folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Macos Kullanan Tecrübeli Arkadaşlardan Tavsiyeler

Macos Kullanan Tecrübeli Arkadaşlardan Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek

Final Cut sürekli kullanıyorsan ve bu işten para kazanıyorsan satın alman iyi olur ama elimde torrent dosyası da dmg versiyonu da var crack yapmana gerek yok mac os'da. Adobe Creative Cloud o kadar güzel ve rahat çalışıyor ki aldığına asla pişman olmayacaksın.

Bir kaç tavsiyem olacak 2012'den beri mac kullanan bir tasarımcı olarak:

-Asla yeni işletim sistemi geldiğinde 1-2 ay beklemeden yapma. Adobe güncellemeler konusunda biraz yavaş ve genelde cc programları patlıyor (ya acılmıyor, ya takılıyor vs.)

-Keychain büyük rahatlık ipad'den biliyorsundur muhtemelen fakat yine de çok güvenmeni tavsiye etmem iki kere sistemdeki tüm sifrelerimi sıfırladı.(nedenini bilmiyorum güncelleme kaynaklı olduğunu söylemişlerdi store'dan).

-Safari ve Firefox kullanıyorum tarayıcı olarak. Safari müşterilerimin sosyal medya hesapları açık olarak kullandığım tarayıcı onun haricinde bütün kullanımın firefox. Chrome'dan çok memnun kalmadım.

-Dr. Cleaner kurtarıcı bir program: Ram kullanımını, kopya dosya, büyük boyutlu dosyaları kontrol edebilecegin cache temizliği yapabileceğin iyi bir program. Para vermek istemezsen paylaşabilirim.

-Appcleaner uygulama silmek için güzel bir uygulama. Yüklediğin bütün uygulamaların nerede ne dosyası varsa silmene yarıyor.

-iCloud kullanıp memnun olan arkadaşım yok. Tavsiyem Onedrive alman olacak (evet kesinlikle hafıza sorunu yaşayacaksın :D ). Ben ailemdekilerle birlikte Office kullandığım için yıllık 300-400 lira bir ücret ödüyorum ve sayesinde 1TB Onedrive alanımda olmuş oluyor. Sadece o donemde calıstığım klasörlerim senkronize gerisini iş bitişlerinde senkronize edip ya drive kısmında  ya da mac'te tutuyorum.

Yine bir şeyler olursa yazarım buralardan. Aklına takılan bir şey olursa ses et.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Hocam IMAC yerine mac pro alsan güzelde bir monitör alsan. ofisteyken monitöre bağlı bir yere toplantıya gittiğinde macbook'u yanında taşısan daha mantıklı olmaz mı? Şahsen eski bir macbook kullanıcısı olarak bunu tavsiye ederim. nerden bulaştıysam tekrar hata yaptım asus aldım. en kısa sürede satıp macbook almam gerkeli

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    OCEANUS bunu yazdı

yolbulucu

Harbi bunu yapmayı denedim aslında aşamaları falan izlemiştim bayaği bir yöntem var zahmetli bir iş olduğu için ne bileyim yapmadım gerçekten ama şu windows biraz cozutursa format aşaması gibi o esnada bunu yapmayı düşünebilirim. Kurduk diyelim makineyi açarken sistem bana hep soracak mı windwos ile mi macos ile mi açılsın diye nasıldı?

istersen sadece mac kurarsın , istersen mac windows birlikte kurar açılışta seçersin hangisini açmak istediğini. bana da çok zor geliyodu ama pek öyle değil. attığım foruma bakarsan özet geçen anlatımlar da oluyor. nvidia ekran kartı sıkıntı çıkarabilir kurarken belki, onu çıkarır ya da devre dışı bırakırsan muhtemelen windows kurmaktan daha zor olmaz

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

herrero

Valla çok sağol hocam klavye konusunda bilgimiz oldu :) büyük ihtimal imac olur gibi duruyor da hani aklım bir yandan da macbook pro da neden bilmiyorum :D piyasaya baktım genelde macbook pro 16 inch modeli daha çok satmış sanırım 13 inch o kadar değil büyük olduğu için tercih ediliyor olsa gerek.

cahitnuri

Şu an bu ürün elimde olsa dediklerini yapacam da yok hocam almış gibi heveslendim sevindim gerçekten yazdıklarına bakınca :D önerilerini not aldım hocam takıldığım konu olursa yazarım teşekkür ederim. Siz tecrübeli arkadaşları burada görmek çok sevindirici :)

kafkavari

Bu dediğin şeyi bir video da izlemiştim macbook'u yatay bir kızağa oturtmuşlar oradan monitöre bağlamış kapalı bir şekilde çalışıyor bu da ayrı bir alternatif ama önceliğim imac şimdilik üstte dediğim gibi macboom pro da kenarda bana bakıyor :D hayırlısı ile tekrar apple ekosistemine dönersin umarım.

yolbulucu

Kafamda böyle bir şey yoktu harbi alana kadar dediğin gibi böyle bir şey yapabilirim. Windows şu yeni güncellemeyi yayınlasın da sonrasında yapacağım şey macos a geçmek olsun + :)

KNOWLEDGE IS POWER!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek

Alacagın paraya normal pc topla. onada hackintos kur  canavar gıbı yıllarca kullan.  dell 5k monitörde alırsan  on numara olur . 

