Mac Mi? Windows Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

web development için win, linux, mac hepsini uzunca yıllar kullandım.

4 yıldır os x + docker ile geliştirme yapıyorum. hiç format atmadım. 3-4 aydır sistemi yeniden başlatmadım. mouse kullanmayı bile bıraktırdı bana.

ben geliştirme yaparken stabil bir sistem isterim, sürpriz istemem. kapalı kutu olması beni bozmaz atom parçalamıyorum sonuçta.

eşin dostun sistem idle durumdayken fanları bağıran plastik laptoplarına dokunmak zorunda kaldığımda mac e karşı önyargıları olan insanlar adına üzülüyorum.

şuan phpstorm, webstorm, chrome, postman, sequel, iterm, spotify ve 4 tane docker container ı ayakta..

ne kasıyor ne de fanlardan ses geliyor.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Macbook bilgisayar değil.

Başta alışması zor. Nefret bile ettirebilir klavyesinden ötürü.

Ama alıştıktan sonra, bu bilgisayarsa diğerleri neymiş diyorsun, diğer laptoplara tövbe ettirir.

Mouse kullanmıyorsun.

Stabilite sayesinde, OS ile ilgili en ufak bir hata yüzünden kodlarına birşey olmuyor.

Diğer laptop'lar gibi hayvan gibi fan sesi duymuyorsun.

Prize takmayı unutuyorsun makineyi.

since 2005 // tbt
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

çalıştığım yer macbook pro verdi

ben hayatımda bu kadar sikik bir alet görmedim, sadece bilgisayar demiyorum genel olarak kullandığım herhangi bir alet bu kadar sikik değildi. öyle böyle sikik değil xd

sıkıntılar  : 

aldığım gün format atayım dedim, 8 saat falan sürdü. bir gün boyunca ekrandaki "2 saat kaldı" yazısını izleidm

a-klavyede çok temel tuşları kaldırmışlar, cep telefonu klavyesinden kötü olmuş. delete yok, home yok end yok. ve klavye dümdüz, parmağınla tuşları hissedip yazamıyosun, tuşlar 1mm falan yukarda sadece zeminden

b-alet anasının amı gibi ısınıyor, ve kasa komple alüminyum olduğundan tamamı ısınıyor, yazarken ellerimin terinden aletin üstü setüstü ocak gibi yağ ile dolu

c-2 tane usb c dışında port yok. dongle lar anasının amı gibi pahalı. ucuz dongle larla abuk subuk sorunlar yaşıyosunuz (type c to hdmi dongle takınca wifi çalışmaması gibi) ve apple telefonda kibarca siktir git diyo xd

e zaten ben telefon gibi klavyesi olan, ufak bir alet istesem gider ipad alırım. en azından dokunmatik ekranım olur, ofiste çalışmalık hafif ve şarjı giden iş bilgisayarı istersem de bunun yarı fiyatına zibilyon tane cihaz var. "internette facebookta gezeyim" için zaten ipad var. macbook hala niye var cidden anlamıyorum xd

sen zaten .net çalışacaksan bootcampla windows kuracaksın heralde, bence git bitane thinkpad p1 ya da p52s falan al hacı. 5 sene de garanti al alırken. 4. sene de garantili alet diye güzel fiyata satar yeni bişey alırsın.

Sorularını yanıtlayayım:

aldığım gün format atayım dedim, 8 saat falan sürdü. bir gün boyunca ekrandaki "2 saat kaldı" yazısını izleidm

Windowsun da orjinal işletim sistemini fabrika ayarlaına dönderdiğinde baya sürüyor.

a-klavyede çok temel tuşları kaldırmışlar, cep telefonu klavyesinden kötü olmuş. delete yok, home yok end yok. ve klavye dümdüz, parmağınla tuşları hissedip yazamıyosun, tuşlar 1mm falan yukarda sadece zeminden

Backspace+silme tuşuna basınca delete görevi görüyor.

b-alet anasının amı gibi ısınıyor, ve kasa komple alüminyum olduğundan tamamı ısınıyor, yazarken ellerimin terinden aletin üstü setüstü ocak gibi yağ ile dolu

