folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Makine Mühendisi İçin Teknik Mülakatta Ne Sorulur?

Makine Mühendisi İçin Teknik Mülakatta Ne Sorulur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Teknik çok birsey sormazlar hocam,

Ben dairenin alanini soruyorum.

2.pi.r diyorsa lise bilgisi vardır, mühendis yaricap kullanmaz.. 

Pi. D diyorsa iş vardir birseyler arastirmistir. 

Bilmiyorsa... Ki genelde bilmiyorlar. 

:D vay anasını, neyseki akp var bu mallar başarısızlıklarına günah keçisi olarak kullanabiliyor.

lise yada üniversite okuyup şunu bilemeyen insan net gerizekalıdır, başka bir açıklaması bahanesi yok

Dairenin alanı 2pi.r değil ki pi.r²

Hocam bilmiyormuşsun net gerizekalısın? Bir de stressiz geviş getire getire oturduğun yerden bilemiyorsun

İş veren, küçümseyen ve halk hepsi bir arada bu postta. Ama kimse bir şey bilmiyor

İcimden gecenleri soylemissin, 7 yillik makine muhendisiyim hic capi kullanayim diye de kasmadim o an kolayima ne gelirse onu kullanirim,bunun da birini iyi ya da kotu gosterdigini ilk defa duydum,okumus adama yakismayan bir tavir ve ego.

Güldürdünüz arkadaşlar, dediğim gibi postu yazarken bir yandan çevresel hız hesaplıyordum :)

Ölçülemeyen bir değeri mühendislerin kullanması doğru değil. Kumpasla ölçtüğümüz çap22.23mm ölçüsünü ikiye bölüp de alan hesabı yapmak doğru mu sizce? 

Olayın ciddiyetinin farkında değilsiniz sanırım ama ciddi manada son 5-6 yılın mezunları basit alan, çevre hesaplarını bilmiyorlar. Moment almayı vs bir kenara bırakın bir yamuğun alanını hesaplayamıyorlar.

Makine mühendisi olmuş ve dairenin alanını, çevresini , yamuğun alanını bilmeyenler net gerizekalıdır.

İngilizce bilen, makine tasarlamaya ve yapmaya meraklı, dairenin alanını, silindirin hacmini, basit moment hesaplarını, basit mukevemet hesaplarını yapabilen yetiştirmek üzere makine mühendisi ihtiyacımız vardır...

Hocu sen de yenı mezunu ezıyorsun , ış arayanı başka bır postta ezıyordun bılmem kaç K para verırım ama adam yok , yok bılmem kaç k harcadım yaktım gerı donuş alamadım kalıtesız çalışanlar vs.. dıye dıye , muhendısler onu bunu bılmıyoru ÜST NOTADAN bağıra bağıra dıllendırıyorsun

E sen daha geçen gün falan fılan sınavıma gırecek var mı dıploma alacağım , parasıyal gırsın sınavıma dıye post açan adamsın

Muhendıs olabılmışı de kendı çabalarıyla dıploma almayı başardığı ıçın bunca örselememek gerek.

Bünyemde 4 tane öğrenci çalışıyor. 1 elektronik 3makina. Biri bogazicili.

Gelecek vadeden ve kendini geliştirmek isteyen adama kimse üçüne besine bakmadan yatirim yapar. Kendini gelistirmemis adama da para vermez.

Yarim zamanli çalışan ve hiçbir is üretmeyen ama merakli, gelecek vadeden adama tam maaş ödeyen biriyim. Helali hoş olsun yarın bende calismasa bile vatana millete iyi mühendisler yetirtirmeye çalışıyoruz.

Mezun olmuş diploması var diye kendini değerli gören ama dairenin alanini bilmeyen bir adami üste para verse çalıştırmam.

Diplomanin, diploma notunun hiçbir önemi yok, zira bir tane 2yillik mezunu elemanim ekstralari araçları, yakıtları hariç +15k, bir tanesi de +20k maaş alıyor. Piyasadaki birçok mühendisi ceplerinden cikarirlar.

Herkese bol şans

Kaan tarafından 23/Eki/21 08:32 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

@Kaan ama çevresel hızı omega x r diye hatırlıyorsun... itiraf et... r ye muhtaçsin.. re ree. rhee

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

@Kaan ama çevresel hızı omega x r diye hatırlıyorsun... itiraf et... r ye muhtaçsin.. re ree. rhee

Çevre x Devir yapıyoruz hocam.

112mm çapındaki tambura bağlı dönen bandın hızını omegax r veya pixdxrpm olarak iki şekilde de yapabilirsin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

sözelci konusuna dönmüş bura  :D

tecrübe ve profesyonellik, yapılan işte duyulan ihtiyaca göre şekillenir. bu her alanda ve her işte değişiklik gösterir.

tasarım yaparken radyus oluşturunca bunun çapını mı yazayım şimdi ben??? ya da spiral havalandırma borusunun hesabını yapıp yarı çapını mı yazalım projeye??? 

radres tarafından 23/Eki/21 22:26 tarihinde düzenlenmiştir

valar morghulis ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    radres bunu yazdı

tecrübe ve profesyonellik, yapılan işte duyulan ihtiyaca göre şekillenir. bu her alanda ve her işte değişiklik gösterir.

tasarım yaparken radyus oluşturunca bunun çapını mı yazayım şimdi ben??? ya da spiral havalandırma borusunun hesabını yapıp yarı çapını mı yazalım projeye??? 

