin uygun değildir derse de s*sen kan almazlar zaten.

Yeşile bakmıyorlar zamanında bi amsterdam ziyaretinden dönen bi arkadaşla gidip onun için görüşmüştük. Belli bi süresi geçtiyse sıkıntı yok dedi. Kimyasal kullanımına göz yumulmadığını söyledi. Yani kullandığın maddenin kanı alan kişiye zarar verip vermeme ihtimaline göre falan hareket ediyorlar.

Bunun yanısıra zaten son 1 senede diş tedavisi gördüysen bile kan almıyorlar. O formu çok itinatla doldurun, bişey olmaz yeaa diye emin olmadığınız şeyi hayır deyip geçmeyin. Birinin canıyla oynarsanız bulurlar sizi farklı yöntemlerle kan alırlar. Herşeyin kaydı fazla fazla tutuluyor :)

evet anlaşılıyor vukuatlar bölümünün raconu eskiden böyleydi be hocam :D seviyorum burdaki insanları böyle şeylerlede hava atan insan malın önde gidenir

söylüyorum kendini nekadar az cok keyif verici şeye alıştırırsan okadar sıkıntılar yaşarsın sex de dahil :D 

herkese teşekkürler benim amacım fibromiyalji rahatsızlıgı var bende kan vermenin iyi gelebileceğini söylediler kas agrılarıma o nedenle aklıma geldi sorayım dedim 

do_som tarafından 01/May/17 19:54 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek
    MaxeL bunu yazdı

Bende cok vermek istiyorum ama cekiniyorum. Aids icin verdimde bir sonuc cikmadi ama diger turlu kizilayi bilemedim.

Sen verme sende tifo bile çıkar :D

-
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    kofcu bunu yazdı
    isbara bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Arkadaşlar bildiğiniz ya da şüphelendiğiniz bir olay oldu ise bunu öğrenmek için kan vermek gibi bir şey yapmayın, doktora gidin. Bir çok durum için -örneğin HIV- kan testinin sonuç vermesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Bazı insanlar şüpheli bir durum yaşadıktan sonra bunu öğrenmek için kan vermek gibi bir yöntem seçiyorlar. Daha sonra bu bahsettiğim kan testinin sonuç vermesi için geçmesi gereken süreden önce kan verdikleri için, bu kişilerin kanı gerçekte HIV içeriyorsa da test negatif çıkıyor. Daha sonra okuyoruz işte kızılay'dan kan aldı HIV kaptı gibi haberleri. Ama o haberlerin devamını bilmiyoruz... Ben kan verdiğimde mesela kullanılınca kanınız kullanıldı teşekkür ederiz gibi bir mesaj geliyor. Burdan da kanların kaynağının belli olduğu kanısına varıyorum.

Bu anlattıklarım ile karamsarlığa kapılmayın. Kızılay da bu durumun farkında olduğu için siz benim kanım temiz deseniz de bu tarz durumların yaşanmaması için her türlü yüksek duyarlılıkta testi uyguluyor. Ama istediğiniz kadar test uygulayın tabiki bu durumlardan olmaması için en garanti yol toplumun bilinçli olması ve bu tür uygulamalara kalkışmaması.

Hasta olmak ayıp bir şey değil ama başkalarının hayatını riske atmak asla hoşgörülebilecek bir şey değil.

yahu senin dediğin şey hiç mantıklı mı sence adamlar ev adresine kadar bilgi alıyorlar sadece kızılay değil bütün hastaneler  kanında bir durum varsa elbette sana ulaşıyorlar veya bir durum varsa o an söylüyorlar

bak mesela ben birine kan verdim benle beraber 1-2 kişi daha geldi onların kanı mikroplu çıktı kulanamadılar adamlara o an söylediler

o telefon adres almalarının sebebide o sence hastane senin virüslü kanın olduğunu bilip sana söylemeden öyle dolaşmanı sağlarmı potansiyel tehlike olarak.

kan verdiğin kişinin senden virüs kapmasını sağlarlarmı adamın götünü keserler hastaneye trilyonluk tazminatlar vs vs neler nerler olur

hocam internette okuduğun bilgiyi akıl süzgecinden geçirmen güzel, mantıksız olduğunu da düşünebilirsin, evet, ama keşke yargılamadan önce google'da "kızılay hiv haber" ya da "kızılay hastalık haber" gibi küçük bir araştırma yapsaydın. bu tür olaylar ne yazık ki oluyor. ve genelde anlattığım şekilde oluyor. kızılay tabiki taramasını yapıyor ama taramada "yanlış negatif", yani hastalık olmasına rağmen yokmuş gibi çıkma olasılığı var, ki dediğim gibi eğer hastalıkla temasın üzerinden gerekli süre geçmediyse test negatif çıkacaktır. bu arada ben kimsenin şahsına da bir şey söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, konusu açılmışken bu sorundan bahsetmek istedim. malesef bazen insanlar bazı konularda doktora gitmekten çekindiği için "bi kan vereyim hastalık falan varsa çıkar" gibi yöntemlere başvuruyorlar. bu yöntemin yanlışlığından bahsetmek istedim. okuyanlar eğer bilmiyorlardı ise öğrenmiş olsunlar, daha sonra olur da etrafında benzer bir konu olursa kendi etrafını da bilgilendirsinler diye yazdım.

kızılay açıklaması: http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-kizilaydan-pencere-donemi-aciklamasi-1-11-40947.html

haberden alıntı: "Pencere dönemi kişinin virüse maruz kalması ile kanındaki virüs ve virüs belirteçlerinin henüz testlerde saptanabilir düzeye ulaşmadığı, dolayısıyla negatif bulunduğu zaman dilimidir. Kişinin vücudunda enfeksiyon etkeni olduğu halde yani bulaştırıcı olmasına karşın testlerin negatif bulunduğu dönemdir. Söz konusu bağışçının ilk bağışı sırasında HIV enfeksiyonunun pencere döneminde olduğu, bu nedenle laboratuvar testlerinin negatif bulunduğu, ancak 6 ay sonra gerçekleşen ikinci bağışına kadar HIV virüsü ve belirteçlerinin testlerde saptanabilir düzeye gelmesinden dolayı testin pozitifleştiği anlaşılmaktadır."

Üşenmeyip tekrar yazmışsın eline sağlık.

Bazen ikinci hatta üçüncü kez yazmak gerekebiliyor.

Halbuki cümlen gayet net. HIV virüsü, virüsün vücuda girmesinden belirli bir süre kan test sonuçlarında fark edilebiliyor yani virüs yeni girdiyse testte hiv olarak gözükmeyebiliyor. Yapılacak daha sonraki testlerde pozitif yani Aids hastası olarak teyit edilebiliyor.

O yüzden kanınızın temiz olduğundan %100 emin değilseniz kan verme işine bulaşmayın diye tavsiye ediliyor.

Ne halt yediğini bile bile gidip masum bir vatandaşa ölümcül bir hastalık bulaştırma riskini almanız çok adice bir şey oluyor maalesef :(

Eğitim Şart :)

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
Toplam Hit: 4773 Toplam Mesaj: 26
kızılay kan bağışında ne testi yapıyorlar