folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder (Laptop) İnceleme Sonucu Notlarım Ve Tavsiye İstiyorum Sizden ?

(Laptop) İnceleme Sonucu Notlarım Ve Tavsiye İstiyorum Sizden ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Araba kullanırım motordan anlamam.  Bilgisayar kullanırım donanımdan anlamam :)

Gerçi sorun bende değil :) bu parçalara abuk subuk isim verenlerde. Şu nedir ya ? Çince mi

Lenovo IP320 80XL00LWTX Intel Core i7-7500U 2.70GHz 8GB 1TB 2GB 920MX 15.6" FreeDOS Siyah Notebook

Neyse 3 gündür kağıt kalem oturdum ders gibi çalıştım.  Direk laptop tavsiyeniz nedir diye soracaktım ama madem bir sürü not aldım. benim gibi yeni başlayanlar için notlarımı paylaşayım dedim :)

Yanlış kısımları düzeltebilir, ekleme yapabilirsiniz

İyi bir Laptop seçerken incelenecek noktalar

1- Harddisk : bu noktada birkaç seçenek var : HDD, SSD, yada MSata2 yuvası olmalı ( ilk etapta yoksa sonradan takmak için)

Peki bunların farkı ne?

https://pchocasi.com.tr/hdd-ve-ssd-disk-farklari-nelerdir/

2- Ekran büyüklüğü : 10 inç ve 17 inç aralığında büyüklükler nedir. ve hangisini seçmeli ?

www.ebrarbilgisayar.com/laptop-ekran-boyutu-pml77

bu tamamen tercihe kalmış birşey

Ekran Kartı: Araştırıken en çok bunlardan çektim.

Bunun önemi büyük çünkü özellikle grafik 3d ve tasarımla ilgiliyseniz işlemin size nasıl yansıyacağı kailtesi buna bağlı.

en iyileri gtx1050......1080.. aralığysa

orta seri gtx940... 960

rakam büyüdükçe hızı, gücü ve fiyatı yükseliyor

ekran kartının iyi olması mimarlık gibi render işleriyle uğraşanlar için önemli

Ekran kartı markası: NVİDİA, AMD, İNTEl olarak seçim yapmak lazım.

Ekran Paneli : Bu kısımda İPS ve TN yazar. Bunlarda önemliymiş. çünkü şuanki ekranımın TN olduğunu öğrenmiş oldum. film izlerken sinir oluyordum. artık neyden nefret etmem gerektiğini biliyorum :)

İPS ekrana nerden bakarsan bak kararma olmaması  .  TN de tam tersi.. şöyle izleyin:

https://www.youtube.com/watch?v=DWXcNlh85Ps

yansımazsız yine tercih edilecek özelliklerden

Çözünürlük: bu kısım basit ama fiyatlandırmada karışık

Ekranda açtığınız bir resimin yakınlaştırdığınızda bozulmuyorsa onun çözünürlüğü iyidir. Ekranlarda 1366x yazıyorsa bu onun büyüyeceği en yüksek noktasını belirtiyor. çok bariz belli olacak birşey değilsede grafik işinde çok önemli oluyor. Şimdiki monitörler artık en kötü 1920x 1080 görülüyor. Tabi bu fiyatı etkiliyor. Ancak incelerken düşük çözünürlüğün daha pahalı olduğunu gördüm ki bu kısmı hiç anlamadım ?

3-RAM:  4Gb... 8GB .. 16 ... 32 diye gidiyor.

burada eğer basit işler için 4GB yeterlide olsa en az 8 GB alınması uygun.

Bazı yerlerde " arttırılılabilir bellek"yazıyor.  yani Bellek  8Gb da olsa özelliğinden dolayı bunu ilerde çoğaltabilirsiniz. bunun yazması artı bir özellik.

Ram hızı da önemli olacak ki :) bunuda çok yerde koyu renkli görüyorum. ideali 2400 mhz  sanıyorum

4- İşlemci En özemlilerinden biri .

Burada birkaç husus var i3, i5 i7 yazıyor bu işlemcinin kalitesini yansıtıyor.

ama bu yetmiyor ki yanına i7-7200, 7500, 7750 gibi serisini belirten rakam koyuyorlar . oda yetmiyor hızını belirten u yada son kalite hq yazılıyor.

mesela i7-7500u  ile i7 7750hq karşılaştırdığımızda hq olan kaliteli oluyor.

ama oda yetmiyor nesil dedikleri hangi yılda üretildiklerine de bakmak lazım.

nedir bu?

https://www.ozengen.com/islemci-nesilleri-nedir-ve-performans-farklari/

son 2017 de üretilmiş daha kaliteli sayılıyor.