Radius ölçülebilen bir değerdir ve Radius şeklinde hesaplanip gosterilmelidir.

Köse radyusunu kumpasla değil radyus mastari ile ölçeriz.

Burada verdiğin örnekte olduğu gibi hesaplarda mümkün meltebe ölçülebilen değerler kullanılır.

Senede 200-300 defa radyus cap hesaplayan mühendisle binlerce defa hesap yapan mühendisleri bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Tecrübeli mühendisler bu farkları fark etmeden uygulayip kullanırlar. Ben de şahsen kitaplarda okuyunca fark etmiştim. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    radres bunu yazdı

Burada verdiğin örnekte olduğu gibi hesaplarda mümkün meltebe ölçülebilen değerler kullanılır.

Senede 200-300 defa radyus cap hesaplayan mühendisle binlerce defa hesap yapan mühendisleri bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Tecrübeli mühendisler bu farkları fark etmeden uygulayip kullanırlar. Ben de şahsen kitaplarda okuyunca fark etmiştim. 

projeye radyus olacak yere çap yazayım yada işi daha eğlenceli hale getirip "yarıçap için, ölçekli çıktı alıp radyus mastarıyla halledin" mi yazayım tasarım yaparken?
    ortadaki cümleyi görmedin mi hocam? bu defa kalın işaretledim.

her ikisinin de kullanıldığı yerler var. yok ben yarı çap kullananı mühendis saymam yok ben çap kullananı görmem ... la bu ne !!!

mühendisim diyebilmek için burda konu açıp soralım ozaman kim olduğunu bilmediğim ne düşündüğü umrumda olmayan, vasıfları da belirsiz (belli ki patron) birisi çıksın bize onay versin, "sen mühendissin tmm ama sen olmamışsın daha" diye...
    ego tatmin etmekten başka bişey değil bu !!!

günümüzün büyük firmaları teknik bilgi aramıyorlar mülakatlarda. karakter, kişilik özellikleri, hedefler... bunları öğrenmek istiyorlar. çünkü her birinin ihtiyacı olan teknik bilgi ve tecrübe farklı ve bunun da ancak o pozisyonda çalışılarak elde edilebileceğini biliyorlar. bak yine aynı noktaya gedlik, kalın işaretlediğim cümle.

radres tarafından 24/Eki/21 12:08 tarihinde düzenlenmiştir

valar morghulis ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    radres bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    radres bunu yazdı

projeye radyus olacak yere çap yazayım yada işi daha eğlenceli hale getirip "yarıçap için, ölçekli çıktı alıp radyus mastarıyla halledin" mi yazayım tasarım yaparken?

her ikisinin de kullanıldığı yerler var. yok ben yarı çap kullananı mühendis saymam yok ben çap kullananı görmem ... la bu ne !!!

mühendisim diyebilmek için burda konu açıp soralım ozaman kim olduğunu bilmediğim ne düşündüğü umrumda olmayan, vasıfları da belirsiz (belli ki patron) birisi çıksın bize onay versin, "sen mühendissin tmm ama sen olmamışsın daha" diye...

günümüzün büyük firmaları teknik bilgi aramıyorlar mülakatlarda. karakter, kişilik özellikleri, hedefler... bunları öğrenmek istiyorlar. çünkü her birinin ihtiyacı olan teknik bilgi ve tecrübe farklı ve bunun da ancak o pozisyonda çalışılarak elde edilebileceğini biliyorlar. bak yine aynı noktaya gedlik, kalın işaretlediğim cümle.

Önyargılarını yık da gel hocam, çünkü bu benim yapabileceğim birşey değil. Sağlıcakla,

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    radres bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    radres bunu yazdı

Önyargılarını yık da gel hocam, çünkü bu benim yapabileceğim birşey değil. Sağlıcakla,

ok

valar morghulis ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Bende radrese katiliyorum. Bu arkadas diger konularinda da surekli ego kasma, ben en iyiyim diger insanlar bir bok bilmiyor tavri yapiyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Teknik çok birsey sormazlar hocam,

Ben dairenin alanini soruyorum.

2.pi.r diyorsa lise bilgisi vardır, mühendis yaricap kullanmaz.. 

Pi. D diyorsa iş vardir birseyler arastirmistir. 

Bilmiyorsa... Ki genelde bilmiyorlar. 

:D vay anasını, neyseki akp var bu mallar başarısızlıklarına günah keçisi olarak kullanabiliyor.

lise yada üniversite okuyup şunu bilemeyen insan net gerizekalıdır, başka bir açıklaması bahanesi yok

Dairenin alanı 2pi.r değil ki pi.r²

Hocam bilmiyormuşsun net gerizekalısın? Bir de stressiz geviş getire getire oturduğun yerden bilemiyorsun

İş veren, küçümseyen ve halk hepsi bir arada bu postta. Ama kimse bir şey bilmiyor

ben de kaanın mesajı görünce formülleri karıştırdım heralde diye düşünüp üstüne durmadım :D gerizekalılık etmişim haklısın :D 

Sitede birçok şey gördüm ama top3 e bu olay girer dhdgsgj :D

Toplam Hit: 3810 Toplam Mesaj: 40
iş başvurusu mülakat makine mühendisliği