folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Masayı Yatayda Kesmek Hakkında

Masayı Yatayda Kesmek Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

3 sene kadar önce rahmetli babamla beraber yaptığımız bir çalışma masam var.

Kavak ağacı olduğunu düşündüğüm tek parçadan oluşan 65cm genişliğinde, 173cm uzunluğunda ve 7cm yüksekliğinde masam var.

Ağaç kuru zaten 3 yıldır ev içerisinde kullanıyorum aktif olarak. herhangi bir bükülme yamulma yok masada.

Ben bu masayı yatayda 3cm'lik 2 simetrik parça yapmak istiyorum.

7/2 = 3.5 ama 2,5mm üstten ve alttan planya ile düzeltme uygulayıp 35mm'yi 30'a düşürüp kullanırım diye düşünüyorum.

Bulunduğum yerde ağaç işleyen atölyeler var ve gidip görüştüm "biz yaparız" dediler bana bu masaya ağaç olarak bakıyorlar ve yamuk kesmeleri hatalı iş yapmaları onların çok umurunda değil ama babamla olan anım olduğu için bana çok kıymetli bu masa.

İstanbul içerisinde anadolu avrupa fark etmez, ücretli ücretsiz ben ya da benim tanıdığım bu işi yaparız diyen varsa PM atabilir mi ?

Masanın yandan bir fotoğrafı : https://www.hizliresim.com/am5m8sc   şifre : tbt

https://www.hizliresim.com/bc0yk4c şifre : tbt

Şimdiden teşekkürler (:

Forum dışı için 

Telegram : @CuneytKuscu
    Discord : Tyenuc#2679

GodKlaus tarafından 11/May/23 13:21 tarihinde düzenlenmiştir

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Riske atma hocam be

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Linkler bende çalışmıyor 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Hocam Allah rahmet eylesin şuanki masamıda babam yapmıştı böyle siz yazınca kötü oldum.

Resime baktım masayı düzgün bir sekilde çıkartıp şağına soluna zarar vermemeleri gerekiyor ve en önemlisi yatay kesmek için masayı 90 derece tutup hızardan geçirmeleri gerekiyor buraya kadar okeyiz

sonrada bu masanın kesilen taraflarını pürüzleştirmek için zımbara makinesine geçirecekler bu konuda tamam

ama en önemlisin kesitkten sonra bu masanın esneme payları olacak ve artık daha esnek sismeye müsait ve en kötüsün çatlak olabilecek bir masa olacak, 2 tarafınıda zımbara yapıp vernik attılırsanız daha sağlam olur ama o zamanda eskisinden eser kalmaz.

bana kalırsa böyle kalsın hocam

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı

Hocam Allah rahmet eylesin şuanki masamıda babam yapmıştı böyle siz yazınca kötü oldum.

Resime baktım masayı düzgün bir sekilde çıkartıp şağına soluna zarar vermemeleri gerekiyor ve en önemlisi yatay kesmek için masayı 90 derece tutup hızardan geçirmeleri gerekiyor buraya kadar okeyiz

sonrada bu masanın kesilen taraflarını pürüzleştirmek için zımbara makinesine geçirecekler bu konuda tamam

ama en önemlisin kesitkten sonra bu masanın esneme payları olacak ve artık daha esnek sismeye müsait ve en kötüsün çatlak olabilecek bir masa olacak, 2 tarafınıda zımbara yapıp vernik attılırsanız daha sağlam olur ama o zamanda eskisinden eser kalmaz.

bana kalırsa böyle kalsın hocam

Sağolasın hocam, senin de başın sağolsun :(

Ben de istemiyorum aslında kestirmeyi biçtirmeyi ama hanımla çalışma odamıza masa lazım. İkea'dan 2 tane masa alıp koyabiliriz çalışma odasına ama o zaman da bu masayı koyacak yer yok evde.

Mutfağın yanındaki yemek odamıza masa yapalım desek en boy oranı el vermiyor. Kenarlarından kesip kısaltmak istemiyorum, ne yapıcam valla bi fikrim yok :(

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

mis gibi masa .hemde ömürlük. bunu almak istesen kac para.

neyin pesindesin kardes.

bak "getir  keseriz" diyenler bunu parcalayip  tahtayi eline verecek. olmadi ne yapak abi diyecek. ancak cok iyi usta belki denk gelirsen. 

usta cok iyi olsa bile tahta cok kuru olunca catlama yapabilir. 

** sonki yorumuna istinaden ek. karina bir masa al bu kalsin. 

futurist tarafından 11/May/23 20:16 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AndrevMask
    AndrevMask's avatar
    Erkek

kıyılmaz.

Herkesten, her şeyden umudunuzu kestiğiniz bir anda belki de kurtarıcı sizsinizdir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaxeL
    MaxeL's avatar
    Erkek

bence bozma hocam masayi al bir masa  ustalarda işine geldiği gibi 

Break Dance Bboy MaxeL
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Yaw..Allah rahmet eylesin babalarimizi diyorum cikiyorum konudan.

anca gidersin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

başın sağolsun hocam.

bence hiç aksiyona girme. adama götüreceksin ne dersen tamam abi diyecek. kesip biçtikten sonra ne desen boş. 5cm kenarı hoşuna gitmese ömür boyu gözüne batacak.

atsan atılmaz satsan satılmaz olacak.

Bence başka çözüm ara :(

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Merhaba,

Teknik olarak mümkün değil lakin illaki yapılabilir, tomruk kesim makinesi ile kaba kesim yapıldığı için keserken kaçarsa elinde 2 cm kalınlık kalabilir, inceldiğin de ise ağaç hiç bir zaman ölmeyeceği için sıcak, soğuk ve neme göre şeklinin değişmesi kolaylaşacaktır. Planya değil de malzemenin kalibreye girmesi lazım, o makine de herkes de olmaz. Yatay şerit makinesi olan bir yer denk getirebilirsen bi nebze 3 cm kalınlığı kurtarabilirsin. Lakin genel olarak önermiyorum. Bozulma ihtimali yüksek,

Büyük ahşap yüzey malzemelere dikkt edersen ya çok kalın olur ya da 3-5 cm gibi ölçülerde aynı cins ağaçla yapıştırılarak büyük yüzey elde edilir. Büyük ağaç bulmak maliyetli ve zor. En önemlisi ağacın çalışmasını engellemek.

Çok kullanmak istiyorsan yemek masası olarak kullanılabilir ya da boyuna ortadan kestirebilirsin 32 cm kalsa duvara 2 adet raf çıkar.

boş
Toplam Hit: 1146 Toplam Mesaj: 14
masa ağaç