İşlemciniz ne kadar kaliteliyse o kadar hızlı bir bilgisayar demektir.

5- Soğutma: bu niye önemli diyordum ki biri açıklamış: yüksek işlemci ve ekran kartınız varsa ve render gibi uzun süreli bir iş yapıyorsanız. bilgisayarınız bayağı bir ısınıyor. bu yüzden soğutma yani fanlarının iyi çalışması performansı etkiliyor ve bilgisayarınızın yanmasınıda tabi.

çift fanlı olması avantaş. daha sesli oluyor haliyle

6- Kasa: Bunada çok dikkat çekenler olmuş. Laptobun dış kasasının neyden yapıldığı kısmı çok önemliymiş. 

aliminyum, carbon, sert plastikten yapılıyor ve büyük çoğunluk yorumlarda. carbon ve aliminyum kasaların çok dayanıklı ve uzun vadeli olduğu yazılmış.

Gerçi burada bir sorun var benim için. hiçbir ürün özelliğinde kasanın özelliğinden bahsedilmiyor. nasıl seçilecek bilmiyorum.

7- Pil: Çok olmasada bununda üstünde duranlar var. laptobun ne kadar süre çalışacağı ve pilin kalitesi önemli.  Hiç anlamamakla beraber pil yeri hücresinin sayısına göre 6 cell olması ideal olanmış.

8-Klavye + touchpad : bazıları bunu ciddi takıntı yapmış durumda. şu demek: klavyenin numeric olup olmadığı bazıları için çok önemli özellikle muhasebe ve hesap yapanlar ciddi anlamda o olmazsa almıyor. touchpad içinde yine kaydıraç olmazsa almıyor. bu da tabi tercihe kalmış birşey.

9- ses sistemi. benim hiç umrumda değilsede Oyun müzik ve film izlmemek için alanlar inceliyor. meraklıysanız alırken müzik açın dinleyerek alın diyenler var.

bazı modellerde özellikle markası belirtilmiş.   jbl-beats / dolby surround marka hoparlörü övüyorlar.

10- İşletim sistemi:  Linux, Windows 10- 8 , Macos ve Freedos seçenekleri var. fiyatı etkilediğini düşünüyorum. linux ve freedos olanlar daha uygun oluyordu sanırsam.

Macosx e gelince en havalı ve pahalı işletim sistemi bu.   zaten mac bilgisayara çoğu kişi  sadece bu işletim sistemini kullanmak için onca parayı ödüyor. Bende çok sevmiştim. windows bozdu :))

Öyle bilgisayar yapmışlar ki Macbook harici bir bilgisayarda düzgün çalışmadığı rivayetleri dolanıyor :) hakıkaten niye kurulmuyor ..

https://forum.shiftdelete.net/threads/windows-bilgisayara-mac-os-kurmanin-avantajlari-ve-dezavantajlari-nelerdir.468625/

11- Hangi marka almalı?

son olarak ve en çok sorulan bu.

Bu çok fazla değişkenlik gösteriyor.  ama uzun 100lerce  yorumlardan istatislik oluşturdum ve şu ortaya çıktı

Hp: çok ısınıyor. kışın kalorifer yerine kullanıyoruz yorumu çok fazlaydı :)  çabuk bozuluyormuş

Exper- Acer- Casper: sonu ER ile biten bütün markalardan kaçmak lazım deniş. bir kişide iyi yorum yazsın bulamadım

Macbook: hep aynı şeyler söylenmiş: harika- profesyoneller için ve parasının hesabını bilmeyenler için :) çünkü en berbat modeli bile diğer markalara göre pahalı.

Dell: müşteri hizmetleri harika. piyasaya göre orta derecede arızasız iyi bir ilgisayar.

Lenovo: doktor bilgisayarı. çok ince narin. çıt diye kırılır.  piyasaya göre yine orta kalitede ve fiyatta övülen markalardan.

Asus: bunda herkes ikiye ayrılmış durumda yarısı küfrediyor yarısı övüyor. bizdeki herşeyin tesadüfi asus olması ve hepsinin arızalanmasından dolayı küfreden kısmı destekliyorum :)

MSi: hep karşıma oyun tutkularının yorumlarında geldi. sanırım oyun için tasarlanmış bir bilgisayar olsa gerek.

