folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Köpekler İnsanlardan Daha Mı Zeki?

Köpekler İnsanlardan Daha Mı Zeki?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Arkadaşlar daha önce siz düşündünüzmü bilmiyorum ama şu anda kafama bir soru takıldı biraz garip olacak kusura bakmayın.

Şimdi 4 aylık bir yeğenim var. Dolayısıyla konuşamıyor. Her ihtıyacını annesı gideriyor.

Daha önce 4 aylıkken tuvalet eğitimi olan bir köpek görmüşküğüm var. Ayrıca 4-5 ay arasındaki köpeklere sus otur yat bekle vs komutları verebilirken insanlar neden bu kadar geç başlıyor öğrenmeye_?

Tabiki fiziksel niteliklerin yetersiz geldiği kısımlardan bahsetmiyorum ama en azından anlamayla ilgili olanlar için bilimsel bir açıklaması var mı?

Yalnız bana köpek yaşı insan yaşı vs demeyin. Kim karar veriyosa köpek yaşı denen bişeye onun bilimsel bir açıklamasınıda yapmıştır önce onu açıklayın sonra köpek yaşı fln dersiniz :)

www.kriptopedi.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

hoca o zaman embriyoyla ögleneyı karşılaştır, öglena daha zeki çıkar insandan saçma bir karşılaştırma olmuş.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

köpek yaşı insan yaşı diye bişey yok zaten o basit bi oranlamadan ibaret..insan ortalama 70 yıl köpek ortalama  15 yıl yaşıyo dersek örneğin insandaki 4 yaş köpekte neye denk geliyo gibi bişiden türetme bi olay

soruna gelince...köpekler insandan daha çabuk gelişir...yani bu oran birazda doğru denebilir...4 aylık köpek 7 yaşında bi insan gibi düşünülebilir (rakamlar sallama oldu ama nese) yani olay zekayla alakalı değil pek...hayvanlarda zeka diye bişey var mı o da tartışılıyo gerçi (ben olduğunu savunuyorum ama istanbul vet.hek.odası başkanı da olan fizyoloji profesörü hocamızla 1.5 saat tartıştık bi sonuca varamadık..ne o bizim sölediklerimizden tatmin oldu ne de biz onun sölediklerinden)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Konunun embriyo ile alakası yokki 4 aylık bir hayvan ve insan karşılaştırması . Bunun sebepleri nelerdir vs bilimsel bişey arıyorum sadece 4 ay için :) Akşam akşam kafama takıldı

Edit:Yani 4 aylık bir köpek 4 aylık bir insandan daha çabuk öğrenme yeteneğine sahip.Zamanla insanların kapasitesi arttığından daha çok şey öğrenebilmekteler. Ama bu zeka ile ölçülebilecek bir kavram değilse ne ile ölçülecek bir kavramdır?

www.kriptopedi.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Ne kadar salakça bir karşılaştırma olduğunun bundan 10 yıl sonra falan varkına varabilmeni diledim okur okumaz :(

"bea"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

demin söylediğim gibi türler farklı olduğu için gelişmelerde farklı..4 aylık bi köpekle 4 aylık bi insan karşılaştırılamaz bu yüzden...o zaman şöyle bişeyde sorulabilir köpekler 1 yaş civarı ergenliğe girer insanlar taa 14-15 te girer..köpekler daha mı gelişmiş canlılardır? senin sorunla bu aynı kapıya çıkıyor

https://www.facebook.com/video/video.php?v=1224617912504&oid=150205445020538&comments

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

şöyle sormak daha doğru olur sanırım 4 yaşındaki bir köpek 4 yaşındaki bir insandan daha zekimidir?

Bittik biz bittik
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Thewhitewizzard
    Thewhitewizzard's avatar
    Erkek

başlığın şaka gibi yalnız 

sabır
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Dereotuyla karıncayı karşılaştırmak gibi birşey.

"bea"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Ben bi köpekle insan karşılaştırmadım :) Sadece bunun bilimsel nedenini sordum.

Edit: Gereksiz sinir.

www.kriptopedi.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Durumu açıkliyim hemen

Evlerinde köpek bulunduranlar, köpeklerinin yaşlarını insan yaşı ile mukayese edebilmek için, her bir köpek yaşının yedi insan yaşına eşit olduğunu ileri sürerler. 

Peki bu doğru mudur?

Tam olarak değil. 

Bu konuda üretilen çeşitli formüller var ama en basit ve akla yatkın olanı şu:

Köpeğin birinci yaşı - 21 insan yaşı Köpeğin ondan sonraki her yaşı = 4 insan yaşı 

Buna göre 7 yaşında bir köpeğiniz varsa, insan ömrüne göre 21 + (6 x 4) = 45 yaşındadır. Bu hesaba devam edersek 10 yaşındaki bir köpek insanın 57, 15 yaşındaki ise 77 yaşındaki ömrünü sürmektedir.

Bu hesap şekli akla daha yatkındır. Bir köpek yaşı yedi insan yaşına eşittir düşüncesi ile seksüel olgunluğa erişmiş bir yaşındaki bir köpek yedi yaşındaki bir çocuk ile, 15 yaşındaki bir köpek ki, birçok köpek bu yaşa ulaşabiliyor, 105 yaşındaki istisna ve az bulunur bir ihtiyarla eşleştirilmiş olur ki, bu da akla pek uygun gelmiyor.

Toplam Hit: 4117 Toplam Mesaj: 35