Ben o kadar çalışıyorum terleme ısındığını görmedim. Hatta bir ara şüpelendim bunun fanı yok mu çok sessi çünkü. Belki senin fanda sıkıntı vardır aç bir kontrol et. Bendeki 2012 model belirteyim.

c-2 tane usb c dışında port yok. dongle lar anasının amı gibi pahalı. ucuz dongle larla abuk subuk sorunlar yaşıyosunuz (type c to hdmi dongle takınca wifi çalışmaması gibi) ve apple telefonda kibarca siktir git diyo xd

Bu dediğine katılyıorum.

e zaten ben telefon gibi klavyesi olan, ufak bir alet istesem gider ipad alırım. en azından dokunmatik ekranım olur, ofiste çalışmalık hafif ve şarjı giden iş bilgisayarı istersem de bunun yarı fiyatına zibilyon tane cihaz var. "internette facebookta gezeyim" için zaten ipad var. macbook hala niye var cidden anlamıyorum xd

Web programalamda kullanıyorum gayet kullanışlı. Pek sıkıntı yaşamıyorum. En son 2015 de aldım sistem baştan kurmadım. Gelen güncellemerli ve işletim sistemleri güncellemerlini yapıyorum sadece. Bir kasma, donma vs yok.

sen zaten .net çalışacaksan bootcampla windows kuracaksın heralde, bence git bitane thinkpad p1 ya da p52s falan al hacı. 5 sene de garanti al alırken. 4. sene de garantili alet diye güzel fiyata satar yeni bişey alırsın.

Gerek yok aslında ona parallels desktop mac ile sanal bir bilgisayar oluşturabilirsin. VisualSdutyo Macosda çalışıyor zaten

net studio mac ile ilgili görsel sonucu

MSSQL serverde çalışıyor diye biliyorum.

Ben çok programlama ile uğraşan biri değilim. @rakkoc bu işin piri. Ona sor neden MacOS kullanıyorsun diye. 

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

işten güçten pek uzun yazamayacağım. ama macten memnun olmayan arkadaslari da gördüm doğru ve haklılar. 

Mac'e geciyorsan gidip 4 gb lik makine alayim i5 alayım filn dememek lazım. Gidip babalar gibi 1tb disk, 16 ram, i7 4 core olan 2 gb harici ekran kartlı 4 usb type c girişi olan (halk arasında ki tabir ile taşşaklı) makine den alıyorsun. alırken de 20 bin veriyorsun 5 yil makineyi gercek anlamı ile kullanıyorsun. E sonrada ikinci elde anlamayan birisine 8-9bin e dehliyip tekrar bir makine aliyorsun. eko sistem boyle iken besin zincirinin üst tarafında yer almak mantikli oluyor.

Soylediklerini kullanıyorum üzerine. Paralleldesktop ile Mssql, Oracle, Mongo, Mysql, Casandra kurulu. Reactnative, ReactJs VueJs NodeJS gibi JS frameworklerinin bir coğu kurulu ve kullanıyorum. (hem mac'de, hemde sanal makinede Centos üzerinde geliştirme ve test) 

C++ ve C# geliştirmeleri için windows sanal makine kullanıyorum. performans sorunu yaşamadım hep tikladiğim şey saniyesinde gelsin ki çalışmaktan zevk alayım diyen bir insanim ben. 

Python da ufak tefek raspberry pi de kullanmak icin script geliştiriyorum mesela havuzun sıcakliğini okuyup evde ki isiği vs aç kapat yaptirmak gibi oyunlari da yapıyorum. arduino geliştirimesini PIC programlamayi da sorunsuz yapiyor. (2010 model vardi onda PIC programlamada sorun yaşıyordum ama suan da kullandığım 2017 model herşeyime yetiyor.

bunun dışında yarin öbür gün iphone için geliştirme yapacak olursan sonuçta xcode ile derlemek vs için mac şart olacak. 

bu arada LOL de oynuyorum; evde televizyona bağlıyorum. Arkadasimda da aynı cihaz var, o native windows da kurdu oyunlar için fakat ben ihtiyac duymadım, tercihtir. klavye si ilk bir iki gün rahatsiz olsada alıştığında yazım hızının bile daha yuksek oldugunu anliyorsun ki touch pad inin dokunmatiği süper, iki üç parmak kombinasyonları ile herseyi yapiyorsun. 