Monster: Bu son yıldız parlayan bir marka. övgü alıyor  okuduklarımdan.

koyu bir tasarımı var. ve çoğu yorum erkek bilgisayarı,  2.5 kilo,  hantal kaba canavar gibi yorumlar yapılmış. ismi gerçekten öyle:)

50.000 tl lik bir modeli bile var. akıllara zarar. ne yapıyorlar o bilgisayarda ? :)

*

**** ve sonuç ve tavsiye kısmı*********

Laptop alacağım. gördüğünüz üzere araştırdımda. model model fiyat özellik olarak sıraladım. Teknosa- vatan-bimeks gibi bir yerden alacağım ama belirlediğim modeller satışta değil. istekle getirtebiliyrmuyuz bilmiyorum.

birde internette 2.600 olan model vatanda 3600 çok ciddi bir fark var. öyle kaldım ne yapsam?

şu özelliklere yakın birşeyler istiyorum

işlemci i5-i7, SSD, 1920px, Led İPS, ram 8gb , metal kasa , 14-15 inçlenovo, Dell öncelikli tercihim bütçemde 2000-3000  tl arası. tabi ne kadar az ücret olursa o kadar iyi

bu fiyata bu özellikler olmuyor ancak " yakın kelimesini bu yüzdenden kulllandım. :)

şöyle şu özellğe karşı,  şundan vazgeç gibi tekliflere açığım.

photoshop, illustrator, autocad dreamweaver gibi programları kaldırsın.  kodlama falan yaparken sorun olmasın.

oyun asla oynamam, film izleyeceğimi hiç sanmıyorum. belki eğitim videolarına bakarım.

hepsi bu.  teşekkür ederim

futurist tarafından 11/Eki/17 01:09 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

sana su bilgisayar diyemem ama ben 4500e dell 7567 aldım cok iyi pc. ha 4100e de varda benim bekleyecek zamanım yoktu

2-3k arasına sana tavsiyem i5 işlemci nvidia 940 yada 950 civarında metal kasa olmayan 8gb rami olan bişi alabilirsin. almadan önce laptopbun içini açan abileri izle çift fan varsa öncelikli tercihin o olsun. laptop ısınan bişi. ne kadar sağlam sistem olsada ısınınca sistem bi işe yaramıo. ısınmadan dolayı işlemci 100 derece görüp kapatıyor kendini.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Kısa kısa cevaplayayım. Tamamen şahsi görüşlerimdir. Kesinlikle dediklerim doğrudur şeklinde bir iddiam yok.

1- Kesinlikle SSD disk öneririm. Normal HDD ye göre yazma ve okuma hızları 8-10 kat daha hızlı.

2- 1 inç yani 2,54 cm. Monitör boyutları ekranın sol alt köşesinden sağ üst köşesine olan uzaklık (hipotenüs) olarak belirtilir genellikle. Eğer taşınabilirlik ön planda ise düşük boyutlar, ancak sürekli evde kullanım olacaksa büyük boyutlar tercih sebebidir.

Ekran kartı ise genellikle üst seviye oyunlarda önemli oluyor. Eğer sadece nette takılacak, officede üç beş yazı yazıp, ufak tefek programlar kullanacaksanız hiç üst seviye kartlara gerek yok.

Ama ben GTA6 yı son ayarlarda oynamak istiyorum. After Effect te videolara taklalar attıracam diyorsanız iyi bir ekran kartı şart.

Marka olarak Nvida nın da AMD nin çok iyi kartları var. Kimisi oyuna yönelik, kimisi daha çok render (düzenlenmiş video çıktısı) almaya uygun. Bu konuda ne şekilde kullanacağınızı düşünerek biraz araştırmak lazım.

IPS ekranlar dediğiniz gibi her yönden aynı görüntüyü görme imkanı sağlıyor. Film felan izlerken azcık kaykılınca monitörün rengi kaçtı olayı olmaz, daha rahattır :)

Çözünürlük olarak 1920*1080 px ve yukarısını destekleyen bir tercihte bulunmanızı tavsiye ederim.

3- Ram konusunda, eğer imkanınız varsa en yüksek kapasiteyi alın. Çünkü bunlar ömür boyu garantili ürünlerdir. 2 sene sonra güncelleme yapmak yerine baştan iyi bişi alınmalı diye düşünüyorum.

4- Şu an günümüzde i7 nin bile 8. nesili çıkmışken i3 ve i5 bir makine pek de ileriye dönük bir tercih olmaz kanaatindeyim. Ben genellikle maksimum özellikte bi pc toplayıp en az 5-6 sene kullanırım ya da daha fazla. Şu anda bu satırları yazdığım Asus laptopu 2012 senesinde almıştım, bi 3-5 sene daha beni götürür diye düşünüyorum.

