Macos Scaling Ayarı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

https://www.madrau.com/

eyvallah hocam tam olarak istedigimi yapiyor sanirim

yıllardır macos macos diye kafa sikenlere tekrar denk geldiğimde bu konuyu göstericem. çok basit bi ayarı yapabilmek için paralı uygulama almam gerekiyor.

biraz daha zaman geçince sana PM atacağım, macos tavsiye eder misin diye. Kiminle konuşsam, macos alışan başka pc kullanamaz diyorlar, iphone gibi :D senin yorumlarını merak ediyorum açıkcası. 

bunla ilgili ufaktan bişeyler yazmayı düşünüyorum ben de, lakin tarafsız review bulmak zor oluyo macler için. üstteki 2 mesaja bakarsan, parasını verdiğim pc de çözünürlüğü ayarlayamıyorum, milletten fırça yiyorum amk :D 

:D :D sitede bundan 2-3 sene önce bir mesaj okumustum hatırlamıyorum, alıştıktan sonra başka pc geçmesi imkansız, alınabilse türkiyede ki herkesin macbook kullanacağına inanıyorum yazmıştı biri :D 

çok feminem ve sıkıcı bir cihaz. içinde birazcık bile merak, eğlence, çılgınlık olan adam macbooku itici bulur. hayatımda gördüğüm en gay alet 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

yıllardır macos macos diye kafa sikenlere tekrar denk geldiğimde bu konuyu göstericem. çok basit bi ayarı yapabilmek için paralı uygulama almam gerekiyor.

biraz daha zaman geçince sana PM atacağım, macos tavsiye eder misin diye. Kiminle konuşsam, macos alışan başka pc kullanamaz diyorlar, iphone gibi :D senin yorumlarını merak ediyorum açıkcası. 

bunla ilgili ufaktan bişeyler yazmayı düşünüyorum ben de, lakin tarafsız review bulmak zor oluyo macler için. üstteki 2 mesaja bakarsan, parasını verdiğim pc de çözünürlüğü ayarlayamıyorum, milletten fırça yiyorum amk :D 

:D :D sitede bundan 2-3 sene önce bir mesaj okumustum hatırlamıyorum, alıştıktan sonra başka pc geçmesi imkansız, alınabilse türkiyede ki herkesin macbook kullanacağına inanıyorum yazmıştı biri :D 

çok feminem ve sıkıcı bir cihaz. içinde birazcık bile merak, eğlence, çılgınlık olan adam macbooku itici bulur. hayatımda gördüğüm en gay alet 

:D :D 

merak ettiğimden soruyorum, konuyu çok dağıtmak istemiyorum. Alma sebebin nedir? cross platform dev. mi yapacaksın? yani yazılım üzerine mi, merak üzerine mi 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

:D :D 

merak ettiğimden soruyorum, konuyu çok dağıtmak istemiyorum. Alma sebebin nedir? cross platform dev. mi yapacaksın? yani yazılım üzerine mi, merak üzerine mi 

abü alma sebebim tamamen ekonomik. şöyle ki : 

bu aleti buldum, çok ta sevdim. her şeyi çok güzel: 

https://consumer.huawei.com/tr/laptops/matebook-14-amd-2020/

ama, son konularıma bakarsan satmaya çalıştığım 2 tane laptop var. uzun süredir sahibindendeler. toplam 3 mesaj falan geldi. onlar da sik sok pazarlık mesajı.

önümüzdeki 5-6 ayda paraya ihtiyacım olabilir diye macbook alayım dedim, satması kolay. 1 haftaya satarım para lazım olursa. bi de paso övüyolardı m1 li macbookları, denemiş olayım falan diye aldım.

lakin, şarjının uzun gitmesi dışında bir artısını göremedim. harbiden nerdeyse tek şarjla bir günü çıkarabilicem. docker vs çalıştırırsam baya düşüyor bu süre ama yine de iyi. performans konusunda ise ryzen 4750u cpu lu laptop la veya 4650g cpu lu desktopla arasında bi fark göremedim. "hızlı bir bilgisayar" sadece. ekstrası yok.

yeni pc aldığında bi heyecen yaşarsın ya, lan şu varmış bu varmış vs diye. hiç onu yaşatmadı niyeyse bu alet. daha önce şirket pc si olarak macbook kullanmıştım, onda da yaşayamamıştım ama heralde pc benim değil diye öyle hissediyorum sandıydım.

ha bir de çok ısınıyor :P ama neyseki eski macbook prolardaki klavyenin ısınması olayını çözmüşler.sadece alt taraf ısınıyor. kucağında değilse sorun yok ama kucağında yorucu bişey yaparsan baya rahatsız edici derece sıcak oluyo alet

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

ama, son konularıma bakarsan satmaya çalıştığım 2 tane laptop var. uzun süredir sahibindendeler. toplam 3 mesaj falan geldi. onlar da sik sok pazarlık mesajı.

