Makina Imalatı[Talep & Soru]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek

Selam Arkadaşlar,

Çikolata türevi bir gıda imalatı için küçük boyutlu bir makina yaptırmak istiyorum fakat küçük tornacılar için karışık bir iş oluyor bu iş ile uğraşan firmalarda genellikle uğraşmıyorlar. o sebepten bu sektörde olup yapabilecek arkadaşlardan teklif bekliyorum(Detaylar aşağıda).

Gelelim Soruya : 

Makinada iki ucu bilyalı yataklara yerleştirimiş silindir şeklinde tank mevcuttur. Bu tankın 30-90 C arası sıcaklıkta 2-3 gün aralıksız 60-150 rpm arası değişken hızda döndürülmesi gerekmektedir. bu iş için en küçük işimi görecek motor ne kadar olmalıdır,  tavsiye verebilir misiniz ? Ben robotlar için kullanılan servo motorlara baktım SM-4303R Sürekli Dönebilen Servo Motor - PL-1248 bu tip motorlar bu iş için yeterli olabilir mi? 

Not : AC-DC farketmez önemli olan küçük olması ve iş görmesi ve tabiki ekonomik olması.

Makina Tasarım

Detaylar 

Tank:

• Tank  20 cm iç uzunluk ve 15 cm çap ile silindir şeklinde olacak.
    • Her iki tepede tankın dönebilmesi için tank üzerine sabitlenmiş mil olacak.
    • Tankın bir tepesi içine ters dişli sızdırmaz açılır kapanır kapak şeklinde olacak(Bu kenardaki mil kapağa sabitlenecek).
    • Kullanılacak malzeme paslanmaz ve darbeye dayanıklı bir malzemeden olacak (İçerisinde bilye  ve gıda malzemesi olacak ve sürekli 30-90 C arası sıcaklıkta kendi etrafında dönecek)
    Benmari Kazan

• kapak hariç iç ölçüleri 25 X 20 X 15  cm olacak 
    • Kapak iç ölçüleri 25 X 20 X 10 cm şeklinde olacak
    • Karşılıklı kısa kenarlarda tankı pratik şekilde takıp çıkarabileceğimiz ve tankın dönmesini sağlayacak yuvalar olacak birisi dışarıdan motor bağlantısı alacak(Bu kısımları siz yapmıyorsanız ayrıca tornacıda yaptırılacaktır.)
    • Kapak pratik takıp çıkarabileceğimiz mandallar ile tuturulacak.
    Marslan tarafından 18/Eki/16 20:42 tarihinde düzenlenmiştir

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/Members/kaan

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

hocam malzeme ne tankın içini mi kullanacaksın ayrıca bide ısıtıcı eklemen gerekebilir . 

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek

Isıtıcı işini alttaki benmari hallediyor kazanın içerisinde kahve şeker gibi malzemeler ve bilye taneleri  olacak sistem de sorun yok eksik olan karar veremediğim şey ihtiyaç olan motor gücü 

Kazan 500 gr içeriği 500 gr bilyeler 500 gr toplamda 1500 gr 1500 gr da fazlası sürtünme su direnci falan olarak hesapladım toplamda 3-4 kg çevirecek bir motor lazım yanlız motorun yükünü büyük oranda bilye yatakları alacaktır diye düşünüyorum

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

0,25kw Asenkron motor i:8 sonsuz vida redüktör ve bir adet inverter işini çözer.

Yılmaz Redüktör EV040-2E71M/4B IEC B14 i:8 0,25kw

Servoya falan gerek yok.

Inverter'e 0-10k pot bağlicaksın, onunla da hız ayarı yapacaksın o kadar.

Mevcut bir makine varsa vidyosunu falan gösterebileceğin detaylı birşeyler söyleyebilirim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

0,25kw Asenkron motor i:8 sonsuz vida redüktör ve bir adet inverter işini çözer.

Servoya falan gerek yok.

Mevcut bir makine varsa vidyosunu falan gösterebileceğin detaylı birşeyler söyleyebilirim.

İstediği zımbırtının adı ball mill. Çikolata sektöründe kullanıldıgını hiç duymamıştım. Fikir vermesi adına;

https://www.youtube.com/results?search_query=ball+mill

Ayrıca arkadaşın gösterdiği servoya bakacak olursa motorun hayli ufak olmasını istiyor :) 4 5kg döndüreceğim diyor çok büyük bir torka ihtiyac duyacağını sanmıyorum.

1234567B tarafından 19/Eki/16 01:39 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Servoya falan gerek yok.

Henüz ortada mevcut bir makina yok arkadaşın dediği gibi Ball mill değirmenleri referans alarak alarak tasarladım. Mutfak robotları salep makinaları gibi daha küçük motorlar ile çözülme imkanı yok mu?  Bahsettiğiniz motoru redüktör falan kullanırsam evde mutfak tezgahı dışında çalıştıracak başka biryer bulmam gerekir:) 

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Hocam o değilde bu piyasada giden bir ürün mü?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Ben endüstriyel birşey yapacaksın sanmıştım. Ondan asenkron motor söyledim.

Ev tipiyse DC motor kullanacaksın 12 ya da 24V redüktörlü. Ufak birşey işini görür redüktörlü olması şartıyla. 100-150w'lık bir ürün tercih edebilirsin.

Onu da birşeyle sürmen gerekiyor. Kormaş'ın silecek motorları falan var onlar gayet iyi.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Hocam o değilde bu piyasada giden bir ürün mü?

Yapacağım ürünümü soruyorsun yoksa makinayı mı ?

...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marslan
    Marslan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Ben endüstriyel birşey yapacaksın sanmıştım. Ondan asenkron motor söyledim.

Ev tipiyse DC motor kullanacaksın 12 ya da 24V redüktörlü. Ufak birşey işini görür redüktörlü olması şartıyla. 100-150w'lık bir ürün tercih edebilirsin.

Onu da birşeyle sürmen gerekiyor. Kormaş'ın silecek motorları falan var onlar gayet iyi.

Teşekkür ederim silecek motorlarında dediğiniz gibi sürecek bir devre gerekiyor. Kormaşa mail yazdım eğer bu şekilde işimi görecek güçte hazır paket ürünleri varsa fiyat ve ürün olarak cevap bekliyorum.

...
Toplam Hit: 2796 Toplam Mesaj: 19
makina tasarımı servo motor