Mac Bilgisayar Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

uzun yıllardır windows platformlar için uygulama geliştiriyorum.
    şu sıralar cross platform için react-native çalışmaya başladım.
    malum ios için derlemeyi sadece mac'lar de yapabiliyoruz.
    şu sıralarda yeni bir bilgisayar almam icap ettiğinden almışken mac almak eğilimi hasıl oldu.

Sizlere sormak istediğim sorular;
    1- Mac da virtual windows'la visual studio da geliştirme yapabilir miyim?
    2- Mac'lerde Air ve Pro sürümleri arasında fan farkı olduğu söyleniyor. Air alırsam Isı birikim problemi yaşar mıyım?
        İlla pro almam mı gerekiyor?
    3- TR de fiyatlar uçuk. Pilot bir arkadaşıma yurt dışından cihaz aldırmam sizce mantıklı mı?

Fikir, bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Selamlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seyhzade
    seyhzade's avatar
    Erkek

Çok dolaşamayacaksanız Mac miniler var. Hem laptop gibi 2 tane girişi de yok dolu giriş var. Mac alınca bir de hdmş USB için ayrı adaptör almanız lazım. Mac mini monitor 1 de kalvye lazım olabilir klavyesi farklı macin. Keyfinize bakın. 

Test etme şansınız varsa test edin. Mac alışmak biraz zaman istiyor.

Önce hayaller ölür sonra insanlar...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    Asayisci bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar.

uzun yıllardır windows platformlar için uygulama geliştiriyorum.
    şu sıralar cross platform için react-native çalışmaya başladım.
    malum ios için derlemeyi sadece mac'lar de yapabiliyoruz.
    şu sıralarda yeni bir bilgisayar almam icap ettiğinden almışken mac almak eğilimi hasıl oldu.

Sizlere sormak istediğim sorular;
    1- Mac da virtual windows'la visual studio da geliştirme yapabilir miyim?
    2- Mac'lerde Air ve Pro sürümleri arasında fan farkı olduğu söyleniyor. Air alırsam Isı birikim problemi yaşar mıyım?
        İlla pro almam mı gerekiyor?
    3- TR de fiyatlar uçuk. Pilot bir arkadaşıma yurt dışından cihaz aldırmam sizce mantıklı mı?

Fikir, bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Selamlar.

m2 air alabilirsin. 16 gb ram 512 disk fiyatlara bak sonra bana dön. 

yurt dışı cihazlarda klavye sorun garanti sorun. 

sen fiyatlara bak bana don su fiyat var diye..

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

m2 airden çok memnunum.

16 gb ram 512 disk olması önemli.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

1- evet yapabilirsin.

2- tek fark fan değil, parlaklık, hoparlör gibi farklar da mevcut. ben 2 yıldır kullanıyorum, hiç ısındığı için kapandığını, hata verdiğini görmedim. 4k tv ye usb hub ile bağlı kullanıyorum, bazen elle uzun süre tutulamayacak kadar ısındığı oluyor, ancak kasa materyalinden dolayı makineyi biraz rahatlatınca çok çabuk soğuyor. işlemciler aynı olduğu için air ile pro arasındaki farkı çok çok profesyonel değilsen pek anlamayabilirsin.

3- tr de fiyatlar yurt dışıyla hemen hemen aynı, hatta geçen ay m1 işlemcililer yurt dışından daha ucuza geliyordu. fiyat olarak pt.com.tr ye bi bakabilirsin. herhangi bir öğrenci kimliği ile indirimli fiyattan alabiliyorsun. hatta öğrenci olmasan bile öğrenci kimliğin varsa sistem kabul ediyor. yurt dışı cihazlarda garanti 1 yıl bildiğim kadarıyla, burada satılan cihazlar 2 yıl garantili oluyor.

goo.gl/qBNZmW
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://osxinfo.net/

hackintosh deneyebilirsin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

2. el 14 inç olan M1 pro bulabilirsen onu almanı tavsiye ederim. (Üzerinde hdmı, SD card okuyucu vb var. Ekstra aparat almana gerek kalmaz)

M1 ve M2 pro da fan olması avantaj. Her ne kadar gerek olmuyor dense de sistemi zorladığında gerekir. (Fan sesini duymazsın. Çok sessiz)

Alacağın cihaz mutlaka en az 16gb ram ve 512gb ssd e sahip olsun. (M1 pro bunu karşılar)

Ben virtual Windows yerine uzak masaüstü kullanıyorum. Windows yazılım işleri için ona bağlanıyorum. (Windows a yayınlayacağım zaman.)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

hocam bence önce hackintosh ve remote build seceneklerini bir elden gecir. Mac kullanmadi isen mac'e gecince 2-3 ay küfür edeceksin ve kullanımda ciddi sorunların olacak.

1 M serisi cpulardan sonra Windows çözümleri çok sorunlu olmaya başladı. ben eve bir desktop makine aldim. eski projelerim o makinede. RDP ile bağlanıp kullanıyorum.

2 Macbook air işini görecektir. Fakat ben pro kullanılması taraftarıyım. M2Max'in 32gb ramli versiyonunu kullanıyorum. her build de 5 sn fark etse, Ömrümü uzatıyor gözünden bakiyorum. Arkadaşlar 512 demiş ama Crossplatform projeleri çok yer tutar. React ve Flutter geliştiren developerimiza 1tb yetmiyor die usb ssd verdik. 

3 TR de ki fiyatlar bi tık pahalı evet ama öğrenci indirimi ile olan fiyatlara bak. Bi toplantıya vs gittiğinde keyboard dizilimi ingilizce olan makineyi müşteriye göstermek kurumsal olarak güzel durmuyor. öğrenci indirimi ile %10-15 indirimli almak daha mantikli.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuth
    tuth's avatar
    Erkek

bence video render gibi işler harici pro'ya gerek yok artık. üstelik yenilerim veya sıkılır satarım dersen air modelleri bu konuda çok daha rahat. air kullanmadıysam da youtubeda izlediğim performans testlerinde video işleri harici bir fark görmedim. pro alacağına air harddiski yükseltirsin mesela.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek

m2 airler çıktı pt.com.tr de öğrenci tanıdığın varsa uyguna alabilirsin. gece yarısı m2 air 16 inç olanını geçen ay aldık iş görür.

insidae tarafından 06/Tem/23 13:04 tarihinde düzenlenmiştir

Bir güldün yar sen, hep elime batan.Seni dalından kopardım, kandoldu avuçlarım..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

M1 Pro kullanıyorum baya memnunum. Air vs alınması taraftarı değilim en azından M1 tarafında bildiğim kadarıyla ısı sorunları vardı. Pro ateş ediyo(ısınmıyo hızlı vs)

Toplam Hit: 3589 Toplam Mesaj: 38
mac air mac pro