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/building-a-customac-hackintosh-the-ultimate-buyers-guide/

düşünürsen burada uyumlu parçalar mevcut bakabilirsin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

2015 retina macbook sonrasi ve senin almayi dusundugun cihaza sahibim.
    Imacte ben hem islemciyi hemde SSD yi upgrade ettim.
    Cok ciddi bir fark soz konusu. 
    Islemci keyfe keder ama HDD`yi once bir dene ama kanser ederse dert etme cozumu SSD.

Imacte ram upgrade yapabilirsin ama macbookta yapamazsin,sadece ssd yapabilirsin.

HDD de dahi bir lag vs yasamadim, sadece islemci icin actigim icin SSD yaptim, ama bilgisayar kasari isen SSD degil HDD oldugu cok ufakta olsa fark ediliyor.

7. yilimda keychain ve icloud da hic bir sorun yasamadim bunu belirtmem gerek. 
    Imac macbook ipad ve iphone kullaniyorum.
    Fotograflara belgelere vs tek kalemden ulasiyor olmak cok buyu kolaylik.

Browser olarak safari kullandigim icinde zaten keychain konusunda sorun yasamiyorum.

#2. ekran olarak DELL 5k kullaniyorum. Imac uzerideki ekranin yanindan bile gecemez. Hackintosh kurma konusunda fikir vermis olayim.

Sunuda belirtmem gerek, macbook proyu aldigim ilk 2 ay gercekten ama gercekten aglayacak kadar zorluk cektim cunki gercekten windowsu ezberleyince bir cok seyi zor gelmisti...
    Ancak simdi windows kullanmak bile istemiyorum... 

Antikky tarafından 13/Nis/20 21:56 tarihinde düzenlenmiştir

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

infazteam

Bu hackintos'u öyle böyle kuracam makinaya bakalım nasıl olacak ama şimdi değil. Bilgilendirme için teşekkürler hocam sağol. 

Antikky

SSD yükseltme işleminde cihazın içini falan açıyorsun bu esnada garanti dışı kalma ihtimali de var sanırım değil mi?

Uygun fiyata satan mağazalarda SSD upgrada seçeneği yok sanırım öyle böyle apple sitesinden alacaz artık +SSD parası verecez 

imac 2019 5k i5 3.0 mı hocam şu anki cihaz

Çözünürlüğün 5k 5000 pixel civarı olması bazı durumlarda lag vs kasma gibi şeyler yaratıyor mu onu çok merak ediyorum

KNOWLEDGE IS POWER!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı

infazteam

Bu hackintos'u öyle böyle kuracam makinaya bakalım nasıl olacak ama şimdi değil. Bilgilendirme için teşekkürler hocam sağol. 

Antikky

SSD yükseltme işleminde cihazın içini falan açıyorsun bu esnada garanti dışı kalma ihtimali de var sanırım değil mi?

Uygun fiyata satan mağazalarda SSD upgrada seçeneği yok sanırım öyle böyle apple sitesinden alacaz artık +SSD parası verecez 

imac 2019 5k i5 3.0 mı hocam şu anki cihaz

Çözünürlüğün 5k 5000 pixel civarı olması bazı durumlarda lag vs kasma gibi şeyler yaratıyor mu onu çok merak ediyorum

Hocam garanti pekde sikimde degil diyerek actim, amerikada garanti 1 yil zaten, servis gerekirse actigimi anlar mi... bence anlar ama misal retina garantideyken icini acip ssd degistirmistim sonra servis laf etmemisti....
    O riski sana birakiyorum.

2019 5k Evet ama i7-9700 ile upgrade ettim ki ben bunu tamamen ama tamen keyif pezevenkligine issizligime ettim hoca normalde gerek yoktu...
    Hic bir lag yasamadim dedigim gibi...
    SSD ile arasinda fark var mi var.... ama sen bunu standart single core islemlerde anlayamazsin. 
    Bende 5k bir ekran daha bagli ve 2 sanal makinada windows calisiyor vs vs.
    Insan gibi kullanmadigim halde eh iste diyebilirim farka.

Adone konusunda tecrubem yok o konuda atip tutmayim hoca.
    Render vs konularinda tecrubeleri @burakbet daha iyi yorumlar

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Antikky

Sayenizde yeterince bilgilendim bu konuda valla elimde cihaz yok ama niye seviniyorum bilemedim :D ilk sirada bir hackintosh var sonra imac hadi bakalim tesekkurler hocam 

KNOWLEDGE IS POWER!
Toplam Hit: 2225 Toplam Mesaj: 20
apple macos apple 5k