folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Kullandığınız Php Frameworkler Ve Nedenleri

Kullandığınız Php Frameworkler Ve Nedenleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

Arkadaşlar selam, 

Bu konu altnda kullandığınız php frameworkleri ve sebeplerini tartışalım diyecektim.

Vakti zamanında codeigniter kullanıyordum ardından laravel ile tanıstım.

Codeignitierden ( Bundan sonra CI dicem )  laravele geçiş biraz zorladı ama laraveli çözünce CI çok itici gelmeye başladı.

Laravelin kendi içerisindeki blade template sistemi olsun, rota sistemi olsun, middleware yapısı olsun , veritabanı işlemleri kolaylığı olsun ( bildiğin sorgu yazmayı unuttum yani ) beni cezbediyor.

Birde larevelin cücük versiyonu mikro frameworkü olan lumen var ufak siteler için çok daha ideal ve lumenden laravele geçişi çok kolay.

Siz ne kullanıyorsunuz ve niçin kullanıyorsunuz ?

şirketinzide projelerinizi neler ile geliştiriyorsunuz ?

İş ararken bi php framework bilmenizin bir etkisi olacağını düşünüyormusunuz ,

Eleman ararken php bilmesinin yanı sıra X frameworkü ile calısmıs diye mi arıyorsunuz , yoksa php bilsin frameworkü biz öğretiriz mi diyorsunuz 

yoksa ne frameworkü ulan kendi yazdığın kod gibisi var diyip mi takılıyorsunuz ?

Evet beyler buyrun bakalım

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

ben php'yi hobi aracı olarak kullanıyorum, framework falan bi uğraşayım dedim beceremedim. düz yazıp geçiyorum.

oop kodlamaya da alışamadım. sanırım üniversitede fortran90 ile başladığımdan böyle oluyor

ulan bir susar mısın?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Biz laravel kullaniyoruz, e haliyle ise alimlarda laravel kullanmis birisi bizim icin daha avantajli olabilir.

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

php'de uzman değilim başlangıç düzeyi diyeyim..

uzun zamandır da bu düzeydeyim. bişey lazım olunca interneti kurcalar bakar yaparım. İlk başlarken herkes frameworklerden uzak dur onlar kaka senin öğrenmeni engeller dediler beni geri bıraktılar sağolsunlar..
    Ta ki hazır yazılmış bir class bulup kullanarak kırk takla attığım işte kolay iş yapabileceğimi öğrenene kadar..

CI öğrenmeye kalktım beceremedim.
    Laravele bakmadım henüz ama şuan kullanıp öğrenecek olsam laravele giderim en yaygın hangisi ise o iyidir :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

PHP ile refactoring hariç uğraşmıyorum. Zaten aman aman bir şey yaptığım da yoktu. Bu yüzden fw kullanmak yerine mvc mantığında kod yazıyorum. Çoğu proje için de php fwleri gereksiz buluyorum.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

yıllardır uğraşıyorum freelancer olarak ama hiç framework öğrenme gereksinimi duymadım.

belki takım arkadaşları olmadığındandır. oop yazıp geçiyorum, kolayıma geliyor açıkcası.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

Şirket bünyesinde zend'in modüllerini kullanarak kendi geliştirdiğimiz frameworkmüzü kullanıyoruz. Yaptığımız yazılım ise iş zekası, veri görselleştirilmesi, big data üzerine bir yazılım. Tabi kendi frameworkümüzün zorlukları oluyor herşeyi baştan yazma tarzında ama bir türlü genel frameworkler işimizi görmüyordu.

Kişisel projelerimde ise CI kullanıyorum 3.0 çıktığından beri  öncesindede kullanıyordum ama uzun süre atıl durumda kalmıştı o sebepden çok tercih etmiyordum. Ama üniversite aldı güzel ilerliyor hatta 4. versiyonda namespace yapılarını felanda kullanıcaklarmış ve genel olarak şuan kullanılan yapılara daha uygun bir yapı oluşturcaklarmış.

İşe alımlarda tabikide framework bilmek işe yarıyor direk ilk soruları hangi frameworkleri kullandınız ve nasıl projeler geliştirdiniz oluyor. Herhangi bir frameworkü uzun süre kullanmış gibi mvc yapısını yalamış yutmuş demektir ve hangi framework önüne koyulursa koyulsun kısa sürede onuda kavrayabilceği aşikardır.

Framework tekil projelerde genelde tercih edilmez uğraşmamak için ama 1'den fazla kişi proje ile ilgileniyorsa framework yapısı şarttır yoksa proje çöpe dönebiliyor ve framework gayet iyidir bazen minik projelerde micro frameworklerde kullandığım oldu slim ve slexti bunlar. PHP ile ilgili frameworkler ve bir ton işe yarar bilgi içinde burayı öneririm. https://github.com/ziadoz/awesome-php

not: Laravel e bir geçemedim zamansızlıktan bi ara küçük bir proje geliştirsem onuda kaparımda. Bide bu aralar doctirne ilgimi çekiyor baya modelleri felan kendi hazırlayabiliyor incelemek isteyenler için http://www.doctrine-project.org/.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hobi olarak PHP yazıyorum. framework kullanmıyorum, çok büyük projeler haricinde gerek yok bence.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Lisedeyken bi ara gaza gelip symphony'ye başladım anlamayınca bırakıp uzun süre spagetti yazdım. Büyük bir projede bi arkadaş tavsiyesi ile Yii'ye başladım. Memnunum işimi görmediği veya uğraştırdığı bi noktaya gelirsem alternatif frameworklere bakacağım :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

ci silex slim vs. çoğu framework ile çalıştım. 2 senedir sadece laravel ile proje geliştiriyorum. api geliştirecek olsam lumen kullanırım.

framework kullanıyorum çünkü tembel adamım. daha önce bir başkasının stabil ve temiz şekilde yazdığı bir şeyi tekrar yazmayı gereksiz buluyorum.

bugün için laravel en yaygın ve pratik olanı.. yarın daha pratik bir framework çıkarsa ona geçerim. zaman benim için önemli.

nginx,php-fpm,redis,mariadb ile cache yaptığımda mütevazi sunucularda muazzam performans sonuçları alabiliyorum.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

ben baya geri kalmışım hala apache üstünde CI 2.2  ile takılıyorum

bi ara performans sorunu yaşasığımızda nginx + php-fpm e geçmeyi düşündm ama hayvan gibi server olduğundan sistem kaynaklarını artırarak ve bi kaç sql değişikliği ile 

geçiştirmiştik kaldıki sistemin bir kaç saat bile kapalı kalması facia olur aylık cirosu 1.5 M vururlardı beni heralde

edit : sorunu yanıtlamamışım  

iş ararken mutlaka yararı olur önemli değil herhangi bir fwork ile proje geliştirmiş olman yeterli 

ama bunun haricinde mesela ben opencart ile otomasyon sistemi yaptım mecburiyetten hiç bilmediğim halde oturup kurcaladık bu işyerinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir

snnyk tarafından 14/Eki/15 23:32 tarihinde düzenlenmiştir

snnyk.com - code is poetry all that i know...
Toplam Hit: 2488 Toplam Mesaj: 16
php codeigniter laravel framework lumen