folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Laravel 5 (PHP Framework) Öğrenmek İçin Nereden Başlanmalı?

Laravel 5 (PHP Framework) Öğrenmek İçin Nereden Başlanmalı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

laravel öğrenmek için kitap almak gibi bir hataya düşmeyin sakın, Taylor habire götünü başını değiştiriyor.

Az öz ingilizceniz varsa kendi dokümantasyonu var içeride.

klasör yapısını ve gerekli komutları öğrendikten sonra cheatsheet eşliğinde salın kendinizi arasına kurcalayin.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Taylor ölünce ne olacak onu merak ediyorum :)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ocr1991
    ocr1991's avatar
    Erkek
    motka bunu yazdı

Az çok PHP bilgim var.Veritabanı işlemleri,döngüler,kontrol yapılarını çok profesyonel olmasada biliyorum.Uğraşmakta olduğum projeyi Laravel öğrenmek için Laravel ile kodlamak istiyorum.Youtube da bir iki tane eğitim seti buldum fakat hep yarım kalmış.Türkçe kaynak pek yok veya ben bulamadım.PHP üstadları yardımcı olursa sevinirim :)

framework den ziyade oop yi oncelikle kafanda oturtmalisin tavsiyem ilk olarak oop yapisini iyi ogrenmen abstract,class, interface, trait gibi kavramlari iyi bil zaten oop yi iyi bildikten sonra laravel  veya herhangi bir frameworku ogrenmen cok zor olmayacaktir. laravelin her tarafi degismis olsa bile cokda senin icin onemli olmayacaktir zaten radikal degisiklikler olmuyor ama sadece laravelin ozelliklerini ogrenip o sekilde devam edersen laravel surekli degisiyo deyip sizlanirsin :)

ayrica laravel icin turkce kaynak phpuzem.com ve tabikide laracasts

ocr1991 tarafından 05/Oca/17 21:52 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    ocr1991 bunu yazdı
    motka bunu yazdı

....

...ama sadece laravelin ozelliklerini ogrenip o sekilde devam edersen laravel surekli degisiyo deyip sizlanirsin :)

laravel 5.0 ile geliştirdiğim projemi hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadan 5.3 altyapısına yükseltebilir miyim?

end tarafından 05/Oca/17 22:32 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ocr1991
    ocr1991's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    ocr1991 bunu yazdı
    motka bunu yazdı

....

...ama sadece laravelin ozelliklerini ogrenip o sekilde devam edersen laravel surekli degisiyo deyip sizlanirsin :)

laravel 5.0 ile geliştirdiğim projemi hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadan 5.3 altyapısına yükseltebilir miyim?

acikcasi nasil yazdigina bagli  sistemin tamamini controller icerisinde yazdiysan baya bir ugrastirir yukseltirsin ama kodlarin hepsini tasiman gerekir hatalar olabilir ama tasirsin yani.

tavsiyem bu sekilde sikintilar yasamaman icin repository pattern i iyi sekilde ogrenebilmen bundan sonraki yazcagin tum sistemleri repository pattern ile yazmani tavsiye ederim hem kod tekrarindan kurtulmus olursun hemde upgrade etmek istediginde cok ugrasmamis olursun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

phpuzem.com

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    q0x
    q0x's avatar
    Erkek

bahsettiğiniz kitap bende var çok iyi diyemem, çok kötü de diyemem gereksiz çok ayrıntılarla uğraştırıyor.

Örnek vermek gerekirse laravel kurulumunu anlatırken o kadar çok şey anlatıyor. Adımları yapıyorum yapıyorum. Bir yerler eksik kalıyor. Meğersem son yaptığım 4 5 işlem gereksizmiş. Youtube'dan video açtım izledim kodlamaya başladım. 

Fakirim, Fakirsin, Fakirler, Fakır da olabiliyorum arada ördeğe damacanaya bağlı Fakirler dedim orada çağrışım yaptı kafirler nerede ne yapıyor ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    ocr1991 bunu yazdı
    end bunu yazdı
    ocr1991 bunu yazdı
    motka bunu yazdı

....

acikcasi nasil yazdigina bagli  sistemin tamamini controller icerisinde yazdiysan baya bir ugrastirir yukseltirsin ama kodlarin hepsini tasiman gerekir hatalar olabilir ama tasirsin yani.

tavsiyem bu sekilde sikintilar yasamaman icin repository pattern i iyi sekilde ogrenebilmen bundan sonraki yazcagin tum sistemleri repository pattern ile yazmani tavsiye ederim hem kod tekrarindan kurtulmus olursun hemde upgrade etmek istediginde cok ugrasmamis olursun

Laravelin sağladığı artılardan biri değil mi zaten bu?

kullandığınız terimlere aşina değilim pek.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ocr1991
    ocr1991's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    ocr1991 bunu yazdı
    end bunu yazdı
    ocr1991 bunu yazdı
    motka bunu yazdı

....

Laravelin sağladığı artılardan biri değil mi zaten bu?

kullandığınız terimlere aşina değilim pek.

kucuk projelerde controller icerisinde yazman bir sikinti cikarmaz hocam ama projen buyukse ve surekli guncellemen ve upgrade etmen gerekiyorsa hic bir dil ve framework da mvc yapisinda tum sistemi controller icerisinde yazman onerilmez genelde repository pattern onerilir bu .net dede vardir symfony framework da da vardir hatta symfony repository default olarak gelir. yani buyuk bir sistemde controller icerisinde yazcagin kod 4 5 satiri gecmemelidir. repository pattern terimi ilk etapda karisik gelebilir su sekilde yol izlemeni onerebilirim, ilk etapda iyi bir oop ogrenmen sonrasinda design patterns ve repository patterns lere bakmani oneririm bu sekilde kafanda daha cok oturacaktir. ne kadar yararli bir sey olacagini goreceksin.

ve laravelin yapisini code mimarisini routing,controller,service provider nasil isledigini ve yapildigini ogrenmelisin bunuda asagidaki video serisinde cok guzel anlatmis baslangic seviyeler icin. 

https://laracasts.com/series/php-for-beginners

ocr1991 tarafından 06/Oca/17 08:42 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2137 Toplam Mesaj: 20
#php #laravel #framework