Intel in sitesinde işlemcilerin model numaralarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

5- Eğer imkan varsa su soğutmalı sistem alınabilir, ancak laptoplarda henüz bu sistem yaygın değil. o yüzden sessiz çalışan büyük fanlar işinizi görecektir.

6- Kasa alüminyum olursa ısınması da soğuması daha hızlı oluyor. Plastik kasa alırsanız, cihazı kullandınız iyice ısındı, çantanıza atmak için bi 10-15 dakka beklemeniz gerekebilir.

7- Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, hücre sayısı arttıkça pilin depolayacağı güç de artıyor, bu şekilde daha uzun süre kullanım sağlıyor.

8- Artık çoğu kişi harici mouse hatta harici klavye kullanıyor. Tuş takımı çok dandik olmadığı sürece bi problem olacağını sanmıyorum.

9- Yine mouse klavyede olduğu gibi harici bir ses kaynağı veya kulaklık tavsiye edebilirim.

10- Freedos alırsanız işletim sistemine verilen 300-500 TL gibi rakamları vermemiş olursunuz. O sebeple freedos sistemler daha ucuzdur. Kendiniz bi windows temin edip onu kurabilirsiniz.

11- Dördüncü kısımda da belirttiğim gibi Asus marka kullanıyorum. 5 Yıldır hiçbir sorun çıkarmadı. Kendi kurcalamalarım sonucu hdd yi sıfırlamıştım sadece, donanımsal olarak hiç sıkıntı yaşamadım çok şükür. Ayrıca Toshiba ve Sony de sağlam birer markadır ancak muadillerine göre fiyatları yüksek kaçabilir.

Sonuç olarak Vatan ın haftasonu veya özel gün indirimlerinden güzel bir laptop alabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben zamanında 3000 TL lik cihazı 2300 TL ye almıştım.

Sonradan farkettim, photoshop, illustrator gibi programlar demişsiniz. Bunlar için en az 8 GB ram ve orta seviyenin üstünde bi ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca SSD harddiskte dosyalarınızı okuma ve yazma konusunda size hız kazandıracaktır.

goo.gl/qBNZmW
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

http://www.vatanbilgisayar.com/acer-e5-571g-core-i5-4210u-17ghz-8gb-ram-1tb-hdd-156-2gb-w81-notebook.html

Bu benim kullandığım bilgisayardır. Bunun böyle olduğuna bakma ben 3 sene önce 1400 TL 'ye almıştım. Özellikleri pek de iyi değil fakat bunun ile neleri başarıyorum.

Aman israftan sakın ! 

Bahsettiğin olayları yapmak için bir bilgisayara dahi ihtiyacının olmayacağını unutma lütfen... Çok basit şeylerdir. Tabi grafik ile vs uğraşmayacaksan bu söylediklerim geçerli.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bir yerde hata var. Dell i bir kenara diğerlerini başka bir kenara koyman gerekir. Eskilerden bahsedecek olursak Ah sony ah.. 

İmzalar Kaldırılsın!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

dell inspiron 5567 aldım bugün geldi güzel gibi duruyor 

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

@Ekerci teşekkür ederim bilgisayarın özellikleri iyiyimiş :) hayırlı olsun.  ama hiçbiryerde hatta kendi sitelerinde bile soğutma ile ilgili açıklama yok o biraz süpriz olacak :(

@LynXMaSTeR bilgiler için sağol. zaten ilk etapta 1-2 yıl idare etmesi için alıyorum.  Amd Nvida modeli diyorsun ama hangisi ? yüzlerce var.

@MhmdAlmz sen 3 sene önce 1400 e aldığında o bilgisayar piyasaya yeni sürülmüş zaten :) eski model almış olmamışsın. yeni modelmiş . ama şimdi eski model. haklısın en çok özelliği olan ve en uygununu listeledim

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    1234567B bunu yazdı

dell inspiron 5567 aldım bugün geldi güzel gibi duruyor 

hayırlı olsun 2 kodlu modeli var birbirinin aynısı olmasına rağmen arada 300 tl oynuyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Ve son bazı kafama takılan soruları sormak istiyorum

listemi hazırladım 6 bilgisayara indirgedim. süper bir karşılaştırma sitedi buldum buradan listeye bakıp fikir verirseniz memnun olurum

https://www.epey.com/laptop/karsilastir/76400-78673-87968-90625-92047-92220/lenovo-flex-4-80kd0008us_lenovo-thinkpad-e470-20h1s01a00_lenovo-v510-80wq024ntx_dell-inspiron-3567-fhdb50f8256c_dell-vostro-14-5468-fhdg20f82n_lenovo-v310-80t3018rtx/

1- SSd olup Hdd olmaması dezavantaj mı? 

