folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Merak Ettiğim Bilimsel Sorular

Merak Ettiğim Bilimsel Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek

Big bang den önce ne vardı 

Karbon atomlarından bir şekilde gelecekte canlı oluşturalabilir mi miller bu konuda deney  yapmıştı...
    Gelecekte dünyada yaşamın nasıl başladığı  bulunur mu
    Güneş sisteminde ki gezegen ve uydularında  yaşam bulunma olasılığı varmı gelecekte böyle  bir keşif yapılır mı yaşam bulunması halinde ne  olurdu
    Bir uzay aracı Işık hızında veya biraz altında giderken  bu hızda yıldızlara bakınca algımız  gördüklerimiz nasıl olurdu
    Evrende kaç boyut var ve boyutları nasıl  anlayabiliriz mesala 18 boyutu nasıl algılayıp  hissederdik

www.tekno50.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arabaci88
    arabaci88's avatar
    Erkek

Sen fazla bilim kurgu filmi izlemişsin galiba...

Bundan sonra yolumuz düz olacak. Bizi kimse durduramayacak. İnsan büyüdükçe daha da büyümek istiyor. Birgün gelecek hiçbir yere sığmayacağım. Yeni işler düzenledim. Dünyaya ün salacağım. Ben işimde kral olmak istiyorum. Ben kralım evet kral yeraltı dünyasının kralı. Siz dostlarım benimle büyüyecek benimle zenginleşeceksiniz. Dünyaya hakim olacağım ve ben buna layığım. https://t.me/+E1ahtStRTvo1N2Q0
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    x-t0xid
    x-t0xid's avatar
    Erkek

Çizik

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Carbon atomları tabiiki bileşip bir canlı oluşturabilir. Sonuçta biz olduysak ve bu süreç milyonlarca yıl sürdüyse şuanda hala milyonlarca yılı tamamlıyoruz. Bi süre sonra elbette oluşturabilirler.

Güneş sistemindeki uydularda yaşam olmasa bile yaşanılabilir bir ortam yapılacağıma ben inanıyorum. çok zor birşey değil mantıkta. 1000lerce uzay gemisi yap. Her biri 50 ton malzeme götürsün oraya. 50k ton malzeme yapar. Rahatça 180 metrekare dublex ev yapılır :D

Şimdi sen hiç metrobüse binmedin galiba :D Metrobüsle 80 ile giderken korkulukları saymayı denedim ve algılayamadım. Sürekli gri gri şeyler geçiyordu ve 1 2 3 4 diye sayarken yetişemiyordum. Aynı mantıkla düşünürsek ben 80kmph ile giderken sayamıyorsam başka inan 300000kmps hızda bi bok göremez :D

Benim şahsi yorumlarım bu yönde :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Biraz bilim ve biraz felsefe iceriyor konu aslinda. Oncelikle bilim dedigimiz sey var olan birsey degil tamamen bizim uydurmamiz bir yaklasim tipki matematik gibi. Matematigin bile aciklayamadigi belirsiz tanimsiz imkansiz limitsiz dedigi seyler var. Gunumuz teknolojisi hep bu uydurdugumuz matematik fizik ve kimya kurallarina dayanarak bir yere kadar gelmis. Mevcut teknoloji ile isik hizina yaklasamadigimiz gercegini dusunursek insan dusunmeden edemiyor matematik yerine xmatik diye bir bilim dali olsaydi. Bambaska temeller uzerine kurulsaydi (salliyorum 4luk sayi sistemi) belki modern matematigin aciklayamayacagi seyleri aciklayabilecek isik hizina cikmamiza yarayacakti. Hayatin carbon atomuyla basladigi varsayimi da yine bizim uydurdugumuz kimya bilimine dayanarak dusunulmus bir varsayim. Peki ya kimya bilimi tamamen yanlislar uzerine kuruluysa. Isi daha derine de goturup kime gore neye gore dogru yanlis da denilebilir ama malesef bu sorularin cevabi %100 dogru olan bir ilim irfan dali olmadan aciklanamayacak. Dogrulugundan da %100 emin olamayacagini dusunursek :) 

Fizik derki enerji vardan yok yoktan var edilemez. Ya fizik yaniliyorsa? Ya enerjiyi "yaratabiliyorsak?" O zaman hepimiz yeryuzundeki tanrilar olmazmiydik? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bordomavi
    bordomavi's avatar
    Erkek

Big bang den önce hiç bir şey yoktu yok bile yoktu ..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı

Biraz bilim ve biraz felsefe iceriyor konu aslinda. Oncelikle bilim dedigimiz sey var olan birsey degil tamamen bizim uydurmamiz bir yaklasim tipki matematik gibi. Matematigin bile aciklayamadigi belirsiz tanimsiz imkansiz limitsiz dedigi seyler var. Gunumuz teknolojisi hep bu uydurdugumuz matematik fizik ve kimya kurallarina dayanarak bir yere kadar gelmis. Mevcut teknoloji ile isik hizina yaklasamadigimiz gercegini dusunursek insan dusunmeden edemiyor matematik yerine xmatik diye bir bilim dali olsaydi. Bambaska temeller uzerine kurulsaydi (salliyorum 4luk sayi sistemi) belki modern matematigin aciklayamayacagi seyleri aciklayabilecek isik hizina cikmamiza yarayacakti. Hayatin carbon atomuyla basladigi varsayimi da yine bizim uydurdugumuz kimya bilimine dayanarak dusunulmus bir varsayim. Peki ya kimya bilimi tamamen yanlislar uzerine kuruluysa. Isi daha derine de goturup kime gore neye gore dogru yanlis da denilebilir ama malesef bu sorularin cevabi %100 dogru olan bir ilim irfan dali olmadan aciklanamayacak. Dogrulugundan da %100 emin olamayacagini dusunursek :)

Fizik derki enerji vardan yok yoktan var edilemez. Ya fizik yaniliyorsa? Ya enerjiyi "yaratabiliyorsak?" O zaman hepimiz yeryuzundeki tanrilar olmazmiydik?

Hocam benim en çok merak ettiğim evrende kaç boyut olduğu ve boyutları nasıl anlayabiliriz bu boyutlar aklımı almıyor çoklu boyut deyince sanki tanrının bu evren dışında gibi anlıyorum bu konuda bilgin var m

www.tekno50.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek
    bordomavi bunu yazdı

Big bang den önce hiç bir şey yoktu yok bile yoktu ..

hocam big bang den önce ya başka evren varsa o evren içine çöküp yine sonra tekrar patlayıp bizim evrenimizi oluşturmussa ve bizim evrenimizde içine çöküyorsa sonra başka evreni oluşturuyorsa ve bu başlangıcı olmayan sonsuza kadar devam eden bir şeyse fakat materyalist değilim

flybatwin tarafından 13/May/16 01:54 tarihinde düzenlenmiştir

www.tekno50.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

soruların bi kısmının tartısmasını reddit de görmüstüm ya, hocam orayı arastırırsan kesin bulursun.

[22817//kaanabak]
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Sikibüyüğe katılıyorum :D Matematik, fizik, kimya bizim uydurmamız olan şeyler. Ya başka bir gezegende başka canlılar çok farklı hesaplama sistemleri, sayı sistemleri kullanıyorsa ? Ya başka canlılar hiç sayı sistemi bile kullanmıyor da farklı birimler kullanıyorsa ?

Bence bizim algımız bu kadarını kaldırıyor ve biz de algı kapasitemize göre ilerliyoruz. Başka medeniyetlere göre belki de ilerleyemiyoruz. Akıllı telefonlar, akıllı kol saatleri, kuantum bilgisayarlar, uzay araçları falan diğer medeniyetlerin (varsa tabi, ben var olduğuna inanıyorum) gözünde hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir.

Veya galaksimizdeki diğer medeniyetlere göre biz gerçekten çok ileride olabiliriz, onlar hâlâ  mamut türü hayvan avladığı için ve biz de onların uzaklığına erişebilecek hızda gemiler inşaa edemediğimiz için birbirimize kavuşamamış olabiliriz.

Sonuç olarak günümüzde kullanılan hiçbir bilim dalının kesinlikle evrenin standartı olamayacağını düşünüyorum. Bize göre doğru, bize göre standart, bizim algılarımıza göre...

Düşününce; büyük patlamadan önce ne olduğu konusu şahsen benim sınırlarımız zorluyor, kafayı yiyecek gibi oluyorum. Birsürü teori var ama tüm teorilerde yine daha önceden var olan parçacıklar, evrenler, kara delikelr var. Peki bunların başlangıcı neydi ? Nereden geliyor ? Neden büyük patlama oldu ?

Diğer taraftan cennet ve cehennemi de düşününce aynı duyguya kapılıyorum. Orada ölümsüzlük var ama nasıl olacak ? Sonsuza kadar yaşama fikri beynimi yakıyor :D

Keşke anlayabilecek kapasitede canlılar olsaydık. İnsan olmak çok zor :D

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bir gün misyonumu tamamladigimda üç beş sene bu işlere kafa yorup kayış atmak istiyorum. İlmini almadan dusunulmemesi gereken konular. 

Toplam Hit: 1997 Toplam Mesaj: 22
bilim soruları