önümüzdeki 5-6 ayda paraya ihtiyacım olabilir diye macbook alayım dedim, satması kolay. 1 haftaya satarım para lazım olursa. bi de paso övüyolardı m1 li macbookları, denemiş olayım falan diye aldım.

lakin, şarjının uzun gitmesi dışında bir artısını göremedim. harbiden nerdeyse tek şarjla bir günü çıkarabilicem. docker vs çalıştırırsam baya düşüyor bu süre ama yine de iyi. performans konusunda ise ryzen 4750u cpu lu laptop la veya 4650g cpu lu desktopla arasında bi fark göremedim. "hızlı bir bilgisayar" sadece. ekstrası yok.

yeni pc aldığında bi heyecen yaşarsın ya, lan şu varmış bu varmış vs diye. hiç onu yaşatmadı niyeyse bu alet. daha önce şirket pc si olarak macbook kullanmıştım, onda da yaşayamamıştım ama heralde pc benim değil diye öyle hissediyorum sandıydım.

ha bir de çok ısınıyor :P ama neyseki eski macbook prolardaki klavyenin ısınması olayını çözmüşler.sadece alt taraf ısınıyor. kucağında değilse sorun yok ama kucağında yorucu bişey yaparsan baya rahatsız edici derece sıcak oluyo alet

m1 chipset olan modellere fan bile koymadık ısınmıyor diye reklam yapıyorlardı :D 

bakalım bir gün allah nasip ederse belki bizde deneriz :D 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

m1 chipset olan modellere fan bile koymadık ısınmıyor diye reklam yapıyorlardı :D 

ya sanirim arm ın yapısından dolayı arkaplanda çalışan şeyler aleti çok etkiliyor gözlemlediğim kadarıyla. şöyle ki, windows bi makinada arkada mongodb, postgresql, mysql gibi şeyleri çalıştırsam ram az değilse pek hissetmezsin çalıştığını bu şeylerin. bunda direkt ısınmaya başlıyo alet. docker açınca zaten çıldırıyor.

o ısınmama reklamı da biraz şey, youtuberlar gidip video editlerken test ediyo, alette zaten direkt bazı video formatlarını encode decode eden fiziksel donanım var haliyle orda ısınmıyo. "4k video editliyorum, ısınmıyo" tarzında oluyo genelde o videolar. ben de sevinmiştim baya, sessiz sakin soğuk bi aletle takılıcam diye.

bir de kimse şeyden bahsetmiyor, 8 gb ram yetmiyor development için. "macin 8 gb rami windowsun 16 gm ramine bedel" gibi saçmalıklar da duydum milletten :P zaten bi browser, bi ide açınca 5-6gb ram yiyo alet.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutrakan_d
    tutrakan_d's avatar
    Erkek

Konu dışı ama söyleme gereği duyuyorum.Bendede More Space seçince yüksek çözünürlükte ısınıyor alet bunu farkettim. Ondan sonra Default kullanmaya başladım. İntellerde Hyperthread i kapatırsan ve Fan controlü kullanırsan normal 45 derece filan çalışıyor. Çok hırpalamamak için böyle kullanıyorum.İntel işlemcili kullananlara tavsiye ederim çünkü çok ısınma çip arızasına filan sebep olabilir garanti bitince sıkıntı. M1 lerde hyperthreading kapatma diye bişey duymadım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Late 2014 macbook air var bende, alet nasıl çalışabiliyor hayret ediyorum ya, 15watt cpu var alet kendini zor ayakta tutuyor, Chrome kullanmıyorum kafayı yiyor makine, ram 4gb yetmiyor zaten. Gittim sıvı metal macun aldım biraz rahatladı ama ram çok sıkıntı, windowsa kurban olayım :D 

Almanya Fatihi
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutrakan_d
    tutrakan_d's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Late 2014 macbook air var bende, alet nasıl çalışabiliyor hayret ediyorum ya, 15watt cpu var alet kendini zor ayakta tutuyor, Chrome kullanmıyorum kafayı yiyor makine, ram 4gb yetmiyor zaten. Gittim sıvı metal macun aldım biraz rahatladı ama ram çok sıkıntı, windowsa kurban olayım :D 

Benim eski mac (2010) 16 ramli olmasina rağmen chrome açınca kasılıp çok ısınıyordu. Bir süre sonra da gpu bozuldu. Tamire verdim yaptılar. Gpu ramlarının da değiştirdik dedi çalışan. Gayet güzel çalışıyordu en son. Ramden olmayabilir yani sıkıntı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

ya sanirim arm ın yapısından dolayı arkaplanda çalışan şeyler aleti çok etkiliyor gözlemlediğim kadarıyla. şöyle ki, windows bi makinada arkada mongodb, postgresql, mysql gibi şeyleri çalıştırsam ram az değilse pek hissetmezsin çalıştığını bu şeylerin. bunda direkt ısınmaya başlıyo alet. docker açınca zaten çıldırıyor.

o ısınmama reklamı da biraz şey, youtuberlar gidip video editlerken test ediyo, alette zaten direkt bazı video formatlarını encode decode eden fiziksel donanım var haliyle orda ısınmıyo. "4k video editliyorum, ısınmıyo" tarzında oluyo genelde o videolar. ben de sevinmiştim baya, sessiz sakin soğuk bi aletle takılıcam diye.

bir de kimse şeyden bahsetmiyor, 8 gb ram yetmiyor development için. "macin 8 gb rami windowsun 16 gm ramine bedel" gibi saçmalıklar da duydum milletten :P zaten bi browser, bi ide açınca 5-6gb ram yiyo alet.

Ne güzel söyledin maddi durumlar nedeniyle 8GB aldım mac M1 air'i. Olabildiğince kısıtlıyor 8GB olması. ide işi problem, 256 gb'lık ssd'ye sığmaya çalışmak ayrı bir durum. Maddi durumlar el veriyorsa 16 GB ve minimum 512 GB ssd gerekiyor. Sonrasında güzel konuşulabilir.

Vir sapit qui pauca loquitur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

2015 macbook air vardı i7 işlemcili. hoplayıp zıplıyordum...

sattım m1 aldım yine hoplayıp zıplıyorum. benim işimi rahat rahat görüyor   

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
Toplam Hit: 2423 Toplam Mesaj: 39
macbook scaling