2- linux yüklü dell bilg. var.     linux hiç bilmiyorum.    çizim programı falan yükleyeceğim uyumlu birşey mi. avantaj mı dezavantaj mı?

3- ekran kartı olarak modelleri araştırdım ama çok anladığım söylenemez. şöyle bir kıyas sitesi buldum. hangisi iyi?

amd radeon r5 ------ nividia geforce 900

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R5-M430-vs-GeForce-940MX

futurist tarafından 12/Eki/17 14:33 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

listemi hazırladım 6 bilgisayara indirgedim. süper bir karşılaştırma sitedi buldum buradan listeye bakıp fikir verirseniz memnun olurum

https://www.epey.com/laptop/karsilastir/76400-78673-87968-90625-92047-92220/lenovo-flex-4-80kd0008us_lenovo-thinkpad-e470-20h1s01a00_lenovo-v510-80wq024ntx_dell-inspiron-3567-fhdb50f8256c_dell-vostro-14-5468-fhdg20f82n_lenovo-v310-80t3018rtx/

2- linux yüklü dell bilg. var.     linux hiç bilmiyorum.    çizim programı falan yükleyeceğim uyumlu birşey mi. avantaj mı dezavantaj mı?

3- ekran kartı olarak modelleri araştırdım ama çok anladığım söylenemez. şöyle bir kıyas sitesi buldum. hangisi iyi?

1. sorunuz için ssd olmaması problem değil, daha sonra cd room çıkarılıp yerine ssd de takabilirsiniz, olmasa da olur bence. aparat 30 lira bir şey, cd room'u da harici adaptör ile usb üzerinden yine kullanabilirsiniz ben gibi. 

2. sorunuz için ise linux yüklü alın hiç problem değil, windows kurmak 20 dk zaman alır. sonrasında alışkanlıklarınıza devam edersiniz :) 

3. sorunuzda ise amd radeon r5 serisi işlemciler için geçen gün de baktım, bana göre pek randıman alınamıyor. bu yüzden gtx 9xx serisinden bir ekran kartı ile yola çıkılmalı.  940mx şu an için orta sınıf ekran kartlarında üzmeyecek bir ekran kartı laptoplar için. zaten ekran kartı kalitesi arttıkça fiyat oluyor size 5k. o zaman da çık işin içinden çıkabilirsen. tavsiyem gtx 950'li bir bilgisayar varsa alın yoksa 940mx işinizi rahatlıkla görür. 1050 ya da 1050ti modellerinin fiyatları da uçuyor şu an için. 

sorunuz varsa cevaplayabilirim elimden geldiğince.

edit : tn panel sorun olmayacak derseniz ben olsaydım bunlar arasında dell vostro alırdım diye düşünüyorum.  

KotomineKirei tarafından 12/Eki/17 15:01 tarihinde düzenlenmiştir

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    KotomineKirei bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

1. sorunuz için ssd olmaması problem değil, daha sonra cd room çıkarılıp yerine ssd de takabilirsiniz, olmasa da olur bence. aparat 30 lira bir şey, cd room'u da harici adaptör ile usb üzerinden yine kullanabilirsiniz ben gibi. 

2. sorunuz için ise linux yüklü alın hiç problem değil, windows kurmak 20 dk zaman alır. sonrasında alışkanlıklarınıza devam edersiniz :) 

3. sorunuzda ise amd radeon r5 serisi işlemciler için geçen gün de baktım, bana göre pek randıman alınamıyor. bu yüzden gtx 9xx serisinden bir ekran kartı ile yola çıkılmalı.  940mx şu an için orta sınıf ekran kartlarında üzmeyecek bir ekran kartı laptoplar için. zaten ekran kartı kalitesi arttıkça fiyat oluyor size 5k. o zaman da çık işin içinden çıkabilirsen. tavsiyem gtx 950'li bir bilgisayar varsa alın yoksa 940mx işinizi rahatlıkla görür. 1050 ya da 1050ti modellerinin fiyatları da uçuyor şu an için. 

sorunuz varsa cevaplayabilirim elimden geldiğince.

edit : tn panel sorun olmayacak derseniz ben olsaydım bunlar arasında dell vostro alırdım diye düşünüyorum.  

sağol.  senin dediğin mostera da baktım o gün ama fiyatlar apple yarışıyor :(

oda listemdeydi yoksa. ayrıca belirteyim.

tak çıkar parçala muhabbetini  pek bilmiyorum.

Bu modellerin hepsi AMD sadece vostro nvidia. bende zaten onu almayı düşünüyorum öncelikli. hemde metal kasaymış