folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder [Linux][Mysql] Otomotik Backup Yöntemleri

[Linux][Mysql] Otomotik Backup Yöntemleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

hocalar centos sunucumdaki mysql veritabanının düzenli otomatik yedeğinin alınmasını istiyorum. linux ortamlarında yeniyim (ah ah mssql'de tek tıkla ayarlardık aqü) tabiki buraya yazmadan önce araştırma yaptım. Genel olarak 2 yaklaşım var. Birinci yaklaşım mysqldump komutunu cron'a direk verip cron ile yedek alınmasının sağlanmasın. İkinci yaklaşım bash script'ini cron'a verip bash script içerisinde yedek aldırılması. Biricinisi daha basit ve tek enter'la iş bitiriyor. İkinci yöntemde daha sofistike işlemler yapabiliyoruz haliyle (eski backupların silinmesi, işlem sonrası mail atılması gibi...). Ancak benim içime sinmeyen nokta şu ki cron'da fail olduğunda, yada bir şekilde oluşabilecek aksaklıkta önceki yedekleme işlemi bitmeden ikinciye, sonra üçücüye geçmesi gibi durumların oluşabilme ihtimali vs. Çünkü genelde insanlar kendi yazdıkları scriptleri paylaşmışlar ve bunların ne kadar güvenilir olduğu ne kadar stabil olduğu haliyle havada kalıyor. Birde "AutoMySQLBackup" isminde bir paket buldum bu iş için. Bu daha güvenilir geldi.

Peki siz nasıl gideriyorsunuz bu konudaki ihtiyacınız?

TeRRoR tarafından 27/Tem/20 15:22 tarihinde düzenlenmiştir

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

mysql in data klasörünü yedekle direkt

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hocam onu kimse önermiyor. bir sürü neden sunmuşlar. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

hocalar centos sunucumdaki mysql veritabanının düzenli otomatik yedeğinin alınmasını istiyorum. linux ortamlarında yeniyim (ah ah 1)myssql'de tek tıkla ayarlardık aqü) tabiki buraya yazmadan önce araştırma yaptım. Genel olarak 2 yaklaşım var. Birinci yaklaşım 2)mysqldup komutunu cron'a direk verip cron ile yedek alınmasının sağlanmasın. İkinci yaklaşım bash script'ini cron'a verip bash script içerisinde yedek aldırılması. Biricinisi daha basit ve tek enter'la iş bitiriyor. İkinci yöntemde daha sofistike işlemler yapabiliyoruz haliyle (eski backupların silinmesi, işlem sonrası mail atılması gibi...). Ancak benim içime sinmeyen nokta şu ki cron'da fail olduğunda, yada bir şekilde oluşabilecek aksaklıkta önceki yedekleme işlemi bitmeden ikinciye, sonra üçücüye geçmesi gibi durumların oluşabilme ihtimali vs. Çünkü genelde insanlar kendi yazdıkları scriptleri paylaşmışlar ve bunların ne kadar güvenilir olduğu ne kadar stabil olduğu haliyle havada kalıyor. Birde "AutoMySQLBackup" isminde bir paket buldum bu iş için. Bu daha güvenilir geldi.

Beyin amciklamasi yasiyorum :)

1) heralde mssql demek istiyorsun.

2) heralde mysqldump demek istiyorsun.

3) Cron'dan korkma :P

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

Hocam bir ara lazım olmuştu yedekleri drive, cloud vs yükleyen scriptler dahi var github bakmak lazım 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

hocalar centos sunucumdaki mysql veritabanının düzenli otomatik yedeğinin alınmasını istiyorum. linux ortamlarında yeniyim (ah ah 1)myssql'de tek tıkla ayarlardık aqü) tabiki buraya yazmadan önce araştırma yaptım. Genel olarak 2 yaklaşım var. Birinci yaklaşım 2)mysqldup komutunu cron'a direk verip cron ile yedek alınmasının sağlanmasın. İkinci yaklaşım bash script'ini cron'a verip bash script içerisinde yedek aldırılması. Biricinisi daha basit ve tek enter'la iş bitiriyor. İkinci yöntemde daha sofistike işlemler yapabiliyoruz haliyle (eski backupların silinmesi, işlem sonrası mail atılması gibi...). Ancak benim içime sinmeyen nokta şu ki cron'da fail olduğunda, yada bir şekilde oluşabilecek aksaklıkta önceki yedekleme işlemi bitmeden ikinciye, sonra üçücüye geçmesi gibi durumların oluşabilme ihtimali vs. Çünkü genelde insanlar kendi yazdıkları scriptleri paylaşmışlar ve bunların ne kadar güvenilir olduğu ne kadar stabil olduğu haliyle havada kalıyor. Birde "AutoMySQLBackup" isminde bir paket buldum bu iş için. Bu daha güvenilir geldi.

Beyin amciklamasi yasiyorum :)

1) heralde mssql demek istiyorsun.

2) heralde mysqldump demek istiyorsun.

3) Cron'dan korkma :P

yarın gel düzeltmen olarak işe başla :D aynen yazarken hararetlenmişim düzelttim.

cron'un logları filanda takip etmek gerektiği için pek yanaşmak istememiştim. şu aşamada yukarda bahsettiğim "AutoMySQLBackup" ve cron ile devam etmeyi düşünüyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    K4R4B4S4N bunu yazdı

Hocam bir ara lazım olmuştu yedekleri drive, cloud vs yükleyen scriptler dahi var github bakmak lazım 

gistlerde gördüm ancak ürünleşmiş ve paketlenmiş şeyleri kullanmayı tercih ediyorum çünkü bu tarafta çok fazla bilgim-deneyimim ve zamanım yok :/ 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musdawdaf
    musdawdaf's avatar
    Erkek

https://cloud.google.com/solutions/mysql-hot-backups

xtrabackup bir kere ogrenmek lazim.  

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

17 GB'lık tabloyu 10 dakikada export edebiliyor. Aynı sunucuya yedek aldığım için IO düşmesi açısından compress aktif edip CPU ile sıkıştırıp daha az IO oluşturuyorum. Ama yinede bana 17 gb'ın 10 dakikada yedeklenmesi çok yavaş geliyor. DB büyüse sıçtık 1 saat sürecek backup. Sizin kullandığınız hızlandırma yöntemi varmı? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam ben 89 GB veriyi 30-40 sn de mysqldump ile çıktı alıyorum onu da sıkıştırıp 1-2 GB falan düşürüyorum bunların hepsi 2-3 dk içinde oluyor.

Emin misin ? Sunucunun özellikleri nedir ?

Bende (2x8) 16 Thread 64 GB ram var 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheMayk
    TheMayk's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Data büyükse en iyisi bu bence.

Sperm Gibi Adamlar Var İnsan Olma İhtimalleri Milyonda Bir
Toplam Hit: 2585 Toplam Mesaj: 14
mysql auto backup backup