Klavyede fazlalık tuş yok. del ile backspace birleşik. aynı işlemi yapiyor. sadece sağdan sola değilde soldan sağa sileceksen FN tuşu ile yapiyorsun gibi combinasyonlarin var ki alışınca hantal klavye hammalık dersin.

bol bol kahve doktum sıkıntı yaşamadım cok şükür. x bir sıkıntı cıktığında kıvırmayacak malının arkasında duran bir firma var, 3 sene kullandiğim notebookun pili oldu diye servise goturdum değişim programında dahil edip direk pili sifiri ile değiştirdiler.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    x-files bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

çalıştığım yer macbook pro verdi

ben hayatımda bu kadar sikik bir alet görmedim, sadece bilgisayar demiyorum genel olarak kullandığım herhangi bir alet bu kadar sikik değildi. öyle böyle sikik değil xd

sıkıntılar  : 

Sorularını yanıtlayayım:

Windowsun da orjinal işletim sistemini fabrika ayarlaına dönderdiğinde baya sürüyor.

15 yaşımdan beri format atarım, ezberimde windows xp sp2 keyi var, hiç 8 saat sürmedi xd

Backspace+silme tuşuna basınca delete görevi görüyor.

tuş olmadığı gerçeğini değiştirmiyor xd 

Ben o kadar çalışıyorum terleme ısındığını görmedim. Hatta bir ara şüpelendim bunun fanı yok mu çok sessi çünkü. Belki senin fanda sıkıntı vardır aç bir kontrol et. Bendeki 2012 model belirteyim.

çalıştığım yerdeki herkes bu ısınma sorununu yaşıyor, harici klavye ile kurtuldum allahtan. fan çalışırken gayet duyulası bir üfleme sesi yapıyor, thinkpad fanı daha sessizdi

Bu dediğine katılyıorum.

Web programalamda kullanıyorum gayet kullanışlı. Pek sıkıntı yaşamıyorum. En son 2015 de aldım sistem baştan kurmadım. Gelen güncellemerli ve işletim sistemleri güncellemerlini yapıyorum sadece. Bir kasma, donma vs yok.

windows 7 ve sonrasında hiç "format atmam lazım" moduna girmedim, heleki şimdi windows 10 s var, format olayı hikaye. 500 lliralık kasaya macera olsun hızlansın diye atarsın

Gerek yok aslında ona parallels desktop mac ile sanal bir bilgisayar oluşturabilirsin. VisualSdutyo Macosda çalışıyor zaten

MSSQL serverde çalışıyor diye biliyorum.

Ben çok programlama ile uğraşan biri değilim. @rakkoc bu işin piri. Ona sor neden MacOS kullanıyorsun diye. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

Geçen gün windows dizüstü bilgisayarımı sattım. macbook düşünüyorum. Rica etsem konuya hakim arkadaşlar aşağıdaki linkte paylaştığım bilgisayarı yorumlayabilir mi? yarın almayı düşünüyorum. Bu zamana kadar hiç macbook kullanmadım. Bu modelin avantajı ve dezavantajı nedir? fiyatı uygun mudur? şimdiden teşekkürler...

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-macbook-pro-i7-islemcili-689793136/detay

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Oyun ile işi olmayan bir adamın mac kullanmaması için bir sebep yok. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

Yıl oldu 2019 hala os tartışılıyor :D Başlığı açan kardeşim nasıl yazılımcı olacan sen, internette 250 milyon tane problemini çözecek konu vardır. Açıp okusana.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolMan
    CoolMan's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı

Yıl oldu 2019 hala os tartışılıyor :D Başlığı açan kardeşim nasıl yazılımcı olacan sen, internette 250 milyon tane problemini çözecek konu vardır. Açıp okusana.

Okudum mac ciler  maci savunuyor win ciler windowsu ee hal boyle olunca acayim dedim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bence biri 31 biri sekstir. hangisi hangisidir size bırakıyorum. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 5799 Toplam Mesaj: